Aktualności

Po 15 czerwca roaming w krajach UE na zasadach krajowych?
18.05.2017
Po 15 czerwca br. podróżując po UE powinniśmy móc korzystać z roamingu na zasadach zbliżonych do tych na jakich korzystamy z usług telekomunikacyjnych w naszym kraju. Celem zasady „roam like at home” jest zniesienie różnic cenowych między taryfami krajowymi i taryfami roamingowymi. Jednak dotychczas opublikowane przez operatorów limity, cenniki, jak również doniesienia prasowe wskazują na istotną rozbieżność pomiędzy poszczególnymi przedsiębiorcami.
Wyroki sądowe dotyczące ochrony konsumentów
09.05.2017
Profi Credit, Provident Polska, Pekao Leasing, Tarsago Polska. To przedsiębiorcy, których dotyczyły niedawne wyroki sądowe w sprawach decyzji lub pozwów UOKiK z zakresu ochrony konsumentów.
Linie lotnicze naruszają prawa pasażerów - najnowsze badanie
04.05.2017
Grupa organizacji konsumenckich przeprowadziła międzynarodowe badanie na grupie 11 tys. pasażerów linii lotniczych. Miało ono miejsce w 8 krajach: Australii, Belgii, Brazylii, Danii, Francji, we Włoszech, Portugalii oraz Hiszpanii. Dotyczyło doświadczeń pasażerów w 2016 r. Okazało się, że liczne były przypadki opóźnień lotów, zagubionego bagażu oraz braku odpowiedniego zadośćuczynienia ze strony linii lotniczych.  
Bezpłatne kursy z polityki i prawa konsumenckiego w ramach Consumer Champion
28.04.2017
Zapraszamy wszystkich chętnych do poszerzenia swojej wiedzy nt polityki i prawa konsumenckiego poprzez udział w bezpłatnych zajęciach na platformie Consumer Champion. W projekcie finansowanym przez Komisję Europejską dostępnych jest 6 kursów m.in. prawo konsumenckie, usługi finansowe czy telekomunikacja. Możliwe jest otrzymanie specjalnego certyfikatu za ukończenie kilku lub wszystkich kursów. Kursy dostępne są w języku polskim, wymagana jest wcześniejsza rejestracja.  
Kolejne poglądy UOKiK dot. kredytów frankowych i polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym
21.04.2017
Prezes UOKiK przedstawił cztery istotne poglądy. Trzy dotyczą sporów o postanowienia umów kredytów hipotecznych waloryzowanych kursem franka szwajcarskiego z Getin Noble Bank, Raiffeisen i mBankiem. Jeden odnosi się do postanowień umowy polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) TUnŻ Europa.
Telekomunikacja Cyfrowa - ostrzeżenie UOKiK
20.04.2017
UOKiK ostrzega: Telekomunikacja Cyfrowa Sp. z o.o. w Warszawie wprowadza konsumentów w błąd. Przedstawiciele spółki twierdzą, że reprezentują dotychczasowego operatora. Nie informują, że niższy abonament obowiązuje tylko przez dwa miesiące.
Ratujmy nasze antybiotyki
12.04.2017
Fundacja CIWF Polska informuje, że nasze zdrowie jest zagrożone z powodu nadużywania antybiotyków w hodowli zwierząt. Dane opublikowane przez Europejską Agencję Leków pokazują, że stosowanie antybiotyków w Europie jest ponad dwukrotnie wyższe u zwierząt, niż u ludzi. Jak mówi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zjawisko oporności na antybiotyki może doprowadzić do sytuacji, gdy zwykły zabieg chirurgiczny albo drobne urazy będą stanowiły poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia.
Prezes UOKiK wszczął postępowania o uznanie za niedozwolone klauzul stosowanych przez BGŻ BNP Paribas, BZ WBK, Bank Millennium
05.04.2017
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wziął pod lupę wzorce umów dotyczące kredytów i pożyczek hipotecznych w walutach obcych stosowane przez BGŻ, BNP Paribas, BZ WBK oraz Bank Millennium. Wątpliwości wzbudziły postanowienia dotyczące sposobu określania wysokości kursów walut obowiązujących w bankach. Są one nieprecyzyjne, ustalane dowolnie – np. w oparciu o „średni kurs walutowy na rynku międzybankowym” (BZ WBK, BGŻ BNP Paribas), który nie jest zdefiniowany w żadnych przepisach. Co więcej, klient nie wie, gdzie dokładnie powinien szukać stawek, ponieważ postanowienia odsyłają do serwisu Reuters (BZ WBK, Bank Millennium), nie precyzując o którą dokładnie stronę chodzi, lub innych płatnych i dostępnych tylko dla banków systemów (BGŻ BNP Paribas).
Parlament Europejski uznaje zasadność odszkodowań dla konsumentów w sprawie "Dieselgate"
05.04.2017
Parlament Europejski zagłosował wczoraj za przyjęciem prawa, które ma zapobiec w przyszłości kolejnym aferom takim jak "Dieselgate", w którym Volkwagen oszukiwał przy badaniu emisji spalin. Wprawdzie nie powstanie europejska agencja nadzoru nad przemysłem samochodowym, ale kontrole samochodów mają być wzmocnione. Najważniejsze jest jednak uznanie przez parlamentarzystów zasadności odszkodowań dla konsumentów w sprawie Volkswagena.
Jutro Parlament Europejski głosuje w sprawie "Dieselgate". Czy wygrają interesy konsumentów?
03.04.2017
Jutro przekonamy się czy w Parlamencie Europejskim wygrają interesy konsumentów czy też przemysłu samochodowego. W efekcie oszustw Volkwagena przy badaniu emisji spalin parlamentarzyści mają zadecydować w 2 sprawach: czy utworzyć europejską agencję nadzoru nad przemysłem samochodowym oraz czy uznać zasadność odszkodowań dla konsumentów w sprawie Volkswagena.
Projekt i realizacja: RIPOSTA
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]