Czy kupując używane auto muszę korzystać z OC poprzedniego właściciela?

data dodania: 28.07.2021 | czytany: 2 593 razy
Czy kupując używane auto muszę korzystać z OC poprzedniego właściciela?
Kupujesz używane auto? Pamiętaj, że wiąże się to z obowiązkiem posiadania ubezpieczenia OC! Czy trzeba korzystać z OC poprzedniego właściciela i co się z tym wiąże? W artykule przedstawiamy opcje warte rozważenia.
Dokonując zakupu używanego auta oprócz sprawdzenia stanu technicznego bardzo ważne jest, aby przed kupnem sprawdzić czy auto posiada aktualną polisę ubezpieczenia OC. Brak ubezpieczenia może skutkować nałożeniem kary przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na właściciela samochodu. To czy samochód jest ubezpieczony w danym dniu oraz u jakiego ubezpieczyciela można sprawdzić na stronie UFG wpisując w wyszukiwarkę numer rejestracyjny auta.
 
Jeśli okaże się, że samochód nie ma ważnej polisy OC nie ma konieczności rezygnowania z transakcji ponieważ zobowiązania poprzedniego właściciela nie przechodzą na kupującego. Nowy właściciel auta będzie miał w takim przypadku obowiązek dokonania zakupu polisy OC najpóźniej w dniu zakupu pojazdu.
 
A co w przypadku kiedy auto posiada ważną polisę OC?
 
Jeśli auto posiada ważną polisę OC można:
  • kontynuować polisę poprzedniego właściciela na takich samych warunkach
  • wykupić nową polisę
 
Pierwsze rozwiązanie nie budzi żadnych wątpliwości. Z chwilą zakupu auta OC przechodzi na nowego właściciela i można z niego korzystać do czasu wygaśnięcia polisy. Ważne jest aby w ciągu 14 dni od zakupu auta poinformować ubezpieczyciela o zmianie właściciela samochodu i dokonać „przepisania ubezpieczenia na nowego właściciela”. W tym celu należy przedstawić umowę dokumentującą sprzedaż samochodu oraz wniosek o przepisanie OC pojazdu. Przy takim rozwiązaniu trzeba liczyć się z tym, że korzystanie z OC poprzedniego właściciela może wiązać się z rekalkulacją składki.
 
Jeżeli jednak nowy właściciel zdecyduje się na zakup nowej polisy ubezpieczenia OC należy postąpić w następujący sposób:
 
  • wypowiedzieć umowę poprzedniego właściciela
  • zawrzeć nową umowę z ubezpieczycielem
 
Należy przy tym pamiętać, że w przypadku zmiany polisy nie może wystąpić przerwa w ubezpieczeniu pojazdu.
 
Podstawa prawna:
Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (tekst jednolity Dz.U. z 2021 r. poz. 854)
 
--------------------
Porady prawne są dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.
 
 
Copyright © 2021 Fundacja Konsumentów
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]