Czy zawsze mamy obowiązek dostarczenia reklamowanego towaru do sprzedawcy?

data dodania: 28.11.2018 | czytany: 557 razy
Czy zawsze mamy obowiązek dostarczenia reklamowanego towaru do sprzedawcy?
Składając reklamację z tytułu rękojmi nie wystarczy tylko wypełnić formularz reklamacyjny, czy napisać maila. Konsument jest zobowiązany dostarczyć do sprzedawcy wadliwy towar. Czy jednak zawsze obowiązuje taka zasada? Otóż jest od niej wyjątek. 
Przy składaniu reklamacji z tytułu rękojmi, czyli reklamując towar do sprzedawcy na podstawie dowodu zakupu bez powoływania się na kartę gwarancyjną, obowiązek dostarczenia wadliwego towaru do sprzedawcy spoczywa na konsumencie.  Zasada ta obowiązuje zarówno w przypadku towarów o niewielkich rozmiarach, jak buty czy telefon, jak również towarów o dużych gabarytach, np. samochód czy motocykl (koszt dostarczenia towaru ponosi natomiast sprzedawca, o czym możesz przeczytać tutaj).
 
Od wspomnianej reguły, dotyczącej obowiązku dostarczenia reklamowanej rzeczy do sprzedawcy przez konsumenta,  istnieje jednak wyjątek. Dotyczy on sytuacji, kiedy z uwagi na rodzaj towaru lub sposób jego zamontowania dostarczenie go byłoby nadmiernie utrudnione (np. zamontowane na stałe meble, okna czy drzwi). Wówczas konsument obowiązany jest udostępnić sprzedawcy wadliwą rzecz w miejscu, w którym towar się znajduje w celu sprawdzenia jego stanu i potwierdzenia wady. W przypadku sporu między składającym reklamację konsumentem a sprzedawcą, na tle zasadności powoływania się przez konsumenta na nadmierne trudności i tym samym niedostarczenie towaru do sprzedawcy, spór taki winien być rozstrzygnięty przez sąd.
 
Należy jednak pamiętać, że opisany powyżej wyjątek (niedostarczenia towaru do sprzedawcy) może mieć zastosowanie jedynie w przypadku, gdy konsument składając reklamację żąda wymiany towaru na nowy lub odstępuje od umowy i żąda zwrotu pieniędzy. Nie dotyczy to sytuacji, kiedy żądanie dotyczy naprawy lub obniżenia ceny wadliwego towaru. W tym przypadku towar powinien być  dostarczony przez konsumenta do sprzedawcy, niezależnie od tego czy jest on wmontowany na stałe, czy nie.
 
W praktyce jednak trudno wyobrazić sobie, że konsument, który żądając naprawy wadliwych okien czy drzwi wejściowych w mieszkaniu wymontuje je celem dostarczenia do sprzedawcy. W takim przypadku rozsądnym rozwiązaniem wydaje się jednak udostępnienie towaru w miejscu zamontowania, o czym należy poinformować sprzedawcę w piśmie reklamacyjnym.
 
 
Podstawa prawna:
art. 5612, 5613 kodeksu cywilnego
 
 
---------------------
Porady prawne są także dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16,
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.
 
Projekt i realizacja: RIPOSTA
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]