SKP

Wyszukiwarka

Sprawiedliwy handel - znash, chcesh, pomagash

Czy wiesh, że?

 • Według jednej z legend odkrycia herbaty dokonał cesarz chiński Szen Nung. Cesarz bardzo dbał o higienę i pił jedynie przegotowaną wodę. Pewnego dnia, wypoczywając pod cieniem drzewka dzikiej herbaty, zachciało mu się pić. Zagotował więc wodę w dzbanku i zapatrzył się w dal. Lekki podmuch wiatru porwał kilka listków herbaty, a te wpadły prosto do dzbanka z wodą. Cesarz, skuszony zapachem, spróbował aromatycznego naparu i oniemiał z wrażenia! Zaparzona herbata oczarowała i szybko orzeźwiła cesarza.
  Źródło: www.kawaherbata.com.pl
 • Inna legenda przypisuje odkrycie herbaty indyjskiemu mnichowi o imieniu Bodhidharma, który chciał odpokutować za swoje grzechy młodości i postanowił medytować przez 7 lat. Niestety, u kresu swojej pokuty, poczuł silny przypływ zmęczenia. Wyczerpany, zerwał kilka listków z rosnącego nieopodal drzewka herbaty. Kiedy zaczął żuć liście, nagle ożywił się i zapomniał o zmęczeniu. Tak zaczęła się historia herbaty w Indiach.
  Źródło: www.kawaherbata.com.pl
 • W Birmie jada się świeże liście herbaty niczym sałatę. Z kolei Mongołowie spożywają herbatę podobnie jak zupę, za sprawą dodawanych do niej: ryżu lub kaszy i soli.
  Źródło: www.sciaga.pl
 • Herbata z uwagi na silne właściwości higroskopijne (podatność na wchłanianie wilgoci lub łączenie się z wodą) jest przydatna przy czyszczeniu gładkich powierzchni. Przykładowo, lustro przemyte naparem z herbaty nabiera pięknego połysku.
  Źródło: www.sciaga.pl
 • Przysłowie kaukaskie mówi: „Gdy masz dobrą żonę, barszcz i mocną herbatę, możesz być całkowicie zadowolony z życia.”
  Źródło: www.sciaga.pl
 • 10% mieszkańców Kenii jest zatrudnionych w przemyśle herbacianym. Dochody z eksportu herbaty stanowią 17% całkowitych dochodów z eksportu tego kraju.
  Źródło: Traidcraft (www.traidcraft.org.uk)

Broszury


Niniejsza publikacja powstała przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Za treść tego dokumentu odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie Konsumentów Polskich, poglądy wyrażone w publikacji nie odzwierciedlają stanowiska Komisji Europejskiej.