Aktualności

Parlament Europejski uznaje zasadność odszkodowań dla konsumentów w sprawie "Dieselgate"
05.04.2017
Parlament Europejski zagłosował wczoraj za przyjęciem prawa, które ma zapobiec w przyszłości kolejnym aferom takim jak "Dieselgate", w którym Volkwagen oszukiwał przy badaniu emisji spalin. Wprawdzie nie powstanie europejska agencja nadzoru nad przemysłem samochodowym, ale kontrole samochodów mają być wzmocnione. Najważniejsze jest jednak uznanie przez parlamentarzystów zasadności odszkodowań dla konsumentów w sprawie Volkswagena.
Jutro Parlament Europejski głosuje w sprawie "Dieselgate". Czy wygrają interesy konsumentów?
03.04.2017
Jutro przekonamy się czy w Parlamencie Europejskim wygrają interesy konsumentów czy też przemysłu samochodowego. W efekcie oszustw Volkwagena przy badaniu emisji spalin parlamentarzyści mają zadecydować w 2 sprawach: czy utworzyć europejską agencję nadzoru nad przemysłem samochodowym oraz czy uznać zasadność odszkodowań dla konsumentów w sprawie Volkswagena.
Konto użytkownika na stronie internetowej przedsiębiorcy nie jest wg. UOKiK tzw. "trwałym nośnikiem"
31.03.2017
Prezes UOKiK przedstawił istotny pogląd w sprawie sądowego sporu konsumenta, który zawarł umowę pożyczki przez internet z firmą Creamfinance Poland. W ocenie urzędu konto użytkownika na stronie internetowej pożyczkodawcy oraz sama strona nie są tzw. trwałym nośnikiem. Przedsiębiorca może bowiem zmieniać treść strony internetowej i konta użytkownika już po zawarciu umowy. Nie ma też gwarancji, że umieszczone tam informacje będą w ogóle dostępne w przyszłości. A zatem w tej sprawie pożyczkodawca nie wywiązał się z obowiązku przekazywania konsumentowi informacji na papierze ani na innym trwałym nośniku.
Portale społecznościowe będą musiały dostosować się do europejskiego prawa konsumenckiego
22.03.2017
W efekcie licznych skarg konsumentów portale społecznościowe takie jak Facebook, Tweeter i Google+ będą musiały dostosować się do europejskiego prawa konsumenckiego. Odpowiednie kroki podjęła w tym celu Komisja Europejska i Państwa Członkowskie UE. Dotyczy to głównie kwestii nieuczciwych warunków umów oraz oszustw, które dokonują się za pośrednictwem tych platform. Firmy mają miesiąc na dokonanie zmian, inaczej grożą im kary. 
Światowy Dzień Praw Konsumenta 2017:  lepsze umowy to więcej zaufania u konsumentów
14.03.2017
15 marca w ramach obchodów Światowego Dnia Praw Konsumenta, włączamy się do globalnej kampanii na rzecz ochrony interesów konsumentów w cyfrowym świecie.
Ponad 10 mln zł kary dla spółki Polski Prąd i Gaz
08.03.2017
Prezes UOKiK wydał decyzję dotyczącą spółki Polski Prąd i Gaz (dawniej Polska Energetyka PRO), która m.in. wprowadzała w błąd co do swojej tożsamości, podszywając się pod dotychczasowego sprzedawcę prądu. Za szereg naruszeń zbiorowych interesów konsumentów UOKiK nałożył karę ponad 10 mln zł i nakazał zaniechanie nieuczciwych praktyk.
Suplementy diety to nie leki - przypisywanie im właściwości leczniczych w reklamie jest bezprawne
28.02.2017
Reklamy suplementów diety błędnie sugerują, że te produkty leczą i są remedium na liczne dolegliwości. Producenci, aby zachęcić konsumentów, nie powinni wykorzystywać wizerunku farmaceuty czy pedagoga szkolnego. To niektóre zastrzeżenia UOKiK do reklam suplementów diety.
Istotne poglądy UOKiK w sprawie frankowiczów
27.02.2017
W ostatnim czasie Prezes UOKiK przedstawił w sumie 10 tzw. istotnych poglądów w sprawach dotyczących postanowień umów kredytu hipotecznego waloryzowanego kursem franka szwajcarskiego. Poglądy dotyczą sporów między konsumentami a Raiffeisen Bank Polska, mBank, Bank Millennium, ING Bank Śląski oraz Getin Noble Bank.
UOKiK ostrzega przed Europejską Grupą Finansową Council
22.02.2017
Kolejne ostrzeżenie UOKiK przed Europejską Grupą Finansową Council. Jak wynika z napływających skarg, spółka oferuje konsumentom kredyty, które nie odpowiadają ich potrzebom ani możliwościom spłaty, a ponadto podczas zawierania umowy nie informuje o kosztach pośrednictwa finansowego.
Kary dla Orange Polska za bezprawne przedłużanie umów bez zgody konsumentów
10.02.2017
UOKiK nałożył karę na Orange Polska w wysokości blisko 30 mln zł. Powodem było bezprawne w ocenie urzędu przedłużanie umowy o świadczenie usług stacjonarnych o wiele miesięcy bez wyraźnej zgody konsumentów. Zakwestionowana przez UOKiK praktyka polegała na automatycznym przedłużaniu umów o kolejny czas oznaczony w sytuacji braku działania ze strony konsumenta. Jeżeli przed zakończeniem kontraktu klient nie podjął żadnych działań, przekształcała się ona w kolejną umowę zawartą na czas oznaczony. Było to 6 miesięcy w przypadku Neostrady oraz 12 miesięcy lub 24 miesiące w przypadku pozostałych usług stacjonarnych. Konsumentom, którzy wypowiedzieli ją przed upływem tego czasu, były naliczane wysokie kary.
Projekt i realizacja: RIPOSTA
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]