Skip to content

Czy obecnie w sklepach obowiązują jeszcze jakieś ograniczenia?

W ostatnich tygodniach obserwowaliśmy stopniowe znoszenie surowych ograniczeń dotyczących korzystania ze sklepów i punktów usługowych. Na obecnym już IV etapie znoszenia obostrzeń zlikwidowane zostały zupełnie limity osób które mogą przebywać jednocześnie w sklepach, galeriach handlowych, na stacjach benzynowych czy targowiskach (straganach).
 
Zniesienie liczby osób nie oznacza, iż wszelkie inne ograniczenia również zostały zniesione. Osoby przebywające w galeriach handlowych, sklepach, stacjach paliw płynnych i targowiskach (straganach) są wciąż obowiązane nosić podczas zakupu towarów lub usług rękawiczki jednorazowe lub stosować środki do dezynfekcji rąk.
 
Obiekty handlowe lub usługowe o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 m2, placówki handlowe oraz zarządzający targowiskami (straganami) są obowiązani zapewnić rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk.
 
Od obowiązku noszenia rękawiczek lub stosowania środków do dezynfekcji rąk są wyjątki. Obowiązek ten nie dotyczy osób, które nie mogą zakładać lub zdejmować rękawiczek z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, lub osoby mającej trudności z samodzielnym założeniem lub zdjęciem rękawiczek. Okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane.
 
Co więcej w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach) nadal aktualny jest obowiązek zakrywania ust i nosa, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego.
 
Zwolnienia z obowiązku zakrywania ust i nowa, zostały bardzo szczegółowo opisane w rozporządzeniu nakładającym ograniczenia nakazy i zakazy, przykładowo można wskazać, iż przedmiotowego obowiązku nie stosuje się w przypadku:
  • dziecka do ukończenia 4. roku życia,
  • osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, lub osoby mającej trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa; okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane.
Odkrycie ust i nosa jest oczywiście możliwe w przypadku spożywania posiłków lub napojów w lokalu, ogródku gastronomicznym, wydzielonej strefie gastronomicznej.
 
 
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r., poz. 964 z późn. zm.).
 
———————
Porady prawne są dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach naszej Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.
 
 
 

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger