Aktualności

Infolinia Konsumencka w dniu 24.12.2018 r.
17.12.2018
Uprzejmie informujemy, że w dniu Wigilii Bożego Narodzenia Infolinia Konsumencka nie będzie funkcjonowała.
 
Termin na odstąpienie i na odesłanie towaru kupionego w Internecie
15.12.2018
Powszechna jest już świadomość, iż możemy – co do zasady – zwrócić towar zakupiony przez Internet bez podawania przyczyn. Dość szybko przyjął się również termin na zwrot czyli 14 dni. Choć w potocznym języku sformułowanie „zwrot towaru” jest tożsame z „wycofaniem się z umowy”, to jednak istnieje prawna różnica między odstąpieniem od umowy, a samą czynnością odesłania towaru. Tę różnicę sprzedawcy niekiedy próbują wykorzystać i zdarza się, że wprowadzają konsumentów w błąd, co do rzeczywistego sposobu liczenia terminu na skuteczne odstąpienie.
Czy zawsze mamy obowiązek dostarczenia reklamowanego towaru do sprzedawcy?
28.11.2018
Składając reklamację z tytułu rękojmi nie wystarczy tylko wypełnić formularz reklamacyjny, czy napisać maila. Konsument jest zobowiązany dostarczyć do sprzedawcy wadliwy towar. Czy jednak zawsze obowiązuje taka zasada? Otóż jest od niej wyjątek. 
Kto ponosi koszty dostarczenia do sprzedawcy reklamowanego towaru?
22.11.2018
Jeśli reklamujesz jakikolwiek towar z tytułu rękojmi, koszty dostarczenia wadliwego towaru do miejsca sprzedaży ponosi sprzedawca. Nie oznacza do jednak, że musi on „przysłać” do nas kuriera, który odbierze wadliwy towar. Reklamację składa konsument i to konsument jest zobowiązany dostarczyć towar do sprzedawcy ale na jego koszt. Co to w praktyce oznacza?
Przeprowadzka a nasza umowa o usługi telekomunikacyjne
20.11.2018
Nierzadko konsument musi się przeprowadzić. Nierzadko pod nowym adresem dostawca usług telekomunikacyjnych nie może ich świadczyć, gdyż nie istnieje tam jego infrastruktura. Co wówczas dzieje się z umową? Jakie są zobowiązania konsumenta? Czy trzeba płacić karę umowną za przedterminowe rozwiązanie umowy? Najczęściej niestety trzeba.
„Artykuł nie podlega reklamacji” – prawda, czy fałsz?
07.11.2018
Artykuł nie podlega reklamacji” - głosi napis, który znaleźliśmy dziś w jednej z dużych sieci handlowych. Ten często zamieszczany przez sprzedawców komunikat dotyczy, tak jak we wspomnianym przypadku, w szczególności towarów promocyjnych. Czy tego typu przekaz jest zgodny z prawem? Czy rzeczywiście konsument, który dokona zakupu towaru w sklepie nie może go reklamować? Już w tym miejscu należy udzielić stanowczej odpowiedzi – nie! Tego rodzaju sformułowania są niezgodne z prawem.
Odstąpiłeś od umowy zawartej na pokazie? Czy musisz odesłać towar?
06.11.2018
Skorzystałeś z prawa do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa (tzw. pokazy)? Zastanawiasz się teraz co masz zrobić z całym „kompletem garnków” który zajmuje połowę twojego salonu? Zasadą jest, że taki towar należy zwrócić przedsiębiorcy, ustawa o prawach konsumenta zawiera jednak wyjątek kiedy to, w pewnych sytuacjach, przedsiębiorca jest zobowiązany do odebrania rzeczy na swój koszt.
Działania UOKiK w sprawie GetBack
31.10.2018
Od kwietnia br. UOKiK sprawdza na jakich zasadach odbywa się sprzedaż obligacji korporacyjnych firmy GetBack. Urząd postawił juz zarzuty Idea Bankowi i Polskiemu Domowi Maklerskiemu, toczą się także cztery postępowania wyjaśniające, a Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianą przepisów, dzięki którym możliwe byłoby wcześniejsze wykrywanie zagrożeń na rynku finansowym i które zminimalizowałyby ryzyko wprowadzania klientów w błąd i missellingu. Na inwestycji w obligacje GetBack mogło stracić ponad 9 tys. osób.
Czy płatki śniadaniowe, które jesz zawierają pestycydy?
19.10.2018
Czy możesz mieć pewność, że płatki śniadaniowe, które jesz nie zawierają szkodliwych pestycydów? Sprawdź sam w raporcie z badań 197 rodzajów płatków śniadaniowych przygotowanym przez Program FoodRentgen.
Czy produkty z Niemiec są lepsze od tych dostępnych w Polsce? Sprawdź wyniki testów porównawczych
15.10.2018
Popularne są opinie o tym, że produkt oferowany w Niemczech lub w innym kraju Europy Zachodniej charakteryzuje się lepszą jakością w porównaniu z identycznie wyglądającym produktem w Polsce. Jak jest naprawdę? UOKiK po raz pierwszy zrobił testy porównawcze 101 produktów. Co z nich wynika?
Projekt i realizacja: RIPOSTA
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]