Sprzedawca odrzucił reklamację
Co mogę zrobić, jeśli sprzedawca odrzucił moją słuszną reklamację?
  • Jeśli sprzedawca uzasadnia odrzucenie reklamacji popełnionymi przez Ciebie błędami, a jesteś pewien, że wada nie została spowodowana ani Twoim zaniechaniem ani Twoim działaniem, nie rezygnuj z dochodzenia roszczeń. Pamiętaj, że opinia rzeczoznawcy powołanego przez sprzedawcę nie jest dla Ciebie wiążąca i absolutnie nie zamyka Ci drogi do egzekwowania swoich praw.
  • Jeśli sprzedawca nie uzasadnił przyczyny odrzucenia reklamacji,a wada ujawniła się w ciągu roku od dnia wydania towaru, prawo przyjmuje, że wada lub jej przyczyna istniała w chwili wydania towaru. To oznacza, że sprzedawca odpowiada za tą wadę z tytułu rękojmi. I to sprzedawca musi obalić takie domniemanie prawne. Jeżeli jego stanowisko nie jest przekonujące (właśnie dlatego, że go nie uzasadnił, albo nie poparł opinią rzeczoznawcy), powołując się na tą okoliczność możesz napisać do sprzedawcy kolejne pismo z żądaniem zastosowania się do Twoich roszczeń zgłoszonych w reklamacji.
  • Wprawdzie przepisy prawne nie mówią nic o odwołaniu się od odrzuconej reklamacji, jednak wielu konsumentów prowadzi dyskusje ze sprzedawcami, po tym, kiedy ich reklamacja jest odrzucona. Zanim tak zrobisz, zasięgnij porady u powiatowego/ miejskiego rzecznika konsumentów lub w organizacji konsumenckiej, być może pozyskasz dodatkowe argumenty potwierdzające słuszność twoich roszczeń lub pomoc w formie interwencji u sprzedawcy.
  • Formalnie rzecz biorąc, kiedy sprzedawca odrzuci reklamację, możesz skierować sprawę do:
    • mediacji przez Inspekcję Handlową,
    • sądu konsumenckiego (przy Inspekcji Handlowej),
    • sądu powszechnego.
PORADA POMOCNA? WIESZ CO MASZ ZROBIĆ?
Szukasz innych form pomocy w swoim miejscu zamieszkania? Kliknij tutaj.