Czy zwracając towar kupiony w Internecie odzyskasz pobraną przy płatności prowizję?

data dodania: 27.06.2018 | czytany: 5 788 razy
Czy zwracając towar kupiony w Internecie odzyskasz pobraną przy płatności prowizję?
Zakup towarów przez Internet może wiązać się z koniecznością dokonania płatności on-line, a ta niekiedy pociąga za sobą dodatkowy koszt w postaci prowizji. Czy zatem odstępując od umowy zawartej na odległość mamy szansę odzyskać pobraną kwotę prowizji?
Konsument zawierający umowę na odległość niejednokrotnie dokonuje płatności on-line, to z kolei wiąże się z pobraniem dodatkowej opłaty (prowizji) za skorzystanie z określonego sposobu zapłaty. Jeżeli w procesie rozliczeniowym dana opłata pobierana jest przez podmiot uczestniczący w nim na podstawie umowy zawartej z przedsiębiorcą (sprzedawcą), to przedsiębiorca (sprzedawca) jest zobowiązany zwrócić odstępującemu od umowy konsumentowi kwotę pobranej prowizji.
 
Obowiązek zwrotu dotyczy również sytuacji kiedy kwota prowizji jest pobierana z góry, zanim faktycznie wpłynie do przedsiębiorcy (sprzedawcy). Po dokonaniu przez konsumenta płatności uiszczona kwota wpływa do operatora płatności, a następnie jest przekazywana do sprzedawcy. Jednak do przedsiębiorcy (sprzedawcy) nie trafi cała wpłacona przez konsumenta kwota, ponieważ będzie pomniejszona o prowizję pobraną bezpośrednio przez operatora płatności, na zasadach i w kwocie wynikającej z umowy między sprzedawcą a operatorem płatności. W opisanej sytuacji należy uznać, że płatność dokonana przez konsumenta w całości trafia do majątku przedsiębiorcy, a część tej kwoty od razu jest przeznaczona na wykonanie zobowiązania sprzedawcy wobec operatora płatności.
 
Dlatego przedsiębiorca powinien zwrócić konsumentowi pełną kwotę, którą konsument uiścił na rzecz przedsiębiorcy, nawet jeżeli trafiła do niego kwota niższa z uwagi na pomniejszenie jej o prowizję pobraną z góry przez operatorów płatności on-line.
 
---------------------
Porady prawne są także dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16,
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.
 
Projekt i realizacja: RIPOSTA
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]