Czy opłaty za transakcje realizowane kartami płatniczymi są zgodne z prawem?

data dodania: 08.01.2019 | czytany: 1 411 razy
Czy opłaty za transakcje realizowane kartami płatniczymi są zgodne z prawem?
Konsumentów coraz częściej zaskakuje praktyka niektórych przedsiębiorców, którzy pobierają dodatkowe opłaty za uiszczanie należności kartą, a nie gotówką. W takich sytuacjach u zdziwionych i zdenerwowanych konsumentów pojawia się pytanie o legalność takiego postępowania. Czy sprzedawca może pobierać dodatkową opłatę przy transakcjach kartami płatniczymi? Czy koszty te nie powinny być już wliczone w cenę towaru czy usługi?
 
Jeszcze do niedawna, ku rozczarowaniu konsumentów, pobieranie przez przedsiębiorców dodatkowej opłaty za uiszczenie zapłaty kartą płatniczą było zgodne z prawem w każdym przypadku. Sytuacja zmieniła się 19 czerwca 2018 roku. Od tego dnia odbiorca płatności nie może pobierać dodatkowej opłaty za uiszczenie zapłaty kartą płatniczą, w przypadku:
 
- transakcji dokonywanych przez konsumentów kartą debetową lub kredytową oraz
- w tzw. czterostronnym systemie kart płatniczych.
 
Czterostronny system kart płatniczych to system, w którym uczestniczą bank wydający kartę, płatnik czyli konsument, odbiorca czyli sprzedawca lub usługodawca oraz agent rozliczeniowy czyli, mówiąc najprościej, firma dostarczająca sprzedawcy terminal płatniczy. Najpopularniejsze w Polsce systemy kart płatniczych czyli Visa i Mastercard to właśnie systemy czterostronne i dlatego w większości przypadków pobieranie przez sprzedawców opłat za uiszczenie zapłaty kartą płatniczą jest obecnie zakazane.
 
Obok systemu czterostronnego funkcjonują również systemy trójstronne, w których wydawca karty pełni również rolę agenta rozliczeniowego. W Polsce systemami tego typu są American Express oraz Diners Club. W przypadku systemów trójstronnych sprzedawca wciąż ma prawo żądać za uiszczenie zapłaty kartą płatniczą.
 
Niemniej, po pierwsze, sprzedawca musi poinformować o takiej opłacie jeszcze przed początkiem transakcji płatniczej. Zatem, jeszcze przed decyzją czy płacić kartą czy gotówką, konsument powinien wiedzieć czy będzie musiał uiścić dodatkową opłatę za płatność kartą. W przypadku braku takiej informacji pobranie dodatkowej opłaty jest bezpodstawne i konsument może żądać jej zwrotu.
 
Po drugie, sprzedawca nie może żądać od konsumenta za skorzystanie z określonego sposobu zapłaty opłaty wyższej niż poniesione przez sprzedawcę koszty w związku z tym sposobem zapłaty.
 
Zatem sprzedawca nie może kształtować wysokości dodatkowych opłat dowolnie i czynić z nich na przykład źródła dodatkowego zysku. Może jedynie przerzucić na konsumenta koszty, które sam ponosi na podstawie umowy z organizacją wydającą kartę.
 
Podstawa prawna:
-system czterostronny:
*ustawa z 19 sierpnia 2011 o usługach płatniczych – art. 37a ust. 3 w związku z art. 1 ust. 3 pkt c), 3 i 4 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/751 z dnia 29 kwietnia 2015 r. w sprawie opłat interchange w odniesieniu do transakcji płatniczych realizowanych w oparciu o kartę;
- system trójstronny:
* ustawa z 19 sierpnia 2011 o usługach płatniczych – art. 20 ust. 1 i 3;
*ustawa z 23 kwietnia 1964 – Kodeks cywilny – art. 3831
 
 
 
---------------------
Porady prawne są także dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16,
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.
 
 
Projekt i realizacja: RIPOSTA
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]