Aktualności

Suplementy diety to nie leki - przypisywanie im właściwości leczniczych w reklamie jest bezprawne
28.02.2017
Reklamy suplementów diety błędnie sugerują, że te produkty leczą i są remedium na liczne dolegliwości. Producenci, aby zachęcić konsumentów, nie powinni wykorzystywać wizerunku farmaceuty czy pedagoga szkolnego. To niektóre zastrzeżenia UOKiK do reklam suplementów diety.
Istotne poglądy UOKiK w sprawie frankowiczów
27.02.2017
W ostatnim czasie Prezes UOKiK przedstawił w sumie 10 tzw. istotnych poglądów w sprawach dotyczących postanowień umów kredytu hipotecznego waloryzowanego kursem franka szwajcarskiego. Poglądy dotyczą sporów między konsumentami a Raiffeisen Bank Polska, mBank, Bank Millennium, ING Bank Śląski oraz Getin Noble Bank.
UOKiK ostrzega przed Europejską Grupą Finansową Council
22.02.2017
Kolejne ostrzeżenie UOKiK przed Europejską Grupą Finansową Council. Jak wynika z napływających skarg, spółka oferuje konsumentom kredyty, które nie odpowiadają ich potrzebom ani możliwościom spłaty, a ponadto podczas zawierania umowy nie informuje o kosztach pośrednictwa finansowego.
Kary dla Orange Polska za bezprawne przedłużanie umów bez zgody konsumentów
10.02.2017
UOKiK nałożył karę na Orange Polska w wysokości blisko 30 mln zł. Powodem było bezprawne w ocenie urzędu przedłużanie umowy o świadczenie usług stacjonarnych o wiele miesięcy bez wyraźnej zgody konsumentów. Zakwestionowana przez UOKiK praktyka polegała na automatycznym przedłużaniu umów o kolejny czas oznaczony w sytuacji braku działania ze strony konsumenta. Jeżeli przed zakończeniem kontraktu klient nie podjął żadnych działań, przekształcała się ona w kolejną umowę zawartą na czas oznaczony. Było to 6 miesięcy w przypadku Neostrady oraz 12 miesięcy lub 24 miesiące w przypadku pozostałych usług stacjonarnych. Konsumentom, którzy wypowiedzieli ją przed upływem tego czasu, były naliczane wysokie kary.
Kary dla Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu za nieuczciwe reklamy oferty smartDOM i Power LTE
08.02.2017
UOKiK nałożył kary na Cyfrowy Polsat i Polkomtel w łącznej wysokości ponad 40 mln zł za kampanie reklamowe dotyczące oferty smartDOM i Power LTE, które w ocenie urzędu wprowadzały konsumentów w błąd. Reklamy były emotowane w 2014 roku i informowały m.in. o braku limitu transferu danych oraz o atrakcyjnych cenach zakupu usług razem ze sprzętem. W praktyce limit danych był, a za sprzęt trzeba było dodatkowo płacić.
Klienci serwisów z reklamami nieruchomości "Invest-Net" dostaną zwrot pieniędzy
31.01.2017
Klienci stron ale-gratka.pl, bez-posrednikow.pl, ofertynet.com.pl, ale-gratka.com, alegratka.eu, top-gratka.com mogą odzyskać wpłacone pieniądze. Prezes UOKiK wydał decyzję w sprawie właściciela tych serwisów - Tomasza Braniewskiego. Urząd ustalił, że konsumenci nie zostali rzetelnie poinformowani m.in. o cenie usługi. Wszyscy klienci otrzymają e-mail o zasadach zwrotu pieniędzy.
UOKiK ostrzega przed firmą pożyczkową European Financial Corp.
25.01.2017
Prezes UOKiK ostrzega: firma pożyczkowa European Financial Corp. nie oddaje klientom pobranych opłat administracyjnych, gdy nie dochodzi do zawarcia umowy. Koszty wynoszą od 1500 zł do 10 000 zł. To już trzecie ostrzeżenie wydane przez Urząd.
Reakcja UOKiK na aferę Vokswagen
20.01.2017
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko Volkswagen Group Polska. Dotyczy ono manipulowania wskaźnikami emisji spalin w samochodach koncernu. Volkswagen stosował w samochodach VW, Audi, Seat i Skoda produkowanych po 2008 r oprogramowanie, które w warunkach testowych pozwalało zaniżać wartość emisji tlenków azotu. Działania koncernu mogą wiązać się m.in. z naruszeniem zbiorowych interesów konsumentów, przestrzeganiem norm środowiskowych oraz technicznych. 
Frankowicze zyskują pomoc ze strony Trybunału Sprawiedliwości UE
12.01.2017
Frankowicze i wszyscy konsumenci mogą się cieszyć z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE), który stwierdził, że praw konsumentów nie można ograniczać w imię interesu przedsiębiorców. 
"Przedsiębiorca musi zwrócić wszystkie korzyści, które nabył na podstawie umownego postanowienia uznanego następnie przez sąd za niedozwolone. Nie jest bowiem tak, że bezskuteczność abuzywnej klauzuli oddziałuje jedynie na przyszłość. Takie wnioski płyną z wyroku TSUE wydanego w połączonych sprawach C154/15, C307/15 i C308/15." - podała gazetaprawna.pl
Facebook pod lupą UOKiK
30.12.2016
UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w kwestii tego, czy zasady zbierania i udostępniania danych użytkowników stosowane przez Facebook Ireland mogą naruszać prawa konsumentów.  
Projekt i realizacja: RIPOSTA
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]