Kim jesteśmy i co robimy dla konsumentów?

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich jest niezależną, pozarządową organizacją konsumencką, która już od 1995 roku dba o interes konsumentów w Polsce.

Porady prawne dla konsumentów

 • Do końca 2017 roku prowadziliśmy razem z Fundacją Konsumentów Infolinię Konsumencką 801 440 220 / 22 290 89 16, na której każdy konsument mógł w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 18.00 otrzymać bezpłatną poradę prawną od naszych prawników (projekt finansowany ze środków Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów). Infolinię dalej prowadzi Fundacja Konsumentów.
 • Udostępniamy opcję otrzymania porady prawnej w najpopularniejszych sprawach związanych z zakupami towarów  nawet w kilka minut. W tym celu na stronie porady.konsumenci.org trzeba samodzielne przejść przez proces opisu swojego problemu.
 • W grudniu 2015 roku konsumenci mogli zadać pytanie poprzez formularz i skorzystać z bezpłatnej ekspresowej e-porady. Projekt prowadzony był razem z Fundacją Konsumentów a finansowany ze środków Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
 • Od 2012 do końca 2014 prowadziliśmy Konsumenckie Centrum E-porad, w którym każdy konsument mógł skorzystać z bezpłatnej porady prawnej, której udzielali za pomocą e-maila nasi prawnicy (projekt był finansowany ze środków Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów).
 • W 2013 roku dzięki udziale w projekcie finansowanym ze środków Urzędu Miasta st. Warszawy zorganizowaliśmy kampanię skierowaną do seniorów mieszkajacych w Warszawie. Uczestnicy mieli możliwość uzyskania kompleksowej wiedzy w zakresie tematyki konsumenckiej. 
 • Od 2010 do 2012 roku prowadziliśmy Warszawskie Centrum Porad Konsumenckich, w którym konsumenci z Warszawy mogli otrzymać bezpłatną poradę prawną w sprawach konsumenckich (projekt był finansowany ze środków Urzędu Miasta st. Warszawy).
 
Edukacja konsumencka
 • Współorganizujemy Targi Wiedzy Konsumenckiej, czyli największe krajowe wydarzenie edukacyjne dla konsumentów. Targi odbywają się co roku w okolicach 15 marca, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Praw Konsumenta. Celem Targów jest edukacja konsumencka poprzez możliwość kontaktu z niemal wszystkimi organizacjami zajmującymi się ochroną praw konsumentów w kraju. Targi umożliwiają także wybranym firmom i stowarzyszeniom przedsiębiorców prezentację realizowanych przez nie praktyk pro-konsumenckich.
 • We współpracy ze szkołami i organizacjami konsumenckimi z całej Europy tworzymy programy edukacji konsumenckiej dla szkół ponadpodstawowych. Opracowujemy materiały edukacyjne, prowadzimy szkolenia dla nauczycieli.
 • Na naszych stronach internetowych zamieszczamy ważne dla konsumentów informacje. Publikujemy ulotki, broszury, książki, a także płyty CD o tematyce konsumenckiej, dostępne także na naszej stronie w wersji elektronicznej. Ponadto z naszymi wydawnictwami zapoznać się można np. w biurach rzeczników konsumentów w całym kraju.
 
Opiniowanie przepisów konsumenckich
 • Opiniujemy projekty aktów prawnych i kodeksów dobrych praktyk, uczestniczymy w konsultacjach nowych przepisów konsumenckich, namawiamy przedsiębiorców do przestrzegania zasad etyki biznesu i tworzenia korzystnych dla konsumentów kodeksów dobrych praktyk.
 
Badania
Aby działać skutecznie, monitorujemy na bieżąco:
 • jakie problemy mają polscy konsumenci;
 • jaki wpływ na sytuację konsumentów ma określona polityka gospodarcza;
 • co konsumenci wiedzą o swoich prawach, jakiej wiedzy im brakuje.
Badamy również poszczególne rynki produktów i usług analizując stopień konkurencji między firmami i jego wpływ na pozycję konsumentów.
 
 
Prokonsumenckie usługi dla biznesu
 • Umożliwiamy firmom włączenie „głosu konsumentów” do swoich umów i uzyskanie certyfikatu Dobra Umowa.
 
 • szkolimy przedsiębiorców z prawa konsumenckiego
 
Projekt i realizacja: RIPOSTA
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]