Aktualności

Kolejne 62 mln zł kar od UOKiK dla banków za subiektywne ustalanie kursów walut obcych w umowach kredytowych
20.10.2020
Prezes UOKiK wydał kolejne decyzje dotyczące niedozwolonych postanowień określających zasady ustalania kursów walut przez banki. Zakwestionowane postanowienia w ocenie UOKiK umożliwiają bankom dowolne kształtowanie kursów walutowych, a kredytobiorcy nie są w stanie przewidzieć wysokości płaconych rat. Suma kar nałożonych tym razem na PKO BP i Pekao wyniosła około 62 mln zł.
Czy maseczka jest jedynym, wyłącznym sposobem zakrycia ust i nosa?
14.10.2020
W związku z epidemią koronawirusa w kraju wprowadzone zostały nowe obowiązki, w szczególności obowiązek zakrywania ust i nosa. Warto wiedzieć, że maseczka nie jest jedynym, wyłącznym sposobem zakrycia ust i nosa z którego możemy korzystać.
Ponad 60 mln zł kary od UOKiK dla banków za subiektywne ustalanie kursów walut obcych w umowach kredytowych
24.09.2020
Prezes UOKiK uznał za niedozwolone klauzule dotyczące zasad ustalania kursów walut, na podstawie których naliczane są raty kredytów indeksowanych m.in. do euro i franka szwajcarskiego. Efektem są kary finansowe w wysokości: 26,6 mln zł dla BNP Paribas, 10,5 mln zł dla Millennium oraz 23,6 mln zł dla Santander Bank, oraz zakaz stosowania zakwestionowanych klauzul.
Ile czasu ma bank na zwrot środków przy nieautoryzowanej transakcji?
23.09.2020
Po wejściu na moje konto stwierdziłem, że ktoś posłużył się moją kartą kredytową i dokonał transakcji na znaczną sumę. Ja ich nie autoryzowałem w żaden sposób. Od razu zgłosiłem to do banku prowadzącego mój rachunek. Słyszałem, że bank odpowiada za nieautoryzowane transakcje płatnicze powyżej kwoty 50 euro. Bank odpowiedział mi, że muszę czekać na zwrot pieniędzy 30 albo nawet i 60 dni, bo taki termin obowiązuje bank na rozpatrzenie reklamacji. Czy naprawdę muszę czekać tak długo?
Wznowienie usługi w trakcie epidemii – czy muszę się zgodzić na nowy termin?
26.08.2020
Justyna zawarła umowę na kurs szybkiego czytania. Kurs miał odbyć się od 1 marca do 1 czerwca 2020 roku. Ze względu na epidemię, kurs 13 marca został przerwany. Na początku sierpnia kursanci otrzymali informację, że zajęcia odbędą się od września do listopada. Justynie jednak to nie pasuje, gdyż wyjeżdża na studia do innego miasta. Czy musi zgodzić się na nowy termin kursu?
Czy bez dowodu osobistego wypłacisz pieniądze z banku?
14.08.2020
Pani Anna mieszka na stałe we Francji i podczas pobytu w Polsce chciała wypłacić pieniądze z konta w swoim banku. Posługiwała się paszportem, gdyż zgubiła swój dowód osobisty. Bank odmówił jej wypłaty pieniędzy z powodu braku dowodu tożsamości. Czy miał do tego prawo?
115 mln zł kary od UOKiK dla Biedronki za wyższe ceny przy kasie
12.08.2020
"Biedronka - codziennie niskie ceny" głosi slogan marketingowy sieci dyskontów. A tymczasem liczne skargi konsumentów wskazują na to, że co najmniej od 2016 r. ceny w kasie bywały wyższe niż te umieszczone na półce lub w ogóle brak było informacji o cenie produktu. Za te naruszenia praw konsumentów Prezes UOKiK nałożył na właściciela sieci Biedronka - spółkę Jeronimo Martins Polska – karę w wysokości 115 milionów złotych.
Omyłkowa wpłata na niewłaściwe konto - co robić?
11.08.2020
Wpisując numer konta łatwo o pomyłkę. Wówczas pieniądze trafiają nie do tej osoby, co trzeba. Czy bank ma obowiązek sprawdzić zgodność między numerem konta a danymi posiadacza rachunku? Albo czy powinien obowiązkowo korygować nasze pomyłki? A może powinien pomóc nam ustalić, do kogo rzeczywiście trafił przelew? Co robić w przypadku omyłkowej wpłaty na niewłaściwe konto?
Czy 3,5 mln zł kary od UOKiK dla Comfort Med+ przełoży się na realne wsparcie dla konsumentów?
06.08.2020
Prezes UOKiK nałożył na Comfort Med+ 3,5 mln zł kary i nakazał natychmiastowe zaniechanie nieuczciwych praktyk. Comfort Med+ wprowadzał konsumentów w błąd, przekazując zaproszenia na pokazy i podczas prezentacji produktów. Naruszał też ich prawa w zakresie odstąpienia od umowy. 
 
To bardzo dobrze, że przedsiębiorcy ponoszą odpowiedzialność za stosowanie nieuczciwych praktyk. Powraca jednak pytanie w jaki sposób kary za łamanie praw konsumentów przełożą się na pomoc samym konsumentom? Czy eliminowanie wykrytych nieuczciwych praktyk i ewentualne odstraszanie innych wystarczy? Na co są przeznaczane środki pochodzące z kar od UOKiK? Może czas na przeznaczenie tych środków na realne wsparcie dla konsumentów?
 
Organizacje konsumenckie nie mają w Polsce systemowego finansowania, a przy takim wsparciu mogłyby skutecznie wdrożyć liczne rozwiązania pomocne każdemu konsumentowi, od prowadzenia na szeroką skalę niezależnych testów produktów, poprzez szybką pomoc prawną, aż do reprezentowania konsumentów przed sądami. Może już czas na systemowe zmiany i wprowadzenie tego typu rozwiązania? 
213 mln zł kary od UOKiK dla Gazpromu
04.08.2020
Prezes UOKiK nałożył blisko 213 mln zł kary na Gazprom na skutek braku współpracy w dochodzeniu prowadzonym w związku z budową gazociągu Nord Stream 2. Obowiązek takiej współpracy wynika z przepisów europejskich, na których opiera się polska ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów.
Copyright © 2021 Fundacja Konsumentów
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]