Zwrot nieużywanego towaru do sklepu – czy mamy do tego prawo?

data dodania: 30.11.2012
Zwrot nieużywanego towaru do sklepu – czy mamy do tego prawo?
Zdarza się, że chcemy zwrócić do sklepu towar, który zakupiliśmy i którego jeszcze nie używaliśmy. Może to być na przykład prezent. Czy możemy zwrócić towar bez podania przyczyny, jeśli zwyczajnie zmienimy zdanie już po dokonaniu zakupu?
Stowarzyszenie Konsumentów Polskich prowadzi Konsumenckie Centrum E-porad, w ramach którego każdy konsument może skorzystać drogą e-mailową z bezpłatnej porady prawnej.
 
Zdarza się, że konsumenci pytają o możliwość zwrotu do sprzedawcy towaru, który nie był jeszcze używany, ale osoba rozmyśliła się i chciałaby oddać go do sklepu i otrzymać pieniądze.
 
Czy konsument może zwrócić do sklepu nieużywany towar, gdy np. rozmyślił się i chce zrezygnować z zakupu?
 
Opisaną kwestię można nazwać zwrotem towaru bez podania przyczyny.
 
W tym przypadku decyzja o tym, czy zwrot zostanie przyjęty należy do sprzedawcy. Konsument musi zdawać sobie sprawę z tego, że decydując się na kupno jakiejś rzeczy, zawiera umowę i nie powinien oczekiwać od sprzedawcy, że ten będzie skłonny bez powodu tę umowę rozwiązać. Innymi słowy - sprzedawca nie ma obowiązku przyjęcia towaru (zgodnego z umową) do sklepu i zwrotu jego wartości.
 
Mimo, iż sprzedawca nie ma obowiązku przyjęcia towaru bez podania przyczyny, to jednak niektóre sklepy zachęcają konsumentów do zakupów ustalając termin (np. siedmio-; dziesięcio-, czy trzydziestodniowy), w którym to konsument może rozmyślić się z zamiaru kupna i oddać towar do sklepu (w stanie nieużywanym). Jest to jednak tylko i wyłącznie dobra wola sklepu, a nie wykonanie jakiegoś obowiązku wynikającego z obowiązującego prawa.
 
Warto jednocześnie przypomnieć, że inna jest sytuacja, gdy sprzedany towar okaże się wadliwy. W takim przypadku pierwszym krokiem jest reklamacja. Konsument ma do wyboru dwa tryby reklamacyjne: gwarancję i odpowiedzialność sprzedawcy za towar niezgodny z umową. Polecamy przeczytanie artykułu o reklamacji butów, który opisuje uprawnienia konsumenta w przypadku reklamacji wadliwego towaru.
 
Zachęcamy także do pobrania i zapoznania się z naszą krótką broszurą, która szczegółowo porównuje uprawnienia konsumenta z tytułu gwarancji oraz niezgodności towaru z umową pt. „Jak skutecznie składać reklamację?”.
 
W przypadku problemów z przedsiębiorcami przypominamy o możliwości kontaktu z Konsumenckim Centrum E-porad. Wystarczy dokładnie opisać swoją sprawę i wysłać e-mail na adres porady@dlakonsumentow.pl.
 
Projekt finansowany jest ze środków Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Projekt i realizacja: RIPOSTA
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]