Czy przedsiębiorca może od nas żądać zadośćuczynienia za negatywny komentarz w Internecie?

data dodania: 27.04.2021 | czytany: 4 949 razy
Czy przedsiębiorca może od nas żądać zadośćuczynienia za negatywny komentarz w Internecie?
Pani Jadwiga kupiła zabawkę dla dziecka na popularnym serwisie aukcyjnym od przedsiębiorcy. Po otrzymaniu przesyłki mama 8-letniego Jasia była bardzo rozczarowana. Zabawka w Internecie wyglądała dużo ładniej, brakowało też kilku elementów, które były widoczne na zdjęciach, a sam opis aukcji nie był jednoznaczny co do zawartości zestawu. Funkcjonalnie kolejka górska również nie spełniała oczekiwań. Pociąg wypadał z torów, łączenia były nierówne. Pani Jadwiga zdecydowała się odstąpić od umowy i wystawiła sprzedawcy komentarz, w którym poinformowała o swoim rozczarowaniu. Komentarz nie zawierał wulgaryzmów, nie obrażał żadnej osoby, wymieniał cechy produktu, które Pani Jadwidze się nie podobały i jej emocje z tym związane. Kilka dni później Henryk Wściekły, przedsiębiorca, od którego Pani Jadwiga kupiła zabawkę zażądał od Pani Jadwigi usunięcia komentarza grożąc wielotysięcznym zadośćuczynieniem za naruszenie jego dóbr osobistych i odszkodowaniem za spowodowanie strat w postaci mniejszej sprzedaży. Czy Pani Jadwidze rzeczywiście grożą takie konsekwencje za umieszczenie wpisu?
 
Żeby odpowiedzieć na to pytanie, należy zastanowić się, kiedy tak naprawdę można odpowiadać za naruszenie dóbr osobistych?
 
Po pierwsze wtedy, kiedy te dobra rzeczywiście są naruszone, a nie tylko komuś tak się wydaje. Obiektywnie dobra osobiste sprzedawcy mogą być naruszone przez negatywny komentarz, w tym sensie, że inni kupujący mogą ze względu na ten komentarz gorzej postrzegać takiego przedsiębiorcę (traci zaufanie, prestiż) a nawet odstąpić od decyzji zakupu.
 
Po drugie, za naruszenie dóbr osobistych możemy odpowiadać wtedy, kiedy to naruszenie jest bezprawne. Bezprawność tę należy rozumieć bardzo szeroko, nie tylko jako naruszenie norm prawa, ale też zasad współżycia społecznego. W odniesieniu do powyższego przykładu ze sklepem, przykładami bezprawnego naruszenia dóbr osobistych są sytuacje, kiedy:
  • negatywny komentarz wystawiła osoba działająca dla zysku, np. konkurent sprzedawcy,
  • wystawiła go osoba działająca w akcie zemsty, ze względu np. na przegrany spór sądowy,
  • negatywny komentarz zawiera opis wydarzeń i okoliczności, które nie miały miejsca – są po prostu zmyślone,
  • negatywny komentarz opisuje same błędy sprzedawcy, ale milczy nt. ich naprawienia,
  • komentarz przypisuje sprzedawcy cechy go kompromitujące, szczególnie jeżeli nie mają bezpośredniego związku z zawartą umową.
W polskim orzecznictwie istnieje zasada domniemania bezprawności naruszenia dóbr osobistych. Oznacza to, że jeżeli ktoś nas posądzi o bezprawne naruszenie jego dóbr osobistych, powinniśmy wykazać, że nie robiliśmy tego bezprawnie, czyli przede wszystkim, że pisaliśmy prawdę.
 
 
Wobec tego, jak powinniśmy napisać komentarz, żeby nic nam nie groziło?
 
  • Powinniśmy opisać fakty, najlepiej w sposób wyważony np. „duża różnica względem zdjęć" zamiast „haniebna różnica”,
  • nic nie stoi na przeszkodzie, aby opisać swoje uczuciach wobec faktów, ale bez gróźb, czy wyzwisk np. „czuję się zawiedziony postawą sprzedawcy” zamiast „gdybym go spotkał dał bym mu w zęby”,
  • powinniśmy powstrzymać się od jednoznacznych i daleko idących określeń przymiotnikowych przedsiębiorcy jako osoby np. „sprzedawca wprowadził mnie w błąd” zamiast „bezczelny złodziej oszukał mnie na 500 zł”.
 
Stosując się do powyższych zasad, zarówno Pani Jadwidze jak i nam nic nie powinno grozić. Komentarze są istotną metodą weryfikacji sprzedawców i z pewnością warto je wystawiać, ale należy pisać w nich prawdę i nie dawać upustu emocjom. Przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży internetowej na portalach umożliwiających wystawianie komentarzy powinni liczyć się z ryzykiem komentarzy negatywnych.
 
Podstawa prawna:
art. 23, 24 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jednolity Dz.U. 2020 poz. 1740 z późn. zm.).
 
Autor tekstu: Adam Rusiłowicz
 
 
---------------------
Porady prawne są dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora. 
 
 
 
Copyright © 2021 Fundacja Konsumentów
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]