Aktualności

Ponad 120 mln zł dla Volkswagena i 50 mln zł dla Polkomtela - czy najnowsze kary UOKiK pomogą konsumentom?
23.01.2020
UOKiK nałożył wielkie kary dla 2 przedsiębiorców naruszających interesy konsumentów. Rekordowa w historii UOKiK kara dotyczy tzw. dieselgate. Nałożona została w kwocie ponad 120 mln zł na Volkswagen Group Polska za wprowadzenie w błąd co do poziomu emisji spalin i kierowanie wytycznych skutkujących odrzuceniem reklamacji. Z kolei Polkomtel został ukarany na ponad 50 mln zł za pobieranie dodatkowych opłat za tzw. video streaming. 
 
Można pomarzyć i wyobrazić sobie sytuację, w której te 170 mln zł z kar za naruszenie interesów konsumentów zostaje przeznaczone na... ochronę konsumentów. Organizacje konsumenckie nie mają w Polsce systemowego finansowania, a przy takim wsparciu mogłyby skutecznie wdrożyć liczne rozwiązania pomocne każdemu konsumentowi, od prowadzenia na szeroką skalę niezależnych testów produktów, poprzez szybką pomoc prawną, aż do reprezentowania konsumentów przed sądami. Może już czas na zmiany i wprowadzenie tego typu rozwiązania? Może czas na to żeby kary UOKiK przekładały się na realną pomoc dla konsumentów?
Ponad 30 000 pobrań raportu Prześwietlamy Kasze Gryczane
09.01.2020
Raport Prześwietlamy Kasze Gryczane inaugurujący w Fundacji Konsumentów niezależne testy produktów został już pobrany ponad 30 000 razy! Raport przygotowany we współpracy z Programem FoodRentgen prezentuje wyniki niezależnych badań 10 wybranych z rynku produktów na zawartość pozostałości glifosatu. 4 produkty odnotowały przekroczenia norm. Jeśli jeszcze nie wiesz które to sprawdź koniecznie!
Do kogo kierować reklamacje jeżeli firma z którą podpisaliśmy umowę zleca jej wykonanie podwykonawcy?
07.01.2020
W firmie Parkiet SA zakupiłam podłogę wraz z usługą położenia. Zarówno towar, jak i usługa były objęta jedną umową, a moim kontrahentem była firma Parkiet SA. Po położeniu podłogi okazało się, że montaż był wykonany fatalnie, więc postanowiłam to zareklamować z tytułu rękojmi do firmy Parkiet SA. Jednakże firma Parkiet SA odrzuciła moją reklamację twierdząc, że usługę wykonywała na ich zlecenie firma Partacze sp. z o.o. i to oni odpowiadają za wady montażu. Czy to prawda? Nie zawierałam przecież umowy z firmą Partacze sp. z o.o. Czy firma Parkiet SA, mimo że podpisałam z nią umowę, nie odpowiada przede mną i muszę kierować reklamację do ich podwykonawcy?
Życzymy na Święta Bożego Narodzenia prawdziwego wytchnienia od konsumenckich spraw!
24.12.2019
Drodzy Konsumenci! Życzymy Wam na te Święta Bożego Narodzenia prawdziwego wytchnienia od konsumenckich spraw i momentów na kontemplację Tego Najważniejszego. 
 
P.S. W Wigilię nasza Infolinia Konsumencka nie jest czynna. Ale już w piątek po Świętach można do nas dzwownić! 
 
Czy sklep może żądać innej ceny niż podana w gazetce reklamowej?
23.12.2019
W gazetce reklamowej znanej sieci znalazłem interesujący mnie produkt po bardzo atrakcyjnej cenie. Niestety, gdy w sklepie chciałem go kupić, okazało się, że cena jest wyższa. Kierownik sklepu powiedział, że obsługa nie zdążyła jeszcze wprowadzić promocyjnych cen i obecnie, póki co, obowiązuje stara, wyższa cena. Czy sklep jest związany informacjami w gazetce? Gdzie można zgłosić praktykę rozpowszechniania informacji, które nie znajdują pokrycia w rzeczywistości?
Czy sklepy mogą wprowadzać limit kwotowy na płatności kartą?
16.12.2019
W małym sklepie osiedlowym chciałem zapłacić za zakupy kartą płatniczą. Sklep miał oznaczenia wskazujące, że przyjmuje płatności kartą. W sklepie był też terminal płatniczy. Jednak sprzedawca powiedział, że u niego obowiązuje regulamin i że sklep przyjmuje płatności kartą jedynie od kwoty co najmniej 20 zł, a moje zakupy są mniejsze. Czy odmowa przyjęcia płatności kartą była zgodna z prawem? Czy sklepy mogą wprowadzać takie limity? Jeśli nie, to gdzie mogę to zgłosić?
2/3 skontrolowanych ciast, pieczywa, ryb i bakalii na wagę zakwestionowanych przez Inspekcję Handlową
09.12.2019
Na początku 2019 roku Inspekcja Handlowa sprawdziła żywność oferowaną w sprzedaży luzem w 164 sklepach – branżowych (cukierniach, piekarniach, sklepach rybnych), spożywczych i marketach. W 132 z nich (80,5 proc.) wystąpiły nieprawidłowości. Zastrzeżenia wzbudziło zarówno oznakowanie, jak i jakość - podaje na swojej stronie UOKiK. 
20 tys. pobrań raportu, deklaracja sieci Lidl o wycofaniu partii kasz gryczanych i oświadczenia trzech innych producentów. Reakcje na badania FoodRentgen i Fundacji Konsumentów
28.11.2019
Ogromne zainteresowanie Raportem Prześwietlamy Kasze Gryczane przygotowanym przez program społeczny FoodRentgen i Fundację Konsumentów. Raport prezentuje wyniki przeprowadzonych we wrześniu badań laboratoryjnych 10 wybranych kasz gryczanych na zawartość pozostałości kontrowersyjnego glifosatu. W ciągu pięciu dni od publikacji pobrano go ponad 20 tysięcy razy. Są też reakcje rynku: sieć sklepów Lidl poinformowała o wycofaniu wymienionych w raporcie kasz, w których wykryto przekroczenia pozostałości glifosatu, trzy inne firmy przesłały organizatorom badań swoje oświadczenia.
Czy mogą być pobierane opłaty za parkingi przy sklepach?
27.11.2019
Coraz częściej zdarza się, że przedsiębiorcy prowadzący parkingi przy znanych sieciowych sklepach chcą pobierać opłaty od korzystających z nich konsumentów albo wymagają podjęcia czynności, których niewykonanie skutkuje obowiązkiem zapłaty kary. Czy takie praktyki są zgodne z prawem?
Zbadaliśmy kasze gryczane z polskich sklepów na obecność pozostałości glifosatu. 40% z nich nie powinna znaleźć się w sklepach! GIS zapowiada kontrole
20.11.2019
Fundacja Konsumentów i Program FoodRentgen opublikowali dziś w sieci raport z wynikami badań kasz gryczanych z polskich sklepów na obecność glifosatu - kontrowersyjnego herbicydu, który może być używany do suszenia zbóż. Jego spożywanie zwiększa ryzyko wielu chorób, m.in. nowotworowych.
Copyright © 2020 Fundacja Konsumentów
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]