Jakie mamy prawa w przypadku dużego opóźnienia lub odwołania naszego lotu?

data dodania: 21.08.2018 | czytany: 4 647 razy
Jakie mamy prawa w przypadku dużego opóźnienia lub odwołania naszego lotu?
W ostatnim czasie niemal codziennie dowiadujemy się o kłopotach pasażerów linii lotniczych z odbyciem podróży. Sprawdź jakie masz prawa i jakie obowiązki ciążą na przewoźniku.
Zgodnie z treścią art. 7 Rozporządzenia WE 261/2004 z dnia 11 lutego 2004 r. ustanawiającego wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład, odwołania lub dużego opóźnienia lotu,  przysługuje Ci prawo do odszkodowania i pomocy ze strony przewoźnika.
 
Jeżeli linia lotnicza odwoła Twój lot, masz prawo do:
 
  1. otrzymania zwrot kosztu biletu bądź zaoferowania innego połączenia z punktem docelowym
  2. opieki ze strony linii lotniczej, która ma obowiązek zapewnić Ci posiłki i napoje w ilościach adekwatnych do czasu oczekiwania, dwie rozmowy telefoniczne, dwa dalekopisy, dwie przesyłki faksowe lub e-mailowe;
  3. zakwaterowania w hotelu,  gdy występuje konieczność dłuższego oczekiwania na lot zastępczy oraz transportu między lotniskiem a hotelem
  4. odszkodowania w wysokości od 250 do 600 EUR w zależności od długości trasy lotu – chyba, że odwołanie lotu jest spowodowane zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności, których nie można było uniknąć pomimo podjęcia wszelkich racjonalnych środków.
Więcej informacji na temat praw pasażera znajdziesz na stronie Europejskiego Centrum Konsumenckiego, do którego możesz zgłosić się po pomoc w przypadku problemów z zagraniczną linią lotniczą.
 
 
---------------------
Porady prawne są także dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16,
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.
 
Projekt i realizacja: RIPOSTA
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]