Aktualności

Do kogo kierować reklamacje jeżeli firma z którą podpisaliśmy umowę zleca jej wykonanie podwykonawcy?
07.01.2020
W firmie Parkiet SA zakupiłam podłogę wraz z usługą położenia. Zarówno towar, jak i usługa były objęta jedną umową, a moim kontrahentem była firma Parkiet SA. Po położeniu podłogi okazało się, że montaż był wykonany fatalnie, więc postanowiłam to zareklamować z tytułu rękojmi do firmy Parkiet SA. Jednakże firma Parkiet SA odrzuciła moją reklamację twierdząc, że usługę wykonywała na ich zlecenie firma Partacze sp. z o.o. i to oni odpowiadają za wady montażu. Czy to prawda? Nie zawierałam przecież umowy z firmą Partacze sp. z o.o. Czy firma Parkiet SA, mimo że podpisałam z nią umowę, nie odpowiada przede mną i muszę kierować reklamację do ich podwykonawcy?
Życzymy na Święta Bożego Narodzenia prawdziwego wytchnienia od konsumenckich spraw!
24.12.2019
Drodzy Konsumenci! Życzymy Wam na te Święta Bożego Narodzenia prawdziwego wytchnienia od konsumenckich spraw i momentów na kontemplację Tego Najważniejszego. 
 
P.S. W Wigilię nasza Infolinia Konsumencka nie jest czynna. Ale już w piątek po Świętach można do nas dzwownić! 
 
Czy sklep może żądać innej ceny niż podana w gazetce reklamowej?
23.12.2019
W gazetce reklamowej znanej sieci znalazłem interesujący mnie produkt po bardzo atrakcyjnej cenie. Niestety, gdy w sklepie chciałem go kupić, okazało się, że cena jest wyższa. Kierownik sklepu powiedział, że obsługa nie zdążyła jeszcze wprowadzić promocyjnych cen i obecnie, póki co, obowiązuje stara, wyższa cena. Czy sklep jest związany informacjami w gazetce? Gdzie można zgłosić praktykę rozpowszechniania informacji, które nie znajdują pokrycia w rzeczywistości?
Czy sklepy mogą wprowadzać limit kwotowy na płatności kartą?
16.12.2019
W małym sklepie osiedlowym chciałem zapłacić za zakupy kartą płatniczą. Sklep miał oznaczenia wskazujące, że przyjmuje płatności kartą. W sklepie był też terminal płatniczy. Jednak sprzedawca powiedział, że u niego obowiązuje regulamin i że sklep przyjmuje płatności kartą jedynie od kwoty co najmniej 20 zł, a moje zakupy są mniejsze. Czy odmowa przyjęcia płatności kartą była zgodna z prawem? Czy sklepy mogą wprowadzać takie limity? Jeśli nie, to gdzie mogę to zgłosić?
2/3 skontrolowanych ciast, pieczywa, ryb i bakalii na wagę zakwestionowanych przez Inspekcję Handlową
09.12.2019
Na początku 2019 roku Inspekcja Handlowa sprawdziła żywność oferowaną w sprzedaży luzem w 164 sklepach – branżowych (cukierniach, piekarniach, sklepach rybnych), spożywczych i marketach. W 132 z nich (80,5 proc.) wystąpiły nieprawidłowości. Zastrzeżenia wzbudziło zarówno oznakowanie, jak i jakość - podaje na swojej stronie UOKiK. 
20 tys. pobrań raportu, deklaracja sieci Lidl o wycofaniu partii kasz gryczanych i oświadczenia trzech innych producentów. Reakcje na badania FoodRentgen i Fundacji Konsumentów
28.11.2019
Ogromne zainteresowanie Raportem Prześwietlamy Kasze Gryczane przygotowanym przez program społeczny FoodRentgen i Fundację Konsumentów. Raport prezentuje wyniki przeprowadzonych we wrześniu badań laboratoryjnych 10 wybranych kasz gryczanych na zawartość pozostałości kontrowersyjnego glifosatu. W ciągu pięciu dni od publikacji pobrano go ponad 20 tysięcy razy. Są też reakcje rynku: sieć sklepów Lidl poinformowała o wycofaniu wymienionych w raporcie kasz, w których wykryto przekroczenia pozostałości glifosatu, trzy inne firmy przesłały organizatorom badań swoje oświadczenia.
Czy mogą być pobierane opłaty za parkingi przy sklepach?
27.11.2019
Coraz częściej zdarza się, że przedsiębiorcy prowadzący parkingi przy znanych sieciowych sklepach chcą pobierać opłaty od korzystających z nich konsumentów albo wymagają podjęcia czynności, których niewykonanie skutkuje obowiązkiem zapłaty kary. Czy takie praktyki są zgodne z prawem?
Zbadaliśmy kasze gryczane z polskich sklepów na obecność pozostałości glifosatu. 40% z nich nie powinna znaleźć się w sklepach! GIS zapowiada kontrole
20.11.2019
Fundacja Konsumentów i Program FoodRentgen opublikowali dziś w sieci raport z wynikami badań kasz gryczanych z polskich sklepów na obecność glifosatu - kontrowersyjnego herbicydu, który może być używany do suszenia zbóż. Jego spożywanie zwiększa ryzyko wielu chorób, m.in. nowotworowych.
Decyzja UOKiK w sprawie rekompensaty od Nowej Telefonii
17.10.2019
Jeśli ktoś składał reklamację lub skargę na podszywanie się przez Nową Telefonię pod dotychczasowego operatora - firma wypłaci mu 60 zł rekompensaty, zwróci kary za wypowiedzenie umowy lub umożliwi jej rozwiązanie bez żadnych kosztów.
Fundacja Konsumentów jedną ze 154 organizacji spośród 3868, które otrzymają dotację na rozwój w Programie Rozwoju Organizacji Obywatelskich
07.10.2019
Fundacji Konsumentów udało się wygrać środki na rozwój w Priorytecie PROO 1a i zaczęliśmy już działania, których celem jest poprawa jakości życia polskich konsumentów. Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO to pierwszy w historii program bezpośredniego wsparcia rozwoju polskich organizacji obywatelskich. Dotacje w ramach programu są przydzielane na rozwój instytucjonalny organizacji oraz realizację ich celów statutowych.
Copyright © 2020 Fundacja Konsumentów
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]