Towar kupiłem w sklepie stacjonarnym
Czy mogę zwrócić towar kupiony w sklepie tradycyjnym/ stacjonarnym?
  • Jeżeli zawarłeś umowę w lokalu przedsiębiorcy, przykładowo w sklepie, to przepisy prawa nie dają Ci możliwości odstąpienia od takiej umowy – czyli zrezygnowania z umowy bez podania przyczyny i zwrotu towaru sprzedawcy.
  • Sprzedawca w sklepie stacjonarnym nie ma obowiązku przyjęcia zwracanego towaru niewadliwego, nawet jeśli był on kupiony tego samego dnia czy kilka dni wcześniej. Może się jednak dobrowolnie zgodzić na przyjęcie towaru, jeśli go o to poprosisz.
  • Na przyszłość pamiętaj, że możesz umówić się z przedsiębiorcą, żeby udzielił Ci takiego indywidualnego uprawnienia. Przykładowo, możesz się z nim umówić, że oddasz towar w ciągu trzech bądź pięciu dni. Pamiętaj jednak, żeby posiadać dowód zawarcia takiej dodatkowej umowy z przedsiębiorcą, przykładowo poproś go o wpisanie takiej adnotacji na paragonie.
  • Niektóre sklepy dobrowolnie przyznają konsumentom prawo do namysłu, a więc do zwrotu kupionego u nich, niewadliwego towaru w określonym terminie. Ponieważ jest to dodatkowe, dobrowolne uprawnienie konsumentów wprowadzone przez sklep, pamiętaj żeby dokładnie sprawdzić wszystkie warunki, na jakich będziesz mógł z niego skorzystać. Te warunki nie wynikają z przepisów prawa, mogą natomiast być opisane w regulaminie sklepu np. posiadanie paragonu, czy brak śladów użytkowania towaru.
PORADA POMOCNA? WIESZ CO MASZ ZROBIĆ?
Szukasz innych form pomocy w swoim miejscu zamieszkania? Kliknij tutaj.