Do kogo kierować reklamacje jeżeli firma z którą podpisaliśmy umowę zleca jej wykonanie podwykonawcy?

data dodania: 07.01.2020 | czytany: 1 431 razy
Do kogo kierować reklamacje jeżeli firma z którą podpisaliśmy umowę zleca jej wykonanie podwykonawcy?
W firmie Parkiet SA zakupiłam podłogę wraz z usługą położenia. Zarówno towar, jak i usługa były objęta jedną umową, a moim kontrahentem była firma Parkiet SA. Po położeniu podłogi okazało się, że montaż był wykonany fatalnie, więc postanowiłam to zareklamować z tytułu rękojmi do firmy Parkiet SA. Jednakże firma Parkiet SA odrzuciła moją reklamację twierdząc, że usługę wykonywała na ich zlecenie firma Partacze sp. z o.o. i to oni odpowiadają za wady montażu. Czy to prawda? Nie zawierałam przecież umowy z firmą Partacze sp. z o.o. Czy firma Parkiet SA, mimo że podpisałam z nią umowę, nie odpowiada przede mną i muszę kierować reklamację do ich podwykonawcy?
Stanowisko firmy Parkiet SA jest błędne. Po zawarciu umowy odpowiada przed nami podmiot, który zawarł z nami umowę, czyli nasz kontrahent. Nawet jeśli nasz kontrahent nie wykonuje swoich zobowiązań osobiście, lecz powierza to innym podmiotom (przedsiębiorcom), czy też korzysta z ich pomocy, to i tak odpowiada za ich działania i zaniechania tak, jak odpowiada za własne działania lub zaniechania.
 
Umowa może przewidywać, iż wady powinny być zgłoszone do podwykonawcy naszego kontrahenta. Niemniej należy podkreślić, że także wtedy nasz kontrahent nie jest zwolniony z odpowiedzialności, gdyż określona w umowie procedura zgłaszania reklamacji nie określa, ani nie wyłącza odpowiedzialności, a jedynie reguluje kwestie formalne. Dlatego, nawet w takim przypadku wszelkie zaniedbania podwykonawcy naszego kontrahenta są ryzykiem naszego kontrahenta i idą na jego konto. W przypadku rękojmi sprzedawca rzeczy, czy wykonawca usługi (dzieła) nie może wyłączyć, ani ograniczyć swojej odpowiedzialności.
 
Nawet, gdy umowa przewiduje złożenie reklamacji jedynie do podwykonawcy kontrahenta, ze względów praktycznych sugerujemy o wadzie informować również samego kontrahenta. Zwiększa to prawdopodobieństwo, iż kontrahent wywrze odpowiedni nacisk na podwykonawcę i co za tym idzie, prawdopodobieństwo szybszego załatwienia reklamacji.
 
 
Podstawy prawne:
  • odpowiedzialność za podwykonawców: art. 474 Kodeksu cywilnego,
  • zakaz wyłączania i ograniczania odpowiedzialności z tytułu rękojmi w obrocie z konsumentami: art. 558 § 1 Kodeksu cywilnego
 
---------------------
Porady prawne są także dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16,
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora. 
 
---------------------
Polecamy pierwszy raport z niezależnych badań prodkutów: Prześwietlamy Kasze Gryczane, który Fundacja Konsumentów przygotowała we współpracy z Programem FoodRentgen. Raport jest do pobrania jest tutaj.
 
 
 
Copyright © 2020 Fundacja Konsumentów
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]