Już wkrótce kolejny raport dotyczący zawartości glifosatu, tym razem w kaszach jaglanych

data dodania: 12.03.2021 | czytany: 2 885 razy
Już wkrótce kolejny raport dotyczący zawartości glifosatu, tym razem w kaszach jaglanych
We wtorek, 23 marca Fundacja Konsumentów we współpracy z Instytutem Spraw Obywatelskich opublikuje nowy raport, tym razem dotyczący jakości kasz jaglanych dostępnych w polskich sklepach. Publikacja pt. „Konsumenci testują: Kasza jaglana – czy zawiera glifosat?” stanowi kontynuację badań podjętych w 2019 roku. Niedawno opublikowaliśmy raport dotyczący kasz gryczanych, a które jaglanki zawierają glifosat? Tego dowiemy się z najnowszego raportu już wkrótce.
 
Co roku 15 marca świętujemy Światowy Dzień Konsumenta. Z tej okazji, mając na względzie dobro i zdrowie wszystkich konsumentów, Fundacja Konsumentów i Instytut Spraw Obywatelskich opublikują swój najnowszy raport, z którego dowiemy się, które kasze jaglane zawierają szkodliwy glifosat. Jest on głównym składnikiem Roundupu - kontrowersyjnego środka chwastobójczego, szkodliwego dla ludzkiego zdrowia. Stosuje się go zarówno w rolnictwie (m.in. do dosuszania zbóż), przestrzeniach miejskich, jak i w prywatnych ogródkach.
 
To już trzecia edycja badań kasz jaglanych i również tym razem w przebadanych produktach znaleziono ów składnik, którego poziom przekroczył dopuszczalne normy.
 
Naszym nadrzędnym celem jest zapewnienie konsumentom dostępu do niezależnej informacji o produktach, które są ogólnodostępne w polskich sklepach. Konsumenci mają prawo wiedzieć, jakie składniki znajdują się w kupowanych produktach, szczególnie, jeśli niektóre z nich są szkodliwe dla zdrowia, a ich normy są przekraczane. Dlatego znów przebadaliśmy kasze jaglane. W ostatnim badaniu ze stycznia 2020 r. w 6 z 10 produktów znaleźliśmy pozostałości glifosatu przekraczające dopuszczalne normy. Możemy zdradzić, że tym razem znaleźliśmy glifosat w trzech kaszach. To dobrze, że jest ich mniej, ale niepokoi to, że wciąż kasze zawierające glifosat są dostępne na rynku i konsumenci mogą je kupować. Celem przeprowadzanych przez nas badań i publikowanych raportów jest całkowite usunięcie z rynku produktów, które mogą zaszkodzić zdrowiu konsumentów - mówi Paweł Rokicki, prezes Fundacji Konsumentów.
 
Światowy Dzień Konsumenta nie powinien być świętem tylko codzienną praktyką. Raporty o glifosacie w żywności, które przygotowujemy mają na celu budowanie świadomości, postawy obywatelskiej i wzajemnej odpowiedzialności. Jako konsumenci mamy prawo wymagać bezpiecznej żywności na sklepowych półkach i naszych talerzach. – mówi Przemysław Stańczak, koordynator kampanii "Chcę wiedzieć!" Instytutu Spraw Obywatelskich.
 
Które kasze zostały przebadane oraz w których znaleziono glifosat dowiemy się już 23 marca, kiedy zostanie opublikowany najnowszy raport pt. „Konsumenci testują: Kasza jaglana – czy zawiera glifosat”. Raport dostępny będzie na stronie Fundacji Konsumentów: testy.konsumenci.org
 

Pobierz poprzedni raport dotyczący zawartości glifosatu w kaszy gryczanej!

Zapraszamy do lektury poprzedniego raportu! W tym celu wypełnij poniższy formularz (uwaga! może nie być widoczny jeśli używasz oprogramowania blokującego treści - wtedy polecamy je na chwilę wyłączyć), będziemy dzięki temu mogli przesyłać do Ciebie w przyszłości informacje o ciekawych publikacjach oraz o inicjatywach nastawionych na ochronę Twoich interesów - spamować nie będziemy, bo spamu sami nie lubimy :-)
 
 
 
 
 
 
 
Copyright © 2021 Fundacja Konsumentów
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]