DIESELGATE: wielka wygrana z Volkswagenem w postępowaniu grupowym we Włoszech

data dodania: 19.07.2021 | czytany: 3 404 razy
DIESELGATE: wielka wygrana z Volkswagenem w postępowaniu grupowym we Włoszech
Włoska organizacja konsumencka Altroconsumo wygrała postępowanie grupowe przeciwko Volkswagenowi w tzw. dieselgate. Dzięki temu zwycięstwu, około 3300 euro (plus odsetki) trafi do każdego z ponad 63 000 konsumentów, którzy przystąpili do pozwu zbiorowego. Suma zasądzonych odszkodowań sięga 200 mln euro.
 
 
18 września 2015 r. amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) ogłosiła, że Volkswagen przyznał się do stosowania w wielu pojazdach specjalnego oprogramowania, które fałszywie wskazywało, że spełnione są normy emisji zanieczyszczeń powietrza. Wkrótce stało się jasne, że problem dotyczy 11 milionów samochodów na całym świecie, w tym 8 milionów pojazdów w Europie.
 
Działania na rzecz konsumentów (informacyjne, lobbyingowe, prawne), związane z aferą DIESELGATE koordynowała Europejska Organizacja Konsumencka BEUC, której członkiem jest też od niedawna Fundacja Konsumentów.
 
Altroconsumo, włoska organizacja konsumencka, wniosła w tej sprawie pozew grupowy już na początku kwietnia 2016 r. Włoskie przepisy dotyczące pozwów grupowych wymagają, aby indywidualni konsumenci aktywnie „zgłosili się”, jeśli chcą przystąpić do pozwu grupowego.
 
Po pięciu latach, Altroconsumo wygrała postępowanie grupowe przeciwko Volkswagenowi!
 
Obecnie prawnicy organizacji pracują nad tym, aby uzyskać odszkodowanie również dla konsumentów – właścicieli aut Volkswagena, którzy nie przystąpili do postępowania grupowego.
 
--------------------
Porady prawne są dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.
 
 
 
 
Copyright © 2021 Fundacja Konsumentów
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]