Aktualności

Co zrobić gdy sprzedawca wymienił towar na inny od tego, który reklamowaliśmy?
30.07.2020
Kupiłem 9 lampek do podświetlania schodów. Jedna się zepsuła, więc zareklamowałem ją z rękojmi. Wymieniono mi lampkę na nową, ale ta jest inna, świeci innym światłem, nie pasuje do reszty. Sprzedawca już nie ma takiej lampki jak te pozostałe, co teraz mogę zrobić?
Czy sprzedawca ma prawo uzależnić naprawę telefonu od wcześniejszej wymiany uszkodzonej szybki lub wyświetlacza?
21.07.2020
Chcesz zareklamować niedziałający mikrofon czy głośnik w telefonie a sprzedawca odmawia naprawy wskazując że najpierw należy naprawić uszkodzenia mechaniczne np. zbity wyświetlacz. Czy sprzedawca może uzależniać spełnienie swoich obowiązków z rękojmi za wady od dokonania przez nas odpłatnej naprawy innej wady?
 
Zwrot opłat za wcześniejszą spłatę kredytu konsumenckiego
13.07.2020
14 największych banków stosuje zwrot pobranych części opłat w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego z zastosowaniem metody liniowej. Każdy konsument może na stronie finanse.uokik.gov.pl sprawdzić na kalkulatorze orientacyjną kwotę zwrotu.
Czy można zwrócić kosmetyki kupione w sklepie internetowym?
30.06.2020
Pani Iwona kupiła nowe kosmetyki w sklepie internetowym. Okazało się, iż nie będzie potrzebować ich wszystkich i chciałaby część oddać. Zastanawia się teraz czy może odstąpić od umowy korzystając z przepisów o umowach zawieranych na odległość i odesłać towar?
Glifosat w kaszach jaglanych - ponad 10 tys. pobrań naszego raportu
24.06.2020
Nasz raport „Prześwietlamy kasze jaglane” został pobrany przez konsumentów w ciągu miesiąca ponad 10 tys. razy. Cieszymy się, że udało nam się kolejny raz wpłynąć na wzrost świadomości Polaków odnośnie zdrowych produktów spożywczych, ale też, że zapoczątkowaliśmy dyskusję w branży spożywczej, na temat coraz większej trudności w dotarciu do surowców spełniających obowiązujące normy.
Czy obecnie odwołanie wesela ze względu na epidemię naraża na kary umowne?
19.06.2020
Od 6 czerwca organizowanie wesel stało się ponownie możliwe. Nagła zmiana przepisów sprawia, że zostało już zbyt mało czasu na organizację wesela? Goście boją się przyjść, a sala i zespół weselny naciskają na realizację umowy? Czy w takiej sytuacji odzyskamy zadatek lub będziemy zmuszeni zapłacić karę umowną?
Ponad 26 proc. rowerów i fotelików dziecięcych z wadami
12.06.2020
W III kwartale 2019 roku Inspekcja Handlowa przeprowadziła kontrolę bezpieczeństwa rowerów dziecięcych i fotelików rowerowych. Inspektorzy sprawdzili 239 partii produktów (168 rowerów i 71 fotelików) i zakwestionowali 63 z nich (46 rowerów i 17 fotelików), czyli nieco ponad 26 proc. W przypadku 14 zakwestionowanych partii (nieco ponad 22 proc. zakwestionowanych) stwierdzone wady mogły mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo użytkowników. Jednym z najczęstszych błędów było zastosowanie zacisków jako regulacji wysokości siodełka, co mogło powodować zbyt łatwą samodzielną regulację przez dziecko.
Umowa sprzedaży bez terminu wydania rzeczy? Ile musisz czekać i kiedy możesz zrezygnować z zakupu?
12.06.2020
Zakupiłeś nowy przedmiot a jego dostawa opóźnia się? W umowie brak jest terminu na wydanie rzeczy i zastanawiasz się, ile czasu trzeba jeszcze czekać. Sprawdź nasz artykuł.
 
Pani Jolanta zakupiła w lokalnym sklepie meblowym nowy narożnik do swojego salonu. W sklepie dostępna była tylko sztuka z ekspozycji, której Pani Jolanta nie chciała, więc nowy mebel miał być jej wkrótce dostarczony do mieszkania. Pięć dni później sprzedawca telefonicznie poinformował Panią Jolantę, że otrzymał wiadomość z fabryki mebli, iż dostawa może się opóźnić o kilka tygodni. Po spojrzeniu do dokumentu zamówienia, Pani Jolanta ze zdziwieniem stwierdziła, iż nie ma w nim wpisanego terminu dostawy. Pani Jolanta zastanawia się ile czasu będzie jeszcze czekać na przesyłkę i kiedy będzie mogła zrezygnować z zakupionego towaru?
 
Czy obecnie w sklepach obowiązują jeszcze jakieś ograniczenia?
05.06.2020
W ramach kolejnego etapu znoszenia ograniczeń i „odmrażania gospodarki” zostały zniesione limity osób w sklepach, galeriach handlowych i na straganach. Czy pozostały jeszcze inne ograniczenia? Co z rękawiczkami i maseczkami?
Bezpieczne zabawki - czyli jakie?
01.06.2020
Co roku UOKiK sprawdza laboratoryjnie ponad 500 rodzajów zabawek. Średnio co trzecia zabawka nie przechodzi pomyślnie badań. Zabawki stwarzające zagrożenie dla dzieci są wycofywane z rynku, a na producentów i importerów nakładane są kary. A jak samemu zadbać o wybór bezpiecznej zabawki? Na co zwrócić uwagę? O tym dowiesz się z krótkiego filmiku.
Copyright © 2020 Fundacja Konsumentów
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]