Czy seniorzy mogą przebywać w sklepach wyłącznie w wyznaczonych godzinach?

data dodania: 02.04.2020 | czytany: 926 razy
Czy seniorzy mogą przebywać w sklepach wyłącznie w wyznaczonych godzinach?
W związku z koronawirusem wyznaczone zostały godziny, w których w sklepach mogą przebywać wyłącznie seniorzy. Pan Witold ma 70 lat i lubi robić zakupy świeżego pieczywa z samego rana, jeszcze przed śniadaniem. Czy teraz będzie miał taką możliwość? 
 
Zgodnie z wprowadzonymi przepisami w okresie od dnia 20 kwietnia 2020 r. do odwołania w sklepach od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00–12.00 mogą przebywać wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia.
  • zachowane zostaje ograniczenie 4 osoby na jedno stanowisko kasowe (gdy powierzchnia, na której odbywa się handel lub są świadczone usługi, wynosi nie więcej niż 100 m2)
  • zachowane zostaje ograniczenie 1 osoba na 15 m2 powierzchni na której odbywa się handel lub są świadczone usługi (gdy powierzchnia ta wynosi więcej niż 100 m2)
  • do powyższych ograniczeń nie są liczone osoby stanowiące obsługę tych obiektów.
 
Apteki w godzinach 10:00 - 12:00 mogą wydawać produkty lecznicze, wyroby medycznego lub środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego również innym osobom jeżeli jest to konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia.
 
 
Natomiast na stacjach benzynowych, straganach i targowiskach nie obowiązują godziny dla seniorów a jedynie zasada: 4 osoby na jedno stanowisko kasowe i 4 osoby na jedno miejsce prowadzenia sprzedaży na straganie lub targowisku.
 
Godziny dla seniorów nie stosuje się także jeżeli przeważająca działalność obiektu polega na handlu hurtowym.
 
Docierają do nas sygnały, że osobom starszym odmawia się wejścia do sklepu poza wyznaczonymi godzinami. Seniorzy mają oczywiście prawo wciąż robić zakupy w innych godzinach, natomiast godziny 10.00–12.00 są przeznaczone tylko dla nich.
 
Przypomnijmy, iż zgodnie z poprzednio obowiązującymi przepisami w okresie od dnia 1 kwietnia 2020 r. do dnia 19 kwietnia 2020 r. w sklepach w godzinach 10.00–12.00 mogły przebywać wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia.
  • zachowane było ograniczenie 3 osób na jedno stanowisko kasowe,
  • do powyższych ograniczeń nie były liczone osoby stanowiące obsługę tych obiektów.
 
Apteki w godzinach 10:00 - 12:00 mogły wydawać produkty lecznicze, wyroby medycznego lub środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego również innym osobom jeżeli było to konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia.
 
 
Natomiast na stacjach benzynowych, straganach i targowiskach nie obowiązywały godziny dla seniorów a jedynie zasada: 3 osoby na jedno stanowisko kasowe i 3 osoby na jedno miejsce prowadzenia sprzedaży na straganie lub targowisku.
 
 
 
Aktualne informacje na temat form płatności, reklamacji i innych spraw w związku z koronawirusem znajdziecie na stronie uokik.gov.pl/koronawirus.
 
---------------------
Porady prawne są dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach naszej Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora. 
 
---------------------
Polecamy pierwszy raport z niezależnych badań produktów: Prześwietlamy Kasze Gryczane, który Fundacja Konsumentów przygotowała we współpracy z Programem FoodRentgen. Raport jest do pobrania jest tutaj.
 
 
Copyright © 2020 Fundacja Konsumentów
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]