Aktualności

Zwrot opłat za wcześniejszą spłatę kredytu konsumenckiego
13.07.2020
14 największych banków stosuje zwrot pobranych części opłat w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego z zastosowaniem metody liniowej. Każdy konsument może na stronie finanse.uokik.gov.pl sprawdzić na kalkulatorze orientacyjną kwotę zwrotu.
Czy można zwrócić kosmetyki kupione w sklepie internetowym?
30.06.2020
Pani Iwona kupiła nowe kosmetyki w sklepie internetowym. Okazało się, iż nie będzie potrzebować ich wszystkich i chciałaby część oddać. Zastanawia się teraz czy może odstąpić od umowy korzystając z przepisów o umowach zawieranych na odległość i odesłać towar?
Glifosat w kaszach jaglanych - ponad 10 tys. pobrań naszego raportu
24.06.2020
Nasz raport „Prześwietlamy kasze jaglane” został pobrany przez konsumentów w ciągu miesiąca ponad 10 tys. razy. Cieszymy się, że udało nam się kolejny raz wpłynąć na wzrost świadomości Polaków odnośnie zdrowych produktów spożywczych, ale też, że zapoczątkowaliśmy dyskusję w branży spożywczej, na temat coraz większej trudności w dotarciu do surowców spełniających obowiązujące normy.
Czy obecnie odwołanie wesela ze względu na epidemię naraża na kary umowne?
19.06.2020
Od 6 czerwca organizowanie wesel stało się ponownie możliwe. Nagła zmiana przepisów sprawia, że zostało już zbyt mało czasu na organizację wesela? Goście boją się przyjść, a sala i zespół weselny naciskają na realizację umowy? Czy w takiej sytuacji odzyskamy zadatek lub będziemy zmuszeni zapłacić karę umowną?
Ponad 26 proc. rowerów i fotelików dziecięcych z wadami
12.06.2020
W III kwartale 2019 roku Inspekcja Handlowa przeprowadziła kontrolę bezpieczeństwa rowerów dziecięcych i fotelików rowerowych. Inspektorzy sprawdzili 239 partii produktów (168 rowerów i 71 fotelików) i zakwestionowali 63 z nich (46 rowerów i 17 fotelików), czyli nieco ponad 26 proc. W przypadku 14 zakwestionowanych partii (nieco ponad 22 proc. zakwestionowanych) stwierdzone wady mogły mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo użytkowników. Jednym z najczęstszych błędów było zastosowanie zacisków jako regulacji wysokości siodełka, co mogło powodować zbyt łatwą samodzielną regulację przez dziecko.
Umowa sprzedaży bez terminu wydania rzeczy? Ile musisz czekać i kiedy możesz zrezygnować z zakupu?
12.06.2020
Zakupiłeś nowy przedmiot a jego dostawa opóźnia się? W umowie brak jest terminu na wydanie rzeczy i zastanawiasz się, ile czasu trzeba jeszcze czekać. Sprawdź nasz artykuł.
 
Pani Jolanta zakupiła w lokalnym sklepie meblowym nowy narożnik do swojego salonu. W sklepie dostępna była tylko sztuka z ekspozycji, której Pani Jolanta nie chciała, więc nowy mebel miał być jej wkrótce dostarczony do mieszkania. Pięć dni później sprzedawca telefonicznie poinformował Panią Jolantę, że otrzymał wiadomość z fabryki mebli, iż dostawa może się opóźnić o kilka tygodni. Po spojrzeniu do dokumentu zamówienia, Pani Jolanta ze zdziwieniem stwierdziła, iż nie ma w nim wpisanego terminu dostawy. Pani Jolanta zastanawia się ile czasu będzie jeszcze czekać na przesyłkę i kiedy będzie mogła zrezygnować z zakupionego towaru?
 
Czy obecnie w sklepach obowiązują jeszcze jakieś ograniczenia?
05.06.2020
W ramach kolejnego etapu znoszenia ograniczeń i „odmrażania gospodarki” zostały zniesione limity osób w sklepach, galeriach handlowych i na straganach. Czy pozostały jeszcze inne ograniczenia? Co z rękawiczkami i maseczkami?
Bezpieczne zabawki - czyli jakie?
01.06.2020
Co roku UOKiK sprawdza laboratoryjnie ponad 500 rodzajów zabawek. Średnio co trzecia zabawka nie przechodzi pomyślnie badań. Zabawki stwarzające zagrożenie dla dzieci są wycofywane z rynku, a na producentów i importerów nakładane są kary. A jak samemu zadbać o wybór bezpiecznej zabawki? Na co zwrócić uwagę? O tym dowiesz się z krótkiego filmiku.
Zakup poza lokalem przedsiębiorcy bez możliwości odstąpienia? “Transakcje bagatelne” a odstąpienie od umowy.
21.05.2020
Zasadą jest, iż konsument może odstąpić od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa i zwrócić zakupiony towar. Wyjątkiem są tzw. „transakcje bagatelne” tj. nieprzekraczające kwoty 50 złotych. W ich przypadku konsument pomimo zawarcia umowy poza lokalem przedsiębiorstwa nie może skorzystać z prawa odstąpienia od umowy.
Niższe koszty kredytów i pożyczek konsumenckich - rozwiązania z tarczy antykryzysowej
14.05.2020
Konsumenci uzyskają dostęp do tańszych pożyczek i kredytów konsumenckich. Wszystko dzięki nowym, korzystniejszym limitom maksymalnych pozaodsetkowych kosztów, które obowiązują w okresie od 31.03. br. do 31.03.2021 r. Omawiamy rozwiązania przyjęte w ramach pierwszej tarczy antykryzywowej.
Copyright © 2020 Fundacja Konsumentów
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]