Aktualności

Od dziś obowiązują nowe unijne etykiety energetyczne - co się zmieniło?
01.03.2021
Od dziś, poniedziałku 1 marca 2021 r. stosowana będzie – w przypadku wszystkich sklepów i internetowych sprzedawców detalicznych – nowa, powszechnie rozpoznawalna unijna etykieta energetyczna. Nowe etykiety będą miały początkowo zastosowanie do czterech kategorii produktów: lodówek i zamrażarek, zmywarek do naczyń, pralek oraz odbiorników telewizyjnych (i innych monitorów zewnętrznych). Nowe etykiety dla żarówek i lamp ze stałymi źródłami światła zostaną dodane w dniu 1 września, a inne produkty zostaną uwzględnione w następnych latach.
Glifosat wciąż obecny w kaszy gryczanej: PRZECZYTAJ KOLEJNY RAPORT z niezależnych badań produktów
23.02.2021
Fundacja Konsumentów i Instytut Spraw Obywatelskich zaprezentowali dziś raport dotyczący jakości kasz gryczanych dostępnych w polskich sklepach. Publikacja pt. „Konsumenci testują: Kasza gryczana – czy zawiera glifosat?” stanowi kontynuację badań podjętych w 2019 roku. Na szczęście od tego czasu sytuacja poprawiła się, ale wciąż można trafić na produkty zawierające pozostałości rakotwórczego glifosatu.
 
Sprawdź, które kasze są czyste, a w których znaleźliśmy przekroczenia norm.
Newspoint pomaga naszej fundacji w działaniu – dziękujemy!
22.02.2021
Rozpoczęliśmy współpracę z Newspoint – firmą, która oferuje kompleksowy monitoring mediów. Monitoruje wszystkie typy mediów (social media, portale, serwisy informacyjne, opinie, branżowe, wertykalne, fora, blogi, prasa i RTV). To partnerstwo ułatwi nam skuteczne działania w mediach tak, abyśmy mogli lepiej docierać do Was z ważnymi dla konsumentów informacjami. Za to wsparcie na rzecz ochrony konsumentów bardzo dziękujemy!
Czy mogę odesłać tylko część z zakupionych w Internecie produktów?
19.02.2021
Kupiłem przez Internet konsolę do gier, do której dołączono kilka gier. Po otrzymaniu zamówienia zdecydowałem się skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni, ale tylko częściowo. Chciałem zatrzymać sobie konsolę i odesłać gry. Jednak sprzedawca powiedział, że jest to niemożliwe i albo odsyłam wszystko albo muszę wszystko zatrzymać. Czy stanowisko sprzedawcy jest zgodne z prawem?
 
Nie daj sobie w kaszę dmuchać,  czyli uwaga na glifosat w kaszy gryczanej!
18.02.2021
Czy pamiętacie nasz poprzedni raport o glifosacie w kaszach gryczanych? W swoich komentarzach do wyników badań i podziękowaniach daliście nam ogromne wsparcie po tej publikacji – dziękujemy! Robimy kolejny krok. Sprawdzamy, na ile od poprzedniego raportu podniosła się jakość kaszy gryczanej. Czy nadal możemy w niej znaleźć trujący glifosat?
GetResponse pomaga naszej fundacji w działaniu – dziękujemy!
17.02.2021
W tym roku rozpoczęliśmy współpracę z GetResponse – firmą, która oferuje narzędzia do email marketingu, webinary, reklamy, kreator landing pages i poradniki edukacyjne. GetResponse została naszym partnerem technologicznym i ułatwi nasze działania online. Za to wsparcie na rzecz ochrony konsumentów bardzo dziękujemy!
 
Czy mogę żądać nagrania rozmowy z zawarcia/przedłużenia umowy telekomunikacyjnej?
01.02.2021
Umowy o dostawę usługi internetu, telewizji czy telefonu bardzo często negocjowane są przez telefon. Konsultanci dzwonią do nas przede wszystkim wtedy, kiedy nasza dotychczasowa umowa dobiega końca, chcąc ją przedłużyć na nowych warunkach. Na co powinniśmy zwrócić uwagę w takiej sytuacji? Czy otrzymasz nagranie takiej rozmowy jeżeli tego zażądasz?
Które pieluchy są najlepsze? Sprawdź wyniki testów UOKiK
26.01.2021
Sprawdź, które z dostępnych na rynku pieluch jednorazowych sprwadzą się najlepiej w Twojej rodzinie. UOKiK przetestował 10 marek pieluszek w rozmiarze „3” przeznaczonych dla dzieci o wadze od 4 do 10 kg. Brane były pod uwagę różne aspekty jakości produktów oraz ich cena. 
Czy brak protokołu sporządzonego z kurierem uniemożliwia reklamację uszkodzonego towaru u sprzedawcy?
15.01.2021
Kupiłem przez Internet towar, a konkretnie lodówkę. Po dostarczeniu towaru i rozpakowaniu okazało się, że towar jest uszkodzony. Nie wiem czy to się stało w transporcie czy może sprzedawca nadał towar już uszkodzony. Zewnętrzne opakowanie nie było w każdym razie naruszone czy uszkodzone. Kiedy złożyłem reklamację z tytułu rękojmi do sprzedawcy, on ją odrzucił powołując się na to, że nie sporządziłem protokołu z kurierem. Czy stanowisko sprzedawcy jest zgodne z prawem? Opakowanie nie było przecież uszkodzone i kurier nie chciałby czekać i nie zgodziłby się na rozpakowanie towaru przy jego obecności?
Czy biuro podróży może uchylać się od zwrotu środków za odwołaną z powodu koronawirusa imprezę turystyczną i kierować konsumentów do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego?
15.01.2021
W połowie marca wykupiłem wycieczkę do Hiszpanii, która została odwołana (ze względu na koronawirusa) przez biuro podróży 10 kwietnia 2020 r. Termin na zwrot środków upłynął 24 września 2020 r. Skierowałem się do biura podróży z wezwaniem do zapłaty ale biuro podróży odmówiło wskazując, że zwrot nastąpi z Funduszu Gwarancyjnego w bliżej nieokreślonym terminie. Co mam robić? Czy to jest zgodne z prawem?
Copyright © 2021 Fundacja Konsumentów
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]