Aktualności

Sprzedaż czy najem telefonu, oto jest pytanie
11.02.2020
W ostatnim czasie otrzymujemy sporo pytań od konsumentów dotyczących sklepów internetowych oferujących nabycie telefonów po bardzo atrakcyjnych cenach. Rzecz jednak w tym, że zdaniem przedstawicieli tych sklepów sprzedaż nie jest wcale sprzedażą, tylko najmem. Zaniepokojeni konsumenci martwią się czy w tej sytuacji towar, który otrzymali, jest ich własnością. Długie, nieczytelne i nieprzejrzyste regulaminy tych sklepów mogą skłaniać do wniosku, iż rzeczywiście mamy do czynienia z umową najmu. Czy jednak faktycznie tak jest?
 
20 mln zł kary dla Polkomtela za brak zwrotu pieniędzy z pre-paid
10.02.2020
UOKiK nałożył na Polkomtela karę w wysokości ponad 20 mln zł za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Powodem jest praktyka operatora polegająca na tym, że brak kolejnego doładowania telefonu na kartę oznaczał, że przepadają niewykorzystane środki. 
Epidemia koronawirusa - czy muszę lecieć na wykupioną wycieczkę?
05.02.2020
Podróżni, którzy wykupili wycieczki do Azji z niepokojem śledzą w mediach informacje na temat tzw. epidemii koronawirusa. Czy w związku z epidemią poważnej choroby są oni uprawnieni do odstąpienia od umowy i żądania zwrotu wpłaconych środków?
Czy Twój pojazd jest niebezpieczny? Sprawdź  zawiadomienia do UOKiK od marek takich jak Honda, Citroën, Peugeot, KIA, Opel i Mercedes
29.01.2020
Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynęły powiadomienia od Honda Motor Europe, Peugeot Polska Sp. z o.o., KIA Motors Poland, Opel Poland Sp. z o.o., Mercedes-Benz Polska Sp. z o.o. i ALMOT Mikołaj Sibora Sp.k. o produktach niebezpiecznych. Sprawdź, czy nie dotyczą one Twojego pojazdu.
Ponad 120 mln zł dla Volkswagena i 50 mln zł dla Polkomtela - czy najnowsze kary UOKiK pomogą konsumentom?
23.01.2020
UOKiK nałożył wielkie kary dla 2 przedsiębiorców naruszających interesy konsumentów. Rekordowa w historii UOKiK kara dotyczy tzw. dieselgate. Nałożona została w kwocie ponad 120 mln zł na Volkswagen Group Polska za wprowadzenie w błąd co do poziomu emisji spalin i kierowanie wytycznych skutkujących odrzuceniem reklamacji. Z kolei Polkomtel został ukarany na ponad 50 mln zł za pobieranie dodatkowych opłat za tzw. video streaming. 
 
Można pomarzyć i wyobrazić sobie sytuację, w której te 170 mln zł z kar za naruszenie interesów konsumentów zostaje przeznaczone na... ochronę konsumentów. Organizacje konsumenckie nie mają w Polsce systemowego finansowania, a przy takim wsparciu mogłyby skutecznie wdrożyć liczne rozwiązania pomocne każdemu konsumentowi, od prowadzenia na szeroką skalę niezależnych testów produktów, poprzez szybką pomoc prawną, aż do reprezentowania konsumentów przed sądami. Może już czas na zmiany i wprowadzenie tego typu rozwiązania? Może czas na to żeby kary UOKiK przekładały się na realną pomoc dla konsumentów?
Ponad 30 000 pobrań raportu Prześwietlamy Kasze Gryczane
09.01.2020
Raport Prześwietlamy Kasze Gryczane inaugurujący w Fundacji Konsumentów niezależne testy produktów został już pobrany ponad 30 000 razy! Raport przygotowany we współpracy z Programem FoodRentgen prezentuje wyniki niezależnych badań 10 wybranych z rynku produktów na zawartość pozostałości glifosatu. 4 produkty odnotowały przekroczenia norm. Jeśli jeszcze nie wiesz które to sprawdź koniecznie!
Do kogo kierować reklamacje jeżeli firma z którą podpisaliśmy umowę zleca jej wykonanie podwykonawcy?
07.01.2020
W firmie Parkiet SA zakupiłam podłogę wraz z usługą położenia. Zarówno towar, jak i usługa były objęta jedną umową, a moim kontrahentem była firma Parkiet SA. Po położeniu podłogi okazało się, że montaż był wykonany fatalnie, więc postanowiłam to zareklamować z tytułu rękojmi do firmy Parkiet SA. Jednakże firma Parkiet SA odrzuciła moją reklamację twierdząc, że usługę wykonywała na ich zlecenie firma Partacze sp. z o.o. i to oni odpowiadają za wady montażu. Czy to prawda? Nie zawierałam przecież umowy z firmą Partacze sp. z o.o. Czy firma Parkiet SA, mimo że podpisałam z nią umowę, nie odpowiada przede mną i muszę kierować reklamację do ich podwykonawcy?
Życzymy na Święta Bożego Narodzenia prawdziwego wytchnienia od konsumenckich spraw!
24.12.2019
Drodzy Konsumenci! Życzymy Wam na te Święta Bożego Narodzenia prawdziwego wytchnienia od konsumenckich spraw i momentów na kontemplację Tego Najważniejszego. 
 
P.S. W Wigilię nasza Infolinia Konsumencka nie jest czynna. Ale już w piątek po Świętach można do nas dzwownić! 
 
Czy sklep może żądać innej ceny niż podana w gazetce reklamowej?
23.12.2019
W gazetce reklamowej znanej sieci znalazłem interesujący mnie produkt po bardzo atrakcyjnej cenie. Niestety, gdy w sklepie chciałem go kupić, okazało się, że cena jest wyższa. Kierownik sklepu powiedział, że obsługa nie zdążyła jeszcze wprowadzić promocyjnych cen i obecnie, póki co, obowiązuje stara, wyższa cena. Czy sklep jest związany informacjami w gazetce? Gdzie można zgłosić praktykę rozpowszechniania informacji, które nie znajdują pokrycia w rzeczywistości?
Czy sklepy mogą wprowadzać limit kwotowy na płatności kartą?
16.12.2019
W małym sklepie osiedlowym chciałem zapłacić za zakupy kartą płatniczą. Sklep miał oznaczenia wskazujące, że przyjmuje płatności kartą. W sklepie był też terminal płatniczy. Jednak sprzedawca powiedział, że u niego obowiązuje regulamin i że sklep przyjmuje płatności kartą jedynie od kwoty co najmniej 20 zł, a moje zakupy są mniejsze. Czy odmowa przyjęcia płatności kartą była zgodna z prawem? Czy sklepy mogą wprowadzać takie limity? Jeśli nie, to gdzie mogę to zgłosić?
Copyright © 2020 Fundacja Konsumentów
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]