Grażyna Rokicka, prezes Stowarzyszenia Konsumentów Polskich, odznaczona Krzyżem Zasługi

data dodania: 15.03.2018 | czytany: 7 193 razy
Grażyna Rokicka, prezes Stowarzyszenia Konsumentów Polskich, odznaczona Krzyżem Zasługi
Mamy dobrą wiadomość na wypadający dziś Światowy Dzień Konsumenta! Nareszcie doceniono pracę osób, które w ramach organizacji konsumenckich od lat działają na rzecz ochrony interesów konsumentów, czyli nas wszystkich. Wczoraj, Brązowym Krzyżem Zasługi zostali odznaczeni Kamil Pluskwa-Dąbrowski, prezes Federacji Konsumentów, oraz Grażyna Rokicka, prezes Stowarzyszenia Konsumentów Polskich.
Krzyż Zasługi to odznaczenie państwowe nadawane osobom, które „położyły zasługi dla państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom” [1].
 
 
Grażyna Rokicka poświęciła swoje życie zawodowe służbie na rzecz społeczeństwa, a konkretnie pomocy nam wszystkim, ponieważ wszyscy jesteśmy konsumentami. Konsument w relacji do przedsiębiorcy jest stroną słabszą, która potrzebuje dodatkowej ochrony. Grażyna Rokicka od ponad 30 lat aktywnie działa na rzecz ochrony polskich konsumentów, a jej zaangażowanie wykracza daleko poza ramy zwykłej pracy zarobkowej.
 
W ciągu ponad 20 lat pracy w Stowarzyszeniu Konsumentów Polskich Prezes Rokicka miała m.in. realny wpływ na politykę konsumencką poprzez udział w pracy zespołów tworzących podstawy tej polityki i podstawy prawa konsumenckiego w Polsce. Pomagała też w skutecznym zaistnieniu instytucji Rzecznika Konsumentów poprzez prowadzenie szkoleń z zakresu prawa konsumenckiego dla rzeczników. Jednak przede wszystkim zajmowała się pomocą zwykłym ludziom w rozwiązywaniu ich codziennych problemów konsumenckich zarządzając licznymi projektami poradniczymi. Zainicjowała w Polsce ideę tzw. pierwszej pomocy konsumenckiej w formie porad udzielanych konsumentom telefonicznie – w rezultacie powstała Infolinia Konsumencka (finansowana przez UOKiK).
 
Praca Grażyny Rokickiej polega również na edukacji konsumentów oraz osób im pomagającym. Jest ona autorem licznych publikacji z zakresu ochrony konsumentów np. do dziś bardzo popularnego „Vademecum konsumenta” wydanego po raz pierwszy przez UOKiK w 2008 roku.
 
Ogromnie cieszymy się z nadania Grażynie Rokickiej Krzyża Zasługi, który jest właściwym uhonorowaniem 30 lat pracy społecznika, pracy, która jak wierzymy przez wszystkie te lata przyczyniła się do faktycznej poprawy jakości życia milionów Polaków.
 
[1] źródło: http://www.prezydent.pl/prezydent/kompetencje/ordery-i-odznaczenia/odznaczenia/krzyz-zaslugi/
 
 
---------------------
Porady prawne są także dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16,
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.
 
Projekt i realizacja: RIPOSTA
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]