Czy można reklamować towar kupiony jako używany tak samo jak nowy?

data dodania: 23.05.2019 | czytany: 688 razy
Czy można reklamować towar kupiony jako używany tak samo jak nowy?
Czy możemy reklamować towar kupiony jako używany tak samo jak nowy? Czy mamy w takiej sytuacji dwa lata od dnia wydania rzeczy na złożenie reklamacji do sprzedawcy? 
 
Konsument może złożyć reklamację na podstawie rękojmi również wtedy, gdy towar, który zakupił od przedsiębiorcy był towarem używanym. W przypadku sprzedaży towarów używanych, sprzedawca co do zasady ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi w okresie dwóch lat od wydania rzeczy konsumentowi.
 
W przypadku sprzedaży ruchomej rzeczy używanej dwuletni termin rękojmi może być skrócony do jednego roku. Takie ograniczenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi musi być wyraźnie zastrzeżone przed zawarciem umowy z konsumentem, który musi wyrazić zgodę na to ograniczenie. Brak takiego zastrzeżenia przed zawarciem umowy z konsumentem bądź informowanie konsumenta o skróceniu odpowiedzialności z tytułu rękojmi z dwóch lat do roku, dopiero w momencie kiedy konsument chce złożyć reklamację są działaniami, które nie wywołują żadnego skutku prawnego wobec konsumenta.
 
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, art. 568 § 1 (tekst jednolity: Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.)
 
---------------------
Porady prawne są także dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16,
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora
 
Projekt i realizacja: RIPOSTA
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]