Czy 3,5 mln zł kary od UOKiK dla Comfort Med+ przełoży się na realne wsparcie dla konsumentów?

data dodania: 06.08.2020 | czytany: 535 razy
Czy 3,5 mln zł kary od UOKiK dla Comfort Med+ przełoży się na realne wsparcie dla konsumentów?
Prezes UOKiK nałożył na Comfort Med+ 3,5 mln zł kary i nakazał natychmiastowe zaniechanie nieuczciwych praktyk. Comfort Med+ wprowadzał konsumentów w błąd, przekazując zaproszenia na pokazy i podczas prezentacji produktów. Naruszał też ich prawa w zakresie odstąpienia od umowy. 
 
To bardzo dobrze, że przedsiębiorcy ponoszą odpowiedzialność za stosowanie nieuczciwych praktyk. Powraca jednak pytanie w jaki sposób kary za łamanie praw konsumentów przełożą się na pomoc samym konsumentom? Czy eliminowanie wykrytych nieuczciwych praktyk i ewentualne odstraszanie innych wystarczy? Na co są przeznaczane środki pochodzące z kar od UOKiK? Może czas na przeznaczenie tych środków na realne wsparcie dla konsumentów?
 
Organizacje konsumenckie nie mają w Polsce systemowego finansowania, a przy takim wsparciu mogłyby skutecznie wdrożyć liczne rozwiązania pomocne każdemu konsumentowi, od prowadzenia na szeroką skalę niezależnych testów produktów, poprzez szybką pomoc prawną, aż do reprezentowania konsumentów przed sądami. Może już czas na systemowe zmiany i wprowadzenie tego typu rozwiązania? 
 
 
Więcej o karze dla Comfort Med+ można przeczytać na stronie UOKiK tutaj.
 
---------------------
Porady prawne są także dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16,
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.
 
 
 
Copyright © 2020 Fundacja Konsumentów
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]