SKP

Wyszukiwarka

Sprawiedliwy handel - znash, chcesh, pomagash

Czy wiesh, że?

 • Według jednej z legend, owoców z drzewka kawowca skosztowały jako pierwsze kozy z Etiopii. Zaciekawiony pasterz nie wiedział, dlaczego jego kozy brykają bardziej niż zwykle. Sam spróbował tajemniczych owoców i… zapomniał o zmęczeniu, poczuł przypływ sił witalnych!
  Źródło: www.sciaga.pl
 • Amerykańscy astronauci w czasie wyprawy na Księżyc w 1969 roku popijali kawę przez specjalnie przystosowane do tego rurki.
  Źródło: www.etiopia.pl
 • Nazwa holenderskiej Fundacji Maxa Havelaara zajmującej się Sprawiedliwym Handlem pochodzi od tytułowego bohatera powieści Multatuliego „Max Havelaar”- kolonialnego urzędnika holenderskiego opisującego wyzysk ludności jawajskiej na plantacjach kawy w Indiach Holenderskich.
  Źródło: www.sprawiedliwyhandel.pl
 • 20% rynku kawy mielonej w Wielkiej Brytanii to kawa opatrzona znakiem Fairtrade.
  Źródło: Raport o Sprawiedliwym Handlu i rozwoju, 2005/2245(INI), Parlament Europejski, 2006 r.
 • Etiopczycy powiadają: „Jeśli masz zmartwienie – napij się kawy, jeśli się cieszysz – napij się kawy, jeśli jesteś zmęczony – napij się kawy!”
  Źródło: www.etiopia.pl

O nas

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich (SKP) to niezależna, pozarządowa organizacja konsumencka, działająca od 1995 roku. Zajmujemy się bieżącą pomocą dla konsumentów (bezpłatne poradnictwo prawne), jak również działaniami edukacyjnymi i zwiększaniem świadomości konsumenckiej.

Wydajemy broszury i ulotki, prowadzimy szkolenia, opracowujemy programy zajęć w szkołach. Więcej o naszym stowarzyszeniu dowiecie się ze strony www.konsumenci.org

W JAKI SPOSÓB STOWARZYSZENIE STAŁO SIĘ STOWARZYSHENIEM?

Zakres tematyczny naszych działań jest bardzo szeroki. Dbamy nie tylko o prawa konsumentów, przypominamy konsumentom również o ich obowiązkach i etycznych aspektach dokonywanych przez nich zakupów.

Od 2009 roku współpracujemy z międzynarodową organizacją konsumencką Consumers International przy projekcie badawczo-edukacyjnym, poświęconym tematyce Sprawiedliwego Handlu.

Chcemy za pośrednictwem niniejszej strony, a także innych działań informacyjnych, zwiększyć popularność ruchu Sprawiedliwego Handlu w Polsce. Wiemy bowiem, że ruch konsumencki to nie tylko chęć uzyskania jak najniższej ceny za zakupione towary. To także odpowiedzialna konsumpcja, uwzględniająca ochronę środowiska naturalnego i interesy osób, którym handel międzynarodowy nie przynosi spodziewanych korzyści. Konsumenci mają prawo nie tylko do tanich, ale również zdrowych i bezpiecznych produktów, a także do większego wyboru na półkach sklepowych.


Niniejsza publikacja powstała przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Za treść tego dokumentu odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie Konsumentów Polskich, poglądy wyrażone w publikacji nie odzwierciedlają stanowiska Komisji Europejskiej.