Czy sklepy mogą wprowadzać limit kwotowy na płatności kartą?

data dodania: 16.12.2019 | czytany: 2 027 razy
Czy sklepy mogą wprowadzać limit kwotowy na płatności kartą?
W małym sklepie osiedlowym chciałem zapłacić za zakupy kartą płatniczą. Sklep miał oznaczenia wskazujące, że przyjmuje płatności kartą. W sklepie był też terminal płatniczy. Jednak sprzedawca powiedział, że u niego obowiązuje regulamin i że sklep przyjmuje płatności kartą jedynie od kwoty co najmniej 20 zł, a moje zakupy są mniejsze. Czy odmowa przyjęcia płatności kartą była zgodna z prawem? Czy sklepy mogą wprowadzać takie limity? Jeśli nie, to gdzie mogę to zgłosić?
Zgodnie z ustawą o usługach płatniczych odmowa przyjęcia zapłaty kartą płatniczą przez sprzedawcę (akceptanta) może nastąpić w przypadku:
  1. upływu terminu, do którego jest możliwe korzystanie z instrumentu płatniczego;
  2. zablokowania instrumentu płatniczego;
  3. niezgodności podpisu osoby upoważnionej do używania instrumentu płatniczego na instrumencie płatniczym identyfikującym taką osobę z podpisem na dokumencie obciążeniowym;
  4. odmowy okazania dokumentu stwierdzającego tożsamość w przypadku uzasadnionych wątpliwości;
  5. stwierdzenia posługiwania się instrumentem płatniczym przez osobę nieuprawnioną;
  6. braku możliwości dokonania akceptacji transakcji płatniczej.
Pierwszych pięć punktów jest stosunkowo jasnych. Sprytny sprzedawca może próbować powołać się na punkt 6. Należy jednak wyjaśnić, iż chodzi tu o brak możliwości fizycznej czyli np. awaria terminala, przerwa w dostawie prądu, awaria łącza internetowego, czy też brak środków pieniężnych na koncie kupującego. Punkt 6 nie może być interpretowany jako podstawa do wprowadzania ograniczeń płatności kartą w drodze umowy między sprzedawcą a kupującym.
 
Zatem, wśród przyczyn odmowy przyjęcia płatności kartą płatniczą, nie ma okoliczności nieosiągnięcia minimalnej kwoty zakupów. Ponadto, ustawa w jakimkolwiek miejscu nie pozwala na modyfikację powyższej listy przyczyn. Dlatego należy uznać, iż ta lista jest wyczerpująca, a wprowadzanie takich limitów jest sprzeczne z prawem, przynajmniej w obrocie z konsumentami.
 
Działanie sprzedawcy można zgłosić do Inspekcji Handlowej. Ponadto, stosowanie limitów jest zabronione również na mocy umów między sprzedawcami a agentami rozliczeniowymi, czyli, najprościej mówiąc, firmami dostarczającymi terminale płatnicze do sprzedawców (potwierdzenie transakcji płatniczej zawiera dane agenta rozliczeniowego). Dlatego, ze względów praktycznych, sugerujemy zgłaszać takie przypadki również do agenta. Może on przymusić sprzedawcę do wykonania umowy szybciej, niż nastąpi kontrola Inspekcji Handlowej.
 
Podstawa prawna:  art. 59e ustawy z 19 sierpnia 2011 o usługach płatniczych
 
---------------------
Porady prawne są także dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16,
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.
 
 
 
Copyright © 2020 Fundacja Konsumentów
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]