Podwyżka cen usług telekomunikacyjnych – kiedy masz prawo rozwiązać umowę?

data dodania: 12.03.2019 | czytany: 321 razy
Podwyżka cen usług telekomunikacyjnych – kiedy masz prawo rozwiązać umowę?
Automatycznie przedłużyła ci się umowa o internet i musisz płacić dwa razy więcej? Dostawca telewizji zmienił ofertę pakietową i twierdzi, że Twój abonament wzrasta? Sprawdź kiedy i w jaki sposób możesz rozwiązać umowę o internet, telefon lub telewizję.
Bez telefonów, internetu i telewizji trudno wyobrazić sobie współczesny świat. Prawie każdy z nas ma umowę z operatorem na jedną lub kilka z wyżej wymienionych usług. Z zasady umowy o internet, telefon czy telewizję są bardzo podobne i oparte o te same przepisy prawa – przede wszystkim Ustawę Prawo Telekomunikacyjne.
 
Niekiedy zdarza się, że operator chce nam podwyższyć cenę usług, czy w inny sposób zmienić umowę. Czy ma do tego prawo i jak my możemy się w takiej sytuacji zachować? Warto spojrzeć tutaj na kilka najczęstszych przypadków.
 
Najpopularniejszym jest zmiana cen usług po przejściu umowy z czasu określonego na czas nieokreślony. Dzieje się tak w momencie, w którym kończy się zasadniczy czas trwania umowy (np. 2 lata), a my nie napiszemy do operatora, że nie chcemy, aby umowa się przedłużała. W takim wypadku umowa zazwyczaj „automatycznie” przedłuża się na czas nieokreślony – podczas którego nie przysługują nam żadne ulgi (zniżki) i w konsekwencji kwota na fakturze drastycznie wzrasta. Taka sytuacja, o ile wynika z umowy, jest zgodna z prawem. Powinniśmy albo wypowiedzieć taką umowę jeżeli nie chcemy już utrzymywać tej usługi, albo po wypowiedzeniu zawrzeć nową umowę na odpowiadających nam warunkach.
 
Operator w trakcie trwania umowy nie może podwyższać cen usług bez zmiany cennika (elementu umowy) oraz bez dania nam wówczas możliwości wypowiedzenia umowy bez konsekwencji finansowych.
 
Kiedy jednak operator może w ogóle zmienić cennik?
Zgodnie ze stanowiskiem Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK), zarówno przy umowach zawartych na czas określany, jak i nieokreślony, operator nie może zmienić nam cen usług, jeżeli taka możliwość nie wynika z zapisów umowy (tzw. klauzul modyfikacyjnych). Klauzula modyfikacyjna to zapis w umowie, który wskazuje konkretnie w jakich przypadkach i w jakim wymiarze operator może dokonać zmian w cenniku. W przypadku zmian cennika w umowie na czas określony, powinny to być przypadki wyjątkowe, niezależne od operatora – np. zniszczenie infrastruktury technicznej.
 
Operator, który w trakcie trwania umowy dokonuje zmian w swoim cenniku na podstawie klauzuli modyfikacyjnej, powinien poinformować nas o tym przynajmniej z miesięcznym wyprzedzeniem (chyba, że zmiana cennika wynika z przepisów prawa, które wejdą w życie szybciej). W takiej sytuacji, przynajmniej do czasu wejścia w życie tych zmian, mamy możliwość wypowiedzenia umowy (również na czas określony), bez konieczności zapłaty kary umownej.
 
Podstawa prawna: art. 61 ust. 5 i 51 Ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1954); https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=12512
 
 
---------------------
Porady prawne są także dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16,
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.
 
 
Projekt i realizacja: RIPOSTA
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]