Skip to content

Tunezja – co zrobić jeśli wykupiliśmy już wycieczkę, ale w obliczu ostatnich wydarzeń nie chcemy pojechać?

Sytuacja nr 1: Organizator odwołuje wycieczkę lub proponuje wycieczkę zastępczą

 
Jeżeli organizator odwołał wycieczkę lub zaproponował wycieczkę fakultatywną to mamy prawo, według swojego wyboru:
  1. uczestniczyć w imprezie zastępczej o tym samym lub wyższym standardzie. Jeśli zgodzimy się na imprezę o niższym standardzie, to mamy prawo do zwrotu różnicy w cenie pomiędzy pierwotnie wykupioną wycieczką a „zastępczym” wyjazdem.
  2. żądać natychmiastowego zwrotu wszystkich wniesionych świadczeń. [1]
Powinniśmy niezwłocznie poinformować organizatora, czy przyjmujemy proponowaną zmianę umowy czy też odstępujemy od niej i żądamy natychmiastowego zwrotu wszystkich wniesionych środków.
 
Ponadto możemy dochodzić odszkodowania za niewykonanie umowy, chyba że odwołanie imprezy turystycznej nastąpiło z powodu:
  1. zgłoszenia się mniejszej liczby uczestników niż liczba minimalna określona w umowie, a organizator powiadomił o tym klienta na piśmie w uzgodnionym terminie;
  2. siły wyższej.

Sytuacja nr 2: Organizator nie odwołał wycieczki i nie zaproponował wycieczki fakultatywnej

 
Jeżeli organizator nie chce odwołać wycieczki, ani zaproponować wycieczki zastępczej, wówczas rezygnując z wyjazdu możemy napotkać drobne problemy. Organizator może odmówić zwrotu pieniędzy w ogóle lub w pełnej wysokości. Nie ma bowiem odpowiednich przepisów, dających klientowi prawo do bezkosztowego odstąpienia od umowy w takich okolicznościach.
 
Warto jednak podkreślić, że przedsiębiorca – w tym przypadku operator turystyczny – ma obowiązek poinformować klienta o szczególnych zagrożeniach życia i zdrowia na odwiedzanych obszarach oraz o możliwości ubezpieczenia z tym związanego. Dotyczy to także zagrożeń powstałych po zawarciu umowy. Takie informacje powinny być podane na piśmie. Ostrzeżenie przed wyjazdem do Tunezji na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych zamieszczone zostało w maju 2014 roku i jest wciąż aktualne. Przedsiębiorca już przy zawieraniu umowy powinien poinformować o grożącym niebezpieczeństwie. Jeśli tego nie zrobił, ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą. [2]
 
Jeżeli organizator turystyki nie chce zwrócić pieniędzy w przypadku rezygnacji z wycieczki, należy skierować pozew o zapłatę do sądu. Sąd będzie badał, czy przedsiębiorca zobowiązany będzie do zwrotu klientowi pełnej kwoty, czy też to jemu należy się odszkodowanie.
 
[1] Art. 14 ust. 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o usługach turystycznych.
[2] Art. 13 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o usługach turystycznych
 

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger