Reklamacja bez paragonu

data dodania: 31.12.2012
Reklamacja bez paragonu
Czy mogę reklamować towar, jeżeli nie mam paragonu? Sprzedawca przyjął moją reklamację, ale odmawia zwrotu pieniędzy, ze względu na brak paragonu, co robić?
Stowarzyszenie Konsumentów Polskich prowadzi Konsumenckie Centrum E-porad, w ramach którego każdy konsument może skorzystać drogą e-mailową z bezpłatnej porady prawnej.
 
Konsumenci coraz częściej pytają nas o możliwość reklamowania towarów bez paragnu. Czym zatem jest dla nas paragon i czy sprzedawca może odmówić nam przyjęcia reklamacji tylko ze względu na brak paragonu? 
 
Jak większość z Państwu już na pewno wie, kwestię uprawnień konsumenckich w przypadku zakupu wadliwego towaru reguluje ustawa z dnia 27 lipca 2002 roku o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. nr 141, poz. 1176).
 
Przepisy tej ustawy nie uzależniają możliwości złożenia reklamacji od przedstawienia paragonu ani jakiegokolwiek innego dowodu zakupu. Oczywistym jest jednak, że sprzedawca ma prawo domagać się wykazania, że zakup został dokonany właśnie u niego. Należy jednak pamiętać o tym, że bardzo często paragon nie jest jedynym dowodem zakupu, z zwłaszcza w przypadku zakupów przez Internet. Jeżeli posiadają Państwo historię zamówienia, korespondencję ze sprzedawcą, czy dowód płatności kartą, ze względu na to, że wskazany jest tam adres sklepu, data i godzina zakupu są Państwo w stanie uprawdopodobnić, że towar został zakupiony w tym konkretnym sklepie. Warto również poprosić sprzedawcę aby mając dokładna datę i godzinę zakupu odnalazł w systemie sprzedażowym kopię paragonu.
 
Niestety często zdarza się jednak, że sprzedawca choć nie kwestionuje, że zakup został dokonany u niego, odmawia przyjęcia reklamacji tylko ze względu na brak paragonu. Należy pamiętać, że w świetle ww. ustawy jest to bezpodstawne.
 
Kolejny problem może się pojawić w przypadku odstąpienia od umowy - sprzedawcy odmawiają bowiem zwrotu pieniędzy, powołując się na brak paragnu. W przypadku odstąpienia od umowy (czy to w wyniku reklamacji,  zakupu przez internet lub na pokazie), powstaje obowiązek zwrotu świadczeń - kupujący ma obowiązek zwrócić zakupiony towar, zaś sprzedawca pieniądze.
 
Paragon jest dokumentem księgowym, potwierdzeniem fiskalnym transakcji handlowej, jak również dowodem zawarcia umowy sprzedaży, nie jest natomiast świadczeniem ze strony sprzedawcy. Wobec powyższego wstrzymywanie się ze zwrotem pieniędzy do czasu przedstawienia paragonu, nie ma uzasadnienia prawnego, a sprzedawca ma obowiązek zwrócić zapłaconą za towar sumę. Obowiązki księgowo-podatkowe sprzedawcy nie wpływają bowiem nacywilnoprawne uprawnienia kupującego.
 
Pamiętajmy jednak by nie nadużywać swoich uprawnień i dla ułatwienia dochodzenia roszczeń reklamacyjnych przechowywać paragony, przedstawiając ich kopie przy składaniu reklamacji.
 
W przypadku problemów z przedsiębiorcami zachęcamy wszystkich konsumentów do kontaktu z Konsumenckim Centrum E-porad. Wystarczy dokładnie opisać swoją sprawę i wysłać e-mail na adres porady@dlakonsumentow.pl.
 
 
Projekt finansowany jest ze środków Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Projekt i realizacja: RIPOSTA
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]