Aktualności

Umowa sprzedaży bez terminu wydania rzeczy? Ile musisz czekać i kiedy możesz zrezygnować z zakupu?
12.06.2020
Zakupiłeś nowy przedmiot a jego dostawa opóźnia się? W umowie brak jest terminu na wydanie rzeczy i zastanawiasz się, ile czasu trzeba jeszcze czekać. Sprawdź nasz artykuł.
 
Pani Jolanta zakupiła w lokalnym sklepie meblowym nowy narożnik do swojego salonu. W sklepie dostępna była tylko sztuka z ekspozycji, której Pani Jolanta nie chciała, więc nowy mebel miał być jej wkrótce dostarczony do mieszkania. Pięć dni później sprzedawca telefonicznie poinformował Panią Jolantę, że otrzymał wiadomość z fabryki mebli, iż dostawa może się opóźnić o kilka tygodni. Po spojrzeniu do dokumentu zamówienia, Pani Jolanta ze zdziwieniem stwierdziła, iż nie ma w nim wpisanego terminu dostawy. Pani Jolanta zastanawia się ile czasu będzie jeszcze czekać na przesyłkę i kiedy będzie mogła zrezygnować z zakupionego towaru?
 
Czy obecnie w sklepach obowiązują jeszcze jakieś ograniczenia?
05.06.2020
W ramach kolejnego etapu znoszenia ograniczeń i „odmrażania gospodarki” zostały zniesione limity osób w sklepach, galeriach handlowych i na straganach. Czy pozostały jeszcze inne ograniczenia? Co z rękawiczkami i maseczkami?
Bezpieczne zabawki - czyli jakie?
01.06.2020
Co roku UOKiK sprawdza laboratoryjnie ponad 500 rodzajów zabawek. Średnio co trzecia zabawka nie przechodzi pomyślnie badań. Zabawki stwarzające zagrożenie dla dzieci są wycofywane z rynku, a na producentów i importerów nakładane są kary. A jak samemu zadbać o wybór bezpiecznej zabawki? Na co zwrócić uwagę? O tym dowiesz się z krótkiego filmiku.
Zakup poza lokalem przedsiębiorcy bez możliwości odstąpienia? “Transakcje bagatelne” a odstąpienie od umowy.
21.05.2020
Zasadą jest, iż konsument może odstąpić od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa i zwrócić zakupiony towar. Wyjątkiem są tzw. „transakcje bagatelne” tj. nieprzekraczające kwoty 50 złotych. W ich przypadku konsument pomimo zawarcia umowy poza lokalem przedsiębiorstwa nie może skorzystać z prawa odstąpienia od umowy.
Niższe koszty kredytów i pożyczek konsumenckich - rozwiązania z tarczy antykryzysowej
14.05.2020
Konsumenci uzyskają dostęp do tańszych pożyczek i kredytów konsumenckich. Wszystko dzięki nowym, korzystniejszym limitom maksymalnych pozaodsetkowych kosztów, które obowiązują w okresie od 31.03. br. do 31.03.2021 r. Omawiamy rozwiązania przyjęte w ramach pierwszej tarczy antykryzywowej.
Glifosatowa ruletka w kaszach jaglanych: PRZECZYTAJ KOLEJNY RAPORT z niezależnych badań produktów
12.05.2020
Fundacja Konsumentów i FoodRentgen i opublikowały dziś (z opóźnieniem spowodowanym przez kryzys koronawirusowy) kolejny raport dotyczący zawartości pozostałości glifosatu w kaszach z polskich sklepów – tym razem jaglanych. Jaglanki zbadano dwukrotnie w ponad 4-miesięcznym odstępie czasu. Na wyniki zareagowali też producenci. Sieć Biedronka wycofała kilka partii kaszy jaglanej jeszcze przed opublikowaniem raportu, to samo zapowiedziała firma Kupiec. W lutym GIS zapowiadał, że planuje w 2020r. badania 80 tysięcy próbek żywności na obecność pozostałości glifosatu.
 
Sprawdź, które kasze są czyste, a w których znaleźliśmy przekroczenia norm. 
Czy sklep internetowy ma prawo anulować zamówienie powołując się na błąd?
06.05.2020
W znanej sieci handlowej z artykułami dziecięcymi pojawiła się nowa seria popularnych zabawek w atrakcyjnej cenie. Zamówiłam 20 zabawek dla dzieci z klasy w której uczę. Bardzo zależało mi na czasie dostawy, gdyż w nieodległym czasie miała odbyć się uroczystość, podczas której chciałam wręczyć dzieciom owe zabawki. Po kilku dniach dostałam informację o zmianie terminu dostawy. Gdy drugi termin minął, dostałam informację od sklepu, że zamówienie zostało anulowane z uwagi na błąd. Co w takiej sytuacji mogę zrobić?
Likwidacja godzin dla seniorów w sklepach
06.05.2020
Od 4 maja 2020 r. przestaje obowiązywać zasada, iż w sklepach w godzinach 10.00-12.00 zakupy mogą robić wyłącznie osoby powyżej 65 roku życia. Seniorzy będą teraz robić zakupy na takich samych zasadach jak inne osoby tzw. „godziny dla seniorów” zostały zlikwidowane.
 
Ilu kupujących może teraz przebywać w sklepie?
06.05.2020
Aktualizacja z 06.05.2020.
 
Obecnie do odwołania może przebywać w tym samym czasie nie więcej niż:
  •  1 osoba na 15 m2 powierzchni, na której odbywa się handel lub są świadczone usługi – w obiekcie handlowym lub usługowym o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 m2.
  •  1 osoba na 15 m2 powierzchni, na której odbywa się handel lub są świadczone usługi – w placówce handlowej.
  •  4 osoby na jedno miejsce prowadzenia sprzedaży – w przypadku handlu na straganie lub targowisku.
  •  4 osoby na jedno stanowisko kasowe – w przypadku stacji paliw płynnych.
Czy sklep może zabronić wejścia z dzieckiem?
06.05.2020
Aktualizacja z 06.05.2020.
 
Pani Ania poszła do sklepu ale nie została wpuszczona ponieważ była z małym dzieckiem a do sklepu „wchodzimy pojedynczo” czy to prawidłowe działanie sprzedawcy?
Copyright © 2020 Fundacja Konsumentów
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]