Czy zwracając część towaru mam prawo do otrzymania pełnego zwrotu kosztów dostawy?

data dodania: 16.05.2018 | czytany: 6 637 razy
Czy zwracając część towaru mam prawo do otrzymania pełnego zwrotu kosztów dostawy?
Większość z nas wie, że korzystając z prawa odstąpienia od umowy zawartej na odległość sprzedawca zwraca cenę towaru jak również poniesiony przez nas koszt dostarczenia do nas zamówionego towaru. A czy zasada zwrotu kosztów dostawy towaru ma również zastosowanie w sytuacji, kiedy zdecydujemy się zwrócić jedynie część zamówionego towaru?
Przepisy ustawy o prawach konsumenta nie regulują zasad zwrotu przez przedsiębiorcę kosztów dostarczenia towaru do konsumenta w przypadku kiedy konsument zamówił kilka rzeczy, a następnie zwraca część z nich.
 
Rozsądnym rozwiązaniem jest takie, które przewiduje zwrot kosztów dostarczenia w sytuacji kiedy koszty przesyłki były uzależnione od ilości zamawianych towarów. Oznacza to, że jeśli konsument zamówił np. cztery rzeczy, a następnie dwie z nich zwrócił, a koszty dostawy byłyby takie same niezależnie czy zamówił cztery, dwie lub jedną z rzeczy, to konsument nie powinien otrzymać zwrotu żadnej części poniesionych kosztów dostawy.
 
Innym możliwym rozwiązaniem jest proporcjonalny zwrot kosztów dostarczenia towaru polegający na obliczeniu proporcji ceny zwracanej rzeczy do ceny wszystkich zamówionych rzeczy, a następnie zwrócenie kosztów dostarczenia odpowiadających udziałowi zwracanej rzeczy w kosztach dostarczenia.
 
Należy pamiętać, że konsument odstępując od umowy zawartej na odległość odsyła towar na własny koszt, chyba że sprzedawca zgodził się pokryć te koszty lub nie poinformował konsumenta o konieczności poniesienia tych kosztów.
 
_______________
 
Porady prawne są także dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16,
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.
 
 
Projekt i realizacja: RIPOSTA
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]