ZWROT TOWARU KUPIONEGO W CZASIE PREZENTACJI

kategoria: Zwroty | czytany: 15 691 razy
Na pokazie w trakcie pobytu w sanatorium kupiłam komplet pościeli. Po namyśle stwierdziłam, że wydałam zbyt dużo pieniędzy. Czy mam szansę na odzyskanie pochopnie wydanych pieniędzy?
Umowa została zawarta poza lokalem przedsiębiorstwa. Konsument może od takiej umowy odstąpić bez podania przyczyny w terminie 14 dni licząc od dnia otrzymania towaru, jeśli jej przedmiotem jest wydanie towaru lub 14 dni licząc od dnia zawarcia umowy w przypadku pozostałych umów. Aby odstąpić od umowy należy wysłać do sprzedawcy własnoręcznie podpisane oświadczenie o odstąpieniu. Najlepiej wysłać takie oświadczenie listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, aby mieć dowód, że dotarło. Może ono składać się z jednego zdania np. „Odstępuję od umowy sprzedaży kompletu pościeli [tu można wpisać datę zawarcia umowy, ewentualnie numer zamówienia jeżeli konsument posiada takie informacje]". Zwrot pieniędzy przez sprzedawcę a zarazem zwrot pościeli przez konsumenta powinien nastąpić najpóźniej w terminie 14 dni od momentu, w którym sprzedawca dowiedział się o odstąpieniu przez konsumenta od umowy ­ otrzymał oświadczenie. Należy podkreślić, iż przedsiębiorca może wstrzymać się ze zwrotem płatności otrzymanych od konsumenta do chwili otrzymania rzeczy z powrotem lub dostarczenia przez konsumenta dowodu jej odesłania, w zależności od tego, które zdarzenie nastąpi wcześniej. Dlatego najlepiej odesłać towar niezwłocznie po odstąpieniu bez czekania na jakąkolwiek reakcję przedsiębiorcy.
 
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta; art. 27, 28 i 32 (Dz. U.z 2014 r., poz. 827).

 

 
Projekt i realizacja: RIPOSTA
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]