Czy maseczka jest jedynym, wyłącznym sposobem zakrycia ust i nosa?

data dodania: 14.10.2020 | czytany: 721 razy
Czy maseczka jest jedynym, wyłącznym sposobem zakrycia ust i nosa?
W związku z epidemią koronawirusa w kraju wprowadzone zostały nowe obowiązki, w szczególności obowiązek zakrywania ust i nosa. Warto wiedzieć, że maseczka nie jest jedynym, wyłącznym sposobem zakrycia ust i nosa z którego możemy korzystać.
 
W praktyce działania prowadzonej przez naszą Fundację Konsumentów infolinii konsumenckiej spotkaliśmy się z zapytaniami o obowiązek zakrywania ust i nosa przez osoby które z różnych względów zgłaszają w tym względzie trudności np. oddechowe i/lub znaczny dyskomfort.
 
Czy maseczka jest jedynym, wyłącznym sposobem zakrycia ust i nosa?
 
Z takim pytaniem dotyczącym obowiązku zakrywania ust i nosa w obiektach handlowych lub usługowych zwróciła się w szczególności kobieta w ciąży, uzasadniając to swoim stanem.
 
Co prawda, obecnie obowiązujące przepisy dotyczące obowiązku zakrywania ust i nosa nie przewidują wyjątków dla kobiet w ciąży, to warto wiedzieć, iż w/w obowiązek może zostać spełniony nie tylko poprzez użycie maseczki. Przepisy prawne wskazują również na możliwość zakrycia ust i nosa w inny sposób, który może wiązać się z mniejszymi niedogodnościami.
 
W rozporządzeniu Rady Ministrów wskazano bowiem, iż obowiązek zakrywania ust i nosa może zostać spełniony przy pomocy:
  • odzieży lub jej części,
  • maski,
  • maseczki,
  • przyłbicy,
  • kasku ochronnego, o którym mowa w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.
Być może któryś w powyższych sposobów zakrywania ust i nosa będzie mniej uciążliwy dla niektórych osób, a jednocześnie spełniać on będzie wymogi nałożone rozporządzeniem Rady Ministrów.
 
Dodatkowo warto również wskazać, iż obowiązek zakrywania ust i nosa nie jest stosowany w przypadku m.in.
  • osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu: całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim;
  • trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.
 
Przy czym w tym przypadku jest wymagane przedstawienie, na żądanie Policji, straży gminnej, a na obszarze kolejowym, w pociągach oraz w pomieszczeniach przeznaczonych do obsługi podróżnych korzystających z transportu kolejowego na dworcach kolejowych również na żądanie straży ochrony kolei, zaświadczenia lekarskiego lub innego dokumentu potwierdzającego całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.
 
Podstawa prawna: § 27 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1758).
 
 
 
 
---------------------
Porady prawne są dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach naszej Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora. Zadanie „Infolinia Konsumencka w latach 2020-2021” jest realizowane dzięki finansowaniu ze środków Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 
 
 
 
Copyright © 2021 Fundacja Konsumentów
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]