Aktualności

Czy można złożyć reklamację jednocześnie z tytułu gwarancji i rękojmi?
31.01.2019
Jako konsument możesz składać reklamację na zakupiony towar na dwa sposoby:
  1. z tytułu rękojmi - do sprzedawcy oraz
  2. z tytułu gwarancji do gwaranta np. producenta, o ile taka gwarancja została udzielona.
Czy można złożyć reklamację jednocześnie z tytułu gwarancji i rękojmi?
Co robić, gdy spotkają nas opóźnienia przy wykonywaniu remontu?
16.01.2019
Nierzadko zdarza się, że ekipa remontowa po trosze wykonuje prace u kilku klientów jednocześnie, co skutkuje tym, że każdy z nich jest narażony na opóźnienia w realizacji prac w swoim mieszkaniu. Czy to, że zawarliśmy umowę i opłaciliśmy wykonawcę powoduje, że jesteśmy już na niego  "skazani"?
Czy opłaty za transakcje realizowane kartami płatniczymi są zgodne z prawem?
08.01.2019
Konsumentów coraz częściej zaskakuje praktyka niektórych przedsiębiorców, którzy pobierają dodatkowe opłaty za uiszczanie należności kartą, a nie gotówką. W takich sytuacjach u zdziwionych i zdenerwowanych konsumentów pojawia się pytanie o legalność takiego postępowania. Czy sprzedawca może pobierać dodatkową opłatę przy transakcjach kartami płatniczymi? Czy koszty te nie powinny być już wliczone w cenę towaru czy usługi?
Jak radzić sobie z komornikiem i windykatorem? Jak z biernością przedsiębiorcy?
24.12.2018
Dzwonił windykator? Przyszło pismo od komornika? Masz długi? A może zapłaciłeś, umówiłeś się na termin dostawy, a towaru nie ma? Albo odstąpiłeś od umowy w Internecie, a przedsiębiorca nie odesłał wpłaconych pieniędzy, nie odpisuje na e-maile, nie odbiera telefonu? Przeczytaj koniecznie krótką broszurę, z której dowiesz się co zrobić w takich i podobnych sytuacjach.
Infolinia Konsumencka w dniu 24.12.2018 r.
17.12.2018
Uprzejmie informujemy, że w dniu Wigilii Bożego Narodzenia Infolinia Konsumencka nie będzie funkcjonowała.
 
Termin na odstąpienie i na odesłanie towaru kupionego w Internecie
15.12.2018
Powszechna jest już świadomość, iż możemy – co do zasady – zwrócić towar zakupiony przez Internet bez podawania przyczyn. Dość szybko przyjął się również termin na zwrot czyli 14 dni. Choć w potocznym języku sformułowanie „zwrot towaru” jest tożsame z „wycofaniem się z umowy”, to jednak istnieje prawna różnica między odstąpieniem od umowy, a samą czynnością odesłania towaru. Tę różnicę sprzedawcy niekiedy próbują wykorzystać i zdarza się, że wprowadzają konsumentów w błąd, co do rzeczywistego sposobu liczenia terminu na skuteczne odstąpienie.
Czy zawsze mamy obowiązek dostarczenia reklamowanego towaru do sprzedawcy?
28.11.2018
Składając reklamację z tytułu rękojmi nie wystarczy tylko wypełnić formularz reklamacyjny, czy napisać maila. Konsument jest zobowiązany dostarczyć do sprzedawcy wadliwy towar. Czy jednak zawsze obowiązuje taka zasada? Otóż jest od niej wyjątek. 
Kto ponosi koszty dostarczenia do sprzedawcy reklamowanego towaru?
22.11.2018
Jeśli reklamujesz jakikolwiek towar z tytułu rękojmi, koszty dostarczenia wadliwego towaru do miejsca sprzedaży ponosi sprzedawca. Nie oznacza do jednak, że musi on „przysłać” do nas kuriera, który odbierze wadliwy towar. Reklamację składa konsument i to konsument jest zobowiązany dostarczyć towar do sprzedawcy ale na jego koszt. Co to w praktyce oznacza?
Przeprowadzka a nasza umowa o usługi telekomunikacyjne
20.11.2018
Nierzadko konsument musi się przeprowadzić. Nierzadko pod nowym adresem dostawca usług telekomunikacyjnych nie może ich świadczyć, gdyż nie istnieje tam jego infrastruktura. Co wówczas dzieje się z umową? Jakie są zobowiązania konsumenta? Czy trzeba płacić karę umowną za przedterminowe rozwiązanie umowy? Najczęściej niestety trzeba.
„Artykuł nie podlega reklamacji” – prawda, czy fałsz?
07.11.2018
Artykuł nie podlega reklamacji” - głosi napis, który znaleźliśmy dziś w jednej z dużych sieci handlowych. Ten często zamieszczany przez sprzedawców komunikat dotyczy, tak jak we wspomnianym przypadku, w szczególności towarów promocyjnych. Czy tego typu przekaz jest zgodny z prawem? Czy rzeczywiście konsument, który dokona zakupu towaru w sklepie nie może go reklamować? Już w tym miejscu należy udzielić stanowczej odpowiedzi – nie! Tego rodzaju sformułowania są niezgodne z prawem.
Projekt i realizacja: RIPOSTA
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]