Aktualności

Czy sklep internetowy ma prawo anulować zamówienie powołując się na błąd?
06.05.2020
W znanej sieci handlowej z artykułami dziecięcymi pojawiła się nowa seria popularnych zabawek w atrakcyjnej cenie. Zamówiłam 20 zabawek dla dzieci z klasy w której uczę. Bardzo zależało mi na czasie dostawy, gdyż w nieodległym czasie miała odbyć się uroczystość, podczas której chciałam wręczyć dzieciom owe zabawki. Po kilku dniach dostałam informację o zmianie terminu dostawy. Gdy drugi termin minął, dostałam informację od sklepu, że zamówienie zostało anulowane z uwagi na błąd. Co w takiej sytuacji mogę zrobić?
Likwidacja godzin dla seniorów w sklepach
06.05.2020
Od 4 maja 2020 r. przestaje obowiązywać zasada, iż w sklepach w godzinach 10.00-12.00 zakupy mogą robić wyłącznie osoby powyżej 65 roku życia. Seniorzy będą teraz robić zakupy na takich samych zasadach jak inne osoby tzw. „godziny dla seniorów” zostały zlikwidowane.
 
Ilu kupujących może teraz przebywać w sklepie?
06.05.2020
Aktualizacja z 06.05.2020.
 
Obecnie do odwołania może przebywać w tym samym czasie nie więcej niż:
  •  1 osoba na 15 m2 powierzchni, na której odbywa się handel lub są świadczone usługi – w obiekcie handlowym lub usługowym o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 m2.
  •  1 osoba na 15 m2 powierzchni, na której odbywa się handel lub są świadczone usługi – w placówce handlowej.
  •  4 osoby na jedno miejsce prowadzenia sprzedaży – w przypadku handlu na straganie lub targowisku.
  •  4 osoby na jedno stanowisko kasowe – w przypadku stacji paliw płynnych.
Czy sklep może zabronić wejścia z dzieckiem?
06.05.2020
Aktualizacja z 06.05.2020.
 
Pani Ania poszła do sklepu ale nie została wpuszczona ponieważ była z małym dzieckiem a do sklepu „wchodzimy pojedynczo” czy to prawidłowe działanie sprzedawcy?
Wesele w czasie epidemii? Czy można żądać zwrotu wpłaconych środków?
29.04.2020
Czy koronawirus może nam pokrzyżować plany na ten najpiękniejszy dzień w życiu? Czy w czasie epidemii, tak starannie zaplanowane przyjęcie weselne w ogóle może się odbyć? Co z podpisanymi umowami – czy możemy domagać się zwrotu wpłaconych pieniędzy i czy podobne zasady dotyczą również innych uroczystych spotkań, jak urodziny lub chrzciny?
 
Młodzi i zakochani Jarosław i Alina planowali ślub na połowę kwietnia 2020 roku. W tym celu, już rok wcześniej zawarli umowę m.in. z przedsiębiorcą prowadzącym dom weselny w podwarszawskich Jankach – gdzie miało odbyć się wesele. W momencie zawarcia umowy zapłacili Panu Marcinowi prowadzącemu dom weselny zadatek w wysokości kilku tysięcy złotych, resztę mieli zapłacić w dwóch ratach na 2 tygodnie przed i w dniu po weselu. Niestety nastała pandemia Covid-19 i młodzi nie wiedzą co mają robić. Czy wesele w ogóle może się odbyć? A jeśli nie, to co z pieniędzmi, które już wpłacili? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie Państwo w poniższym artykule.
 
ClickMeeting pomaga nam działać online
29.04.2020
W tym trudnym czasie epidemii są tacy, którzy pomagają. Naszej Fundacji pomaga działać online ClickMeeting - platforma do pracy zdalnej, prowadzenia zajęć, prezentacji, kontaktu z klientami. Za to wsparcie serdecznie dziękujemy!
Czy przy odwołaniu lotu, w związku z epidemią COVID-19, zachowuję prawo do odszkodowania?
27.04.2020
Pani Katarzyna miała wykupiony lot do Rzymu. Lot ten został odwołany i przewoźnik obiecał zwrócić koszty biletu. Czy Pani Katarzyna, może domagać się od przewoźnika odszkodowania?
Czy mogę żądać zwrotu pieniędzy za lot powrotny, który nie został odwołany?
27.04.2020
Pan Jan kupił lot z Warszawy do Berlina i lot powrotny z Berlina do Warszawy. Lot z Warszawy do Berlina został odwołany ale lot powrotny nie. Czy w takim przypadku Pan Jan może żądać zwrotu pieniędzy również za lot powrotny, który nie został odwołany?
Czy mogę otrzymać zwrot pieniędzy, jeżeli linia lotnicza odwołała lot w związku z epidemią koronawirusa?
27.04.2020
Linia lotnicza odwołuje lot, w związku z epidemią COVID-19 i w zamian proponuje lot w innym terminie, czy mogę mimo to żądać zwrotu wpłaconych środków?
Czy sklep internetowy może w swoim regulaminie ograniczyć prawo do odstąpienia?
25.04.2020
Wiadomo, że konsument może zwrócić rzeczy zakupione w sklepach internetowych. Czy sklep może jednak wyłączyć to prawo w swoim regulaminie? Czy w takiej sytuacji będzie mógł odmówić prawa do zwrotu produktu?
 
Pan Janusz kupił w sklepie internetowym zraszacz obrotowy do swojego przydomowego ogródka. Po dostarczeniu produktu Pan Janusz zauważył jednak, że jego trawnik rośnie na tyle dobrze, że nie potrzebuje dodatkowego nawadniania. Pan Janusz postanowił więc odstąpić od zakupu zraszacza i zwrócić towar. W odpowiedzi na złożone oświadczenie o odstąpieniu od umowy sprzedawca napisał jednak, że produkty z działu „Ogród” nie podlegają prawu konsumenta do odstąpienia od umowy, gdyż przedsiębiorca w swoim regulaminie sklepu internetowego wykluczył w stosunku do nich taką możliwość. Czy Pan Janusz może odstąpić od umowy i zwrócić zakupiony zraszacz?
Copyright © 2020 Fundacja Konsumentów
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]