Aktualności

Czy można odstąpić od zakupu rzeczy sprowadzonej na zamówienie?
09.11.2021
Zamówiłem na stronie internetowej przedsiębiorcy część do samochodu. Po jej otrzymaniu stwierdziłem, że jednak nie jest ona mi potrzebna i postanowiłem skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni bez podania przyczyny. Sprzedawca jednak powiedział, że takie prawo mi nie przysługuje, gdyż on musiał ściągnąć tę część i dlatego jest ona sprowadzana na zamówienie. Zaś gdy towar jest na zamówienie, prawo do odstąpienia w ciągu 14 dni zgodnie z ustawą nie przysługuje. Czy sprzedawca ma rację?
Pić albo nie pić? Czarna herbata pod lupą Fundacji Konsumentów.
03.11.2021
„Dopóty ciebie, ciebie nam pić, póty jak w niebie, jak w niebie nam żyć, herbatko…” – śpiewał Kabaret Starszych Panów. Czy Ciebie też jesień nastraja do tego, żeby chętniej sięgnąć po kubek aromatycznej herbaty? Amatorów naparu herbacianego jest z pewnością wielu. Niewielu jednak zastanawia się, co kryje się w gorącym, parującym płynie o brązowo-złotej barwie. Jaki wpływ na nasze zdrowie ma picie herbaty? Co w herbacie piszczy?
Ważne zmiany w przepisach dotyczące przedawnienia długu
18.10.2021
Od 9 lipca 2018 roku obowiązują nowe zasady dotyczące terminów przedawnienia długów. Jedną z najważniejszych zmian wprowadzonych nowelizacją ustawy było skrócenie podstawowego terminu przedawnienia z 10 do lat 6. Nowe okresy mają zastosowanie do wszystkich długów powstałych po wejściu w życie ustawy. Co jednak stanie się z długami, które powstały wcześniej, a w dniu 9 lipca 2018 r. nie były jeszcze przedawnione?
 
Jak zadbać o klimat i własną kieszeń? Oglądaj Akademię Rynku Energii
13.10.2021
Czy znasz swoje prawa jako odbiorcy energii elektrycznej i gazu? Chcesz zadbać o klimat oraz o domowy budżet? Już od 14 października oglądaj Akademię Rynku Energii. W programie ciekawe rozmowy, w tym 4 listopada ekspert Fundacji Konsumentów opowie o prawach konsumenta na rynku energii.
Czy pijesz herbatę z rakotwórczym glifosatem? Co jeszcze warto wiedzieć o herbacie? Posłuchaj podcastu!
01.10.2021
Posłuchaj podcastu, w którym z Pawłem Rokickim z Fundacji Konsumentów, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.
Kredyty hipoteczne i produkty inwestycyjne - webinar z ekspertami (23.09 o godz. 12)
21.09.2021
Już w czwartek 23 wrzesnia o godz. 12 na tym kanale YouTube odbędzie się webinar, podczas którego eksperci z UOKiK, Komisji Nadzoru Finansowego, powiatowy rzecznik praw konsumenta oraz prawnik naszej Fundacji Konsumentów porozmawiają o:
  • inwestowaniu – typy instrumentów finansowych, ryzyka utraty oszczędności
  • zakupach nieruchomości na kredyt – aktualne problemy i ryzyka związane z niskimi stopami procentowymi
  • nowych narzędziach dla konsumentów oraz rzeczników – prezentacja kalkulatora zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego
Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w tym webinarze!
O glifosacie w czarnej herbacie - najnowsze badania Fundacji Konsumentów
29.07.2021
Jest już najnowszy raport pt. „Konsumenci testują: Czarna herbata w torebkach – czy zawiera glifosat?”. We wszystkich 13 badanych na przełomie kwietnia i maja próbkach czarnej herbaty w torebkach obecne były pozostałości substancji o nazwie kation trimetylosulfoniowy. Co to oznacza? Jakie konkretnie herbaty zostały przebadane? O tym w raporcie naszej Fundacji Konsumentów.
Czy kupując używane auto muszę korzystać z OC poprzedniego właściciela?
28.07.2021
Kupujesz używane auto? Pamiętaj, że wiąże się to z obowiązkiem posiadania ubezpieczenia OC! Czy trzeba korzystać z OC poprzedniego właściciela i co się z tym wiąże? W artykule przedstawiamy opcje warte rozważenia.
DIESELGATE: wielka wygrana z Volkswagenem w postępowaniu grupowym we Włoszech
19.07.2021
Włoska organizacja konsumencka Altroconsumo wygrała postępowanie grupowe przeciwko Volkswagenowi w tzw. dieselgate. Dzięki temu zwycięstwu, około 3300 euro (plus odsetki) trafi do każdego z ponad 63 000 konsumentów, którzy przystąpili do pozwu zbiorowego. Suma zasądzonych odszkodowań sięga 200 mln euro.
Fundacja Konsumentów członkiem wpływowej Europejskiej Organizacji Konsumenckiej – BEUC
16.07.2021
Miło nam poinformować, że w maju 2021 roku Fundacja Konsumentów została oficjalnie członkiem Europejskiej Organizacji Konsumenckiej – BEUC. Nasze członkostwo w BEUC wzmacnia nas organizacyjnie i daje polskim konsumentom dostęp do aktualnych informacji o sprawach konsumenckich na szczeblu Unii Europejskiej i w państwach członkowskich oraz możliwość skuteczniejszego wpływania na dotyczące nas decyzje, które zapadają w Brukseli. Będziemy też silniejsi dzięki współpracy z organizacjami konsumenckimi z innych krajów europejskich.
Copyright © 2021 Fundacja Konsumentów
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]