Aktualności

Czy przedsiębiorca może od nas żądać zadośćuczynienia za negatywny komentarz w Internecie?
27.04.2021
Pani Jadwiga kupiła zabawkę dla dziecka na popularnym serwisie aukcyjnym od przedsiębiorcy. Po otrzymaniu przesyłki mama 8-letniego Jasia była bardzo rozczarowana. Zabawka w Internecie wyglądała dużo ładniej, brakowało też kilku elementów, które były widoczne na zdjęciach, a sam opis aukcji nie był jednoznaczny co do zawartości zestawu. Funkcjonalnie kolejka górska również nie spełniała oczekiwań. Pociąg wypadał z torów, łączenia były nierówne. Pani Jadwiga zdecydowała się odstąpić od umowy i wystawiła sprzedawcy komentarz, w którym poinformowała o swoim rozczarowaniu. Komentarz nie zawierał wulgaryzmów, nie obrażał żadnej osoby, wymieniał cechy produktu, które Pani Jadwidze się nie podobały i jej emocje z tym związane. Kilka dni później Henryk Wściekły, przedsiębiorca, od którego Pani Jadwiga kupiła zabawkę zażądał od Pani Jadwigi usunięcia komentarza grożąc wielotysięcznym zadośćuczynieniem za naruszenie jego dóbr osobistych i odszkodowaniem za spowodowanie strat w postaci mniejszej sprzedaży. Czy Pani Jadwidze rzeczywiście grożą takie konsekwencje za umieszczenie wpisu?
 
Życzenia na Wielkanoc
02.04.2021
Drodzy Konsumenci. Życzymy Wam świątecznie dużo wytchnienia od konsumenckich spraw, czasu pełnego spokoju, zadumy, radości i zdrowia! 
Chargeback - dodatkowa ochrona przy płatności dokonanej kartą
30.03.2021
Masz problem z produktem lub usługą a Twoja reklamacja u sprzedawcy została bezpodstawnie odrzucona lub pozostawiona bez odpowiedzi? A może Twoja płatność została podwójnie zaksięgowana? Jeżeli płaciłeś kartą, w tych i innych sytuacjach, możesz skorzystać z dodatkowej ochrony tzw. chargebacku.
 
Glifosat wciąż obecny w kaszach jaglanych – najnowszy raport Fundacji Konsumentów
23.03.2021
Drodzy Konsumenci! Dziś mamy dla Was coś specjalnego! Prezentujemy nasz najnowszy raport pt. „Konsumenci testują: Kasza jaglana – czy zawiera glifosat?”. Zawiera on wyniki kolejnego badania kasz jaglanych pod kątem obecności szkodliwego glifosatu. Raport opublikowaliśmy we współpracy z Instytutem Spraw Obywatelskich. Czy producenci kasz jaglanych poprawili jakość swoich produktów?
Czy mogę otworzyć przesyłkę za pobraniem przed zapłatą?
19.03.2021
Zrobiłem zakupy w sklepie internetowym i skorzystałem z opcji dostarczenia towaru za pobraniem. Czy będę mógł sprawdzić przesyłkę przed zapłatą? Nie chciałbym, aby po wyjeździe kuriera okazało się, że w paczce, zamiast nowego iPhona, znajduje się cegła lub towar dotarł uszkodzony.
 
Krótko o naszych niezależnych testach produktów - nagranie z Radio Łódź
17.03.2021
15 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Konsumenta. Z tej okazji Paweł Rokicki, prezes Fundacji Konsumentów, opowiadał w Radio Łódź o naszych badaniach żywności. Zachęcamy do wysłuchania krótkiego podsumowania z tej audycji radiowej. Dowiecie się nie tylko o dotychczasowych testach, ale też o tym jakie badania czekają nas jeszcze w tym roku!
Już wkrótce kolejny raport dotyczący zawartości glifosatu, tym razem w kaszach jaglanych
12.03.2021
We wtorek, 23 marca Fundacja Konsumentów we współpracy z Instytutem Spraw Obywatelskich opublikuje nowy raport, tym razem dotyczący jakości kasz jaglanych dostępnych w polskich sklepach. Publikacja pt. „Konsumenci testują: Kasza jaglana – czy zawiera glifosat?” stanowi kontynuację badań podjętych w 2019 roku. Niedawno opublikowaliśmy raport dotyczący kasz gryczanych, a które jaglanki zawierają glifosat? Tego dowiemy się z najnowszego raportu już wkrótce.
Wideoczaty z ekspertami przez cały tydzień od poniedziałku z okazji Światowego Dnia Konsumenta
11.03.2021
Już w poniedziałek obchodzimy Światowy Dzień Konsumenta. Z tej okazji zapraszamy wszystkich do skorzystania z wideoczatów z ekspertami organizowanych przez UOKiK, które będą dostępne przez cały tydzień w godz. 12-13 na profilu facebook.com/SwiatowyDzienKonsumenta 
Wsród ekspertów będą też prawnicy Fundacji Konsumentów, na codzień udzielający porad na Infolinii Konsumenckiej. Tym razem możecie ich zobaczyć na żywo! 
Glifosat w kaszy gryczanej Sonko – stanowisko Fundacji Konsumentów i Instytutu Spraw Obywatelskich
04.03.2021
W lutym br. Fundacja Konsumentów i Instytut Spraw Obywatelskich zaprezentowali raport dotyczący jakości kasz gryczanych dostępnych w polskich sklepach. W publikacji pt. „Konsumenci testują: Kasza gryczana – czy zawiera glifosat” wykazano, że w jednej z przebadanych kasz, marki Sonko, przekroczono najwyższy dopuszczalny poziom (NDP) glifosatu. Odpowiadamy na stanowisko producenta w tej sprawie. 
Czy gwarancja biegnie na nowo po wymianie/naprawie sprzętu?
03.03.2021
Pan Janusz kupił telewizor z trzyletnią gwarancją producenta. Po dwóch latach zepsuła się matryca, którą producent wymienił na nową. Po pewnym czasie telewizor ponownie się zepsuł, w taki sam sposób jak poprzednio. Pan Janusz zgłosił reklamację do producenta, lecz ten odpowiedział, że reklamację złożono tydzień po upływie trzyletniego okresu gwarancji, dlatego ją odrzuca. Czy producent mógł tak postąpić?
Copyright © 2021 Fundacja Konsumentów
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]