SKP

Wyszukiwarka

Sprawiedliwy handel - znash, chcesh, pomagash

Czy wiesh, że?

 • Według jednej z legend, owoców z drzewka kawowca skosztowały jako pierwsze kozy z Etiopii. Zaciekawiony pasterz nie wiedział, dlaczego jego kozy brykają bardziej niż zwykle. Sam spróbował tajemniczych owoców i… zapomniał o zmęczeniu, poczuł przypływ sił witalnych!
  Źródło: www.sciaga.pl
 • Amerykańscy astronauci w czasie wyprawy na Księżyc w 1969 roku popijali kawę przez specjalnie przystosowane do tego rurki.
  Źródło: www.etiopia.pl
 • Nazwa holenderskiej Fundacji Maxa Havelaara zajmującej się Sprawiedliwym Handlem pochodzi od tytułowego bohatera powieści Multatuliego „Max Havelaar”- kolonialnego urzędnika holenderskiego opisującego wyzysk ludności jawajskiej na plantacjach kawy w Indiach Holenderskich.
  Źródło: www.sprawiedliwyhandel.pl
 • 20% rynku kawy mielonej w Wielkiej Brytanii to kawa opatrzona znakiem Fairtrade.
  Źródło: Raport o Sprawiedliwym Handlu i rozwoju, 2005/2245(INI), Parlament Europejski, 2006 r.
 • Etiopczycy powiadają: „Jeśli masz zmartwienie – napij się kawy, jeśli się cieszysz – napij się kawy, jeśli jesteś zmęczony – napij się kawy!”
  Źródło: www.etiopia.pl

Filmy


Niniejsza publikacja powstała przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Za treść tego dokumentu odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie Konsumentów Polskich, poglądy wyrażone w publikacji nie odzwierciedlają stanowiska Komisji Europejskiej.