Czy promocyjna cena pozbawia konsumenta prawa do reklamacji towaru?

data dodania: 29.08.2019 | czytany: 1 566 razy
Czy promocyjna cena pozbawia konsumenta prawa do reklamacji towaru?
Niektórzy sprzedawcy twierdzą, że towar kupiony w promocyjnej cenie nie podlega reklamacji. To oczywista nieprawda.
Nie jest też prawdą, że towaru kupionego w promocyjnej cenie w czasie pokazu zorganizowanego poza lokalem przedsiębiorstwa nie można zwrócić.
 
 
Pokazy połączone ze sprzedażą konsumentom drogich towarów są powszechnie organizowane w sanatoriach - to przykład sprzedaży poza lokalem przedsiębiorstwa. Jeśli konsument zawiera umowę czyli kupuje towar poza lokalem przdsiębiorstwa, to zawsze może się rozmyślić i odstąpić od tej umowy w ciągu 14 dni od otrzymania towaru. Nie ma znaczenia fakt, że towar był w promocji. Aby odstąpienie od umowy było skuteczne, wystarczy że konsument przed upływem 14 dni wyśle do przedsiębiorcy pismo z informacją o swojej decyzji. W takim wypadku sprzedawca - organizator pokazu, ma obowiązek przyjąć towar i zwrócić konsumentowi zapłaconą cenę. Nie może też żądać od konsumenta żadnych dodatkowych opłat, chyba że towar był przez konsumenta nie tylko wypróbowany / przymierzony, ale też używany - wtedy przedsiębiorca może potrącić część zwracanej ceny.
 
Promocyjna cena nie ma też wpływu na prawo konsumenta do złożenia reklamacji, jeśli towar okaże się wadliwy. Konsument może zareklamować u sprzedawcy z tytułu rękojmi każdy wadliwy towar w ciągu dwóch lat od jego otrzymania. Dotyczy to towarów kupionych w tradycyjnym sklepie, na odległość (np. przez Internet, z katalogu) bądź poza lokalem przedsiębiorstwa (np. na pokazie).
 
 
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 134).
 
 
----------------- 
Porady prawne są także dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16,
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora. 
 
 
 
Przydatne informacje dla konsumentów i sprzedawców można znaleźć także na stronie projektu Consumer Law Ready, którego partnerem jest Fundacja Konsumentów:
 
 
 
 
 
Copyright © 2020 Fundacja Konsumentów
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]