Od otrzymania towaru minęło mniej niż 14 dni
Czy mogę zwrócić towar, jeśli go rozpakowałem /otworzyłem opakowanie?
  • Po otrzymaniu rzeczy kupionej poza lokalem, możesz zachować się tak, jak zrobiłbyś to w tradycyjnym sklepie, otworzyć opakowanie, obejrzeć towar, itp. Takie zachowanie nie pozbawia Cię prawa do odstąpienia od umowy. Przykładowo, jeżeli kupiłeś poza lokalem garnki, możesz je wyjąć z kartonu, sprawdzić, czy mieszczą się w Twojej szafce,ale nie powinieneś w nich gotować przed upływem terminu do odstąpienia od umowy.
  • Jeżeli jednak przed upływem terminu do odstąpienia od umowy korzystałeś z rzeczy w sposób wykraczający poza powyżej wskazany zakres, a decydujesz się od umowy odstąpić, przedsiębiorca może zażądać od Ciebie odszkodowania za zmniejszenie wartości rzeczy. Przykładowo, ugotowałeś zupę w jednym z kupionych garnków, mimo tego odstępujesz od umowy, więc sprzedawca może potrącić z ceny tego garnka rozsądną kwotę tytułem odszkodowania.
  • Żądanie odszkodowania będzie w takim przypadku zgodne z prawem, bowiem przepisy stanowią, iż konsument ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości rzeczy będące wynikiem korzystania z niej w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania rzeczy.
  • Wyjątkiem jest sytuacja, w której przedsiębiorca nie poinformował Cię o prawie do odstąpienia od umowy, w takiej sytuacji nie odpowiadasz za nadmierne korzystanie z rzeczy.
PORADA POMOCNA? WIESZ CO MASZ ZROBIĆ?
Szukasz innych form pomocy w swoim miejscu zamieszkania? Kliknij tutaj.