Na ile znamy prawo konsumenckie wg. najnowszego badania Komisji Europejskiej?

data dodania: 26.07.2017 | czytany: 6 697 razy
Na ile znamy prawo konsumenckie wg. najnowszego badania Komisji Europejskiej?
Komisja Europejska opublikowała wyniki przeprowadzonych w państwach członkowskich badań, tzw. tablice konsumenckie (2017 Consumers Conditions Scoreboard). Jak dobrze polscy konsumenci i przedsiębiorcy znają prawo konsumenckie? 
Z opublikowanych wczoraj badań dowiadujemy się między innymi, że polscy konsumenci dobrze znają przepisy dotyczące zwrotu towarów niewadliwych, które kupione były na odległość (np. przez Internet) lub poza lokalem przedsiębiorstwa (np. na pokazie od akwizytora) - 71% respondentów udzieliło prawidłowej odpowiedzi wiedząc, że towary kupione nie w sklepie stacjonarnym konsument może zwrócić w ciągu 14 dni od ich otrzymania.
 
Znacznie gorsza jest nasza wiedza na temat reklamacji produktów wadliwych - jedynie 30% badanych konsumentów udzieliło poprawnych odpowiedzi dotyczących terminów składania i rozpatrywania reklamacji do sprzedawcy i możliwych żądań z tytułu rękojmi.
 
Niestety, na zbliżonym poziomie kształtuje się wiedza polskich sprzedawców, bowiem jedynie 33% badanych polskich sprzedawców zna przepisy dotyczące reklamowania wadliwych produktów.
 
Trudno się więc dziwić, że do prowadzonej przez nas Infolinii Konsumenckiej codziennie dzwoni kilkaset osób z pytaniami dotyczącymi praw konsumenckich oraz że są wśród nich zarówno konsumenci, jak i sprzedawcy (mimo, że sprzedawcom porad nie udzielamy). Konsumentów zachęcamy do kontaktu w dni powszednie w godzinach 8.00 - 18.00, tel. pod numerami 801 440 220 / 22 290 89 16.
 
Profesjonalistów, którym nie udzielamy porad, zapraszamy natomiast na szkolenia z zakresu prawa konsumenckiego. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej szkolenia.konsumenci.org
 
---------------------
Porady prawne są dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach naszej Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.
 
 
Projekt i realizacja: RIPOSTA
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]