SKP

Wyszukiwarka

Sprawiedliwy handel - znash, chcesh, pomagash

Czy wiesh, że?

  • Wykorzystanie drzewka kakaowca nie kończy się jedynie na jego ziarnach. Masło kakaowe jest składnikiem maści farmaceutycznych,  kosmetyków i kremów. Z kolei z ciemnoczerwonego drewna kakaowca produkuje się okleiny i wyroby galanteryjne jak np. torebki, paski i portfele!
    Źródło: www.biology.pl
  • Najciekawsze zastosowanie dla kakaowca wymyślili niegdyś Aztekowie, którzy cenili ziarna kakaowca do tego stopnia, że stało się ich… monetą! Można sobie jedynie wyobrazić, że ich sakiewki zamiast brzęczeć metalowymi monetami, kusząco pachniały czekoladą
    Źródło: www.nul.cba.pl
  • Rewolucją, jeśli chodzi o wykorzystanie ziaren kakaowca, było oddzielenie dużej ilości tłuszczu od kakao, które otrzymuje się z ziaren. Dzięki temu na naczyniach nie pozostawały tłuste plamy, a kakao zyskiwało coraz większą rzeszę zwolenników. Wynalazcą tej metody w 1828 r., był duński chemik Konrad Jan van Houten. Otrzymał sypki, odtłuszczony i łatwo rozpuszczalny w płynach proszek kakaowy- dzisiejsze kakao.
    Źródło: poradnikzdrowie.pl

O nas

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich (SKP) to niezależna, pozarządowa organizacja konsumencka, działająca od 1995 roku. Zajmujemy się bieżącą pomocą dla konsumentów (bezpłatne poradnictwo prawne), jak również działaniami edukacyjnymi i zwiększaniem świadomości konsumenckiej.

Wydajemy broszury i ulotki, prowadzimy szkolenia, opracowujemy programy zajęć w szkołach. Więcej o naszym stowarzyszeniu dowiecie się ze strony www.konsumenci.org

W JAKI SPOSÓB STOWARZYSZENIE STAŁO SIĘ STOWARZYSHENIEM?

Zakres tematyczny naszych działań jest bardzo szeroki. Dbamy nie tylko o prawa konsumentów, przypominamy konsumentom również o ich obowiązkach i etycznych aspektach dokonywanych przez nich zakupów.

Od 2009 roku współpracujemy z międzynarodową organizacją konsumencką Consumers International przy projekcie badawczo-edukacyjnym, poświęconym tematyce Sprawiedliwego Handlu.

Chcemy za pośrednictwem niniejszej strony, a także innych działań informacyjnych, zwiększyć popularność ruchu Sprawiedliwego Handlu w Polsce. Wiemy bowiem, że ruch konsumencki to nie tylko chęć uzyskania jak najniższej ceny za zakupione towary. To także odpowiedzialna konsumpcja, uwzględniająca ochronę środowiska naturalnego i interesy osób, którym handel międzynarodowy nie przynosi spodziewanych korzyści. Konsumenci mają prawo nie tylko do tanich, ale również zdrowych i bezpiecznych produktów, a także do większego wyboru na półkach sklepowych.


Niniejsza publikacja powstała przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Za treść tego dokumentu odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie Konsumentów Polskich, poglądy wyrażone w publikacji nie odzwierciedlają stanowiska Komisji Europejskiej.