Aktualności

Które pieluchy są najlepsze? Sprawdź wyniki testów UOKiK
26.01.2021
Sprawdź, które z dostępnych na rynku pieluch jednorazowych sprwadzą się najlepiej w Twojej rodzinie. UOKiK przetestował 10 marek pieluszek w rozmiarze „3” przeznaczonych dla dzieci o wadze od 4 do 10 kg. Brane były pod uwagę różne aspekty jakości produktów oraz ich cena. 
Czy brak protokołu sporządzonego z kurierem uniemożliwia reklamację uszkodzonego towaru u sprzedawcy?
15.01.2021
Kupiłem przez Internet towar, a konkretnie lodówkę. Po dostarczeniu towaru i rozpakowaniu okazało się, że towar jest uszkodzony. Nie wiem czy to się stało w transporcie czy może sprzedawca nadał towar już uszkodzony. Zewnętrzne opakowanie nie było w każdym razie naruszone czy uszkodzone. Kiedy złożyłem reklamację z tytułu rękojmi do sprzedawcy, on ją odrzucił powołując się na to, że nie sporządziłem protokołu z kurierem. Czy stanowisko sprzedawcy jest zgodne z prawem? Opakowanie nie było przecież uszkodzone i kurier nie chciałby czekać i nie zgodziłby się na rozpakowanie towaru przy jego obecności?
Czy biuro podróży może uchylać się od zwrotu środków za odwołaną z powodu koronawirusa imprezę turystyczną i kierować konsumentów do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego?
15.01.2021
W połowie marca wykupiłem wycieczkę do Hiszpanii, która została odwołana (ze względu na koronawirusa) przez biuro podróży 10 kwietnia 2020 r. Termin na zwrot środków upłynął 24 września 2020 r. Skierowałem się do biura podróży z wezwaniem do zapłaty ale biuro podróży odmówiło wskazując, że zwrot nastąpi z Funduszu Gwarancyjnego w bliżej nieokreślonym terminie. Co mam robić? Czy to jest zgodne z prawem?
Infolinia Konsumencka od kuchni: bez pracy nie ma… satysfakcji!
28.12.2020
Infolinia Konsumencka to „pierwsza pomoc dla konsumentów”. Na Infolinii uzyskacie bezpłatną poradę od jednego z prawników Fundacji Konsumentów. Ale nasz zespół to nie tylko prawnicy. Zajrzyjmy na Infolinię od kuchni, posłuchajmy też głosów tych, którzy skorzystali z naszych porad.
Konsumenckie życzenia i godziny pracy Infolinii w Wigilię
23.12.2020
Drodzy Konsumenci! W Wigilię Świąt Bożego Narodzenia nasza Infolinia Konsumencka będzie dla Was dostępna wyjątkowo w godzinach od 8.00 do 13.00. 
 
Korzystając z okazji chcemy wszystkim życzyć odpoczynku od konsumenckich spraw oraz tego, by nasze konsumenckie wybory przemieniły się w uśmiech na twarzach naszych bliskich.
Płyny do mycia naczyń- wyniki testów UOKiK
22.12.2020
Tym razem UOKiK w swoich laboratoriach prześwietlił 10 najpopularniejszych marek płynów do mycia naczyń. Płyny przeszły w sumie 66 różnych testów, podczas których uzyskano 2 270 wyników. Sprawdź, które z dostępnych na rynku płynów sprawdzi się u ciebie najlepiej.
Infolinia Konsumencka – pomogliśmy już ponad 85 000 konsumentom w tym roku, aż 90% z nich uznało poradę za pomocną w rozwiązaniu ich problemu
17.12.2020
Trudno dochodzić swoich praw, jeśli nie wiemy, że je w ogóle posiadamy. Czy rzeczywiście do złożenia reklamacji potrzebny jest paragon lub oryginalne pudełko od danego produktu? Jak mogę skutecznie rozwiązać umowę, która okazała się być dla mnie niekorzystna? Gdzie, jako konsument, mogę szukać pomocy? Czy zawsze w starciu z przedsiębiorcą jestem na przegranej pozycji? Z myślą o rozwiązaniu powyższych dylematów działa Infolinia Konsumencka – „pierwsza pomoc dla konsumentów” na czas świątecznych zakupów i nie tylko, którą świadczą prawnicy Fundacji Konsumentów.
Tabletki do zmywarek - wyniki testów UOKiK
07.12.2020
UOKiK w swoich laboratoriach prześwietlił 10 najpopularniejszych marek tabletek do zmywarek. Tabletki przeszły w sumie 60 różnych testów, podczas których uzyskano 750 wyników cząstkowych. Sprawdź, które z dostępnych na rynku tabletek do zmywarek sprawdzą się u ciebie najlepiej.
Dla kogo „ustawowe wakacje kredytowe” i jak je uzyskać?
04.12.2020
Pandemia koronawirusa (COVID-19) w Polsce doprowadziła do potrzeby wprowadzenia ułatwień dla konsumentów w zakresie zawieszenia spłat rat kredytu albo pożyczki. Od dnia 24 czerwca 2020 r. można składać wnioski o tzw. „ustawowe wakacje kredytowe”. Kto i na jakich zasadach może z nich skorzystać?
Czy przy odstąpieniu od udziału w kursie na prawo jazdy, organizator może pomniejszyć zwracaną kwotę o VAT?
20.11.2020
Pani Gabriela zgłosiła się do ośrodka szkolenia kierowców w swoim mieście w celu odbycia szkolenia koniecznego do uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami. Pani Gabriela podpisała umowę, wpłaciła pierwszą ratę i miała czekać tydzień na rozpoczęcie kursu. Po tygodniu oczekiwania otrzymała informację, że data rozpoczęcia została przesunięta o dwa tygodnie. Sytuacja taka powtórzyła się, wobec czego Pani Gabriela oświadczyła, że może poczekać kolejne dwa tygodnie na rozpoczęcie kursu, ale jeżeli to nie nastąpi to odstąpi od umowy. Niestety w tym terminie kurs nie rozpoczął się i Pani Gabriela od umowy odstąpiła. Organizator kursu odpowiedział, iż Pani Gabriela może czekać do momentu rozpoczęcia kursu albo otrzymać zwróconą kwotę pomniejszoną o wartość VAT. Pani Gabriela zastanawia się czy pomimo złożonego oświadczenia może nie odzyskać całości wpłaconych środków?
 
 
Copyright © 2021 Fundacja Konsumentów
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]