Aktualności

Czy przy odstąpieniu od udziału w kursie na prawo jazdy, organizator może pomniejszyć zwracaną kwotę o VAT?
20.11.2020
Pani Gabriela zgłosiła się do ośrodka szkolenia kierowców w swoim mieście w celu odbycia szkolenia koniecznego do uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami. Pani Gabriela podpisała umowę, wpłaciła pierwszą ratę i miała czekać tydzień na rozpoczęcie kursu. Po tygodniu oczekiwania otrzymała informację, że data rozpoczęcia została przesunięta o dwa tygodnie. Sytuacja taka powtórzyła się, wobec czego Pani Gabriela oświadczyła, że może poczekać kolejne dwa tygodnie na rozpoczęcie kursu, ale jeżeli to nie nastąpi to odstąpi od umowy. Niestety w tym terminie kurs nie rozpoczął się i Pani Gabriela od umowy odstąpiła. Organizator kursu odpowiedział, iż Pani Gabriela może czekać do momentu rozpoczęcia kursu albo otrzymać zwróconą kwotę pomniejszoną o wartość VAT. Pani Gabriela zastanawia się czy pomimo złożonego oświadczenia może nie odzyskać całości wpłaconych środków?
 
 
Nieważny paszport – czy mogę zrezygnować z wycieczki?
10.11.2020
Wykupiłeś zagraniczną wycieczkę u organizatora imprezy turystycznej. Pełen werwy, gotowy na nowe doświadczenia, orientujesz się jednak, że nie posiadasz ważnego paszportu. Sprawdź, jak możesz rozwiązać sytuację.
 
Studia podyplomowe - Prawo Ochrony Konsumentów INP PAN
23.10.2020
Zostały uruchomione zapisy na prowadzone w Instytucie Nauk Prawnych PAN Studia Podyplomowe „Prawo Ochrony Konsumentów”. Szczegółowe informacje dla chętnych znajdziecie na stronie internetowej tutaj.
Kolejne 62 mln zł kar od UOKiK dla banków za subiektywne ustalanie kursów walut obcych w umowach kredytowych
20.10.2020
Prezes UOKiK wydał kolejne decyzje dotyczące niedozwolonych postanowień określających zasady ustalania kursów walut przez banki. Zakwestionowane postanowienia w ocenie UOKiK umożliwiają bankom dowolne kształtowanie kursów walutowych, a kredytobiorcy nie są w stanie przewidzieć wysokości płaconych rat. Suma kar nałożonych tym razem na PKO BP i Pekao wyniosła około 62 mln zł.
Czy maseczka jest jedynym, wyłącznym sposobem zakrycia ust i nosa?
14.10.2020
W związku z epidemią koronawirusa w kraju wprowadzone zostały nowe obowiązki, w szczególności obowiązek zakrywania ust i nosa. Warto wiedzieć, że maseczka nie jest jedynym, wyłącznym sposobem zakrycia ust i nosa z którego możemy korzystać.
Ponad 60 mln zł kary od UOKiK dla banków za subiektywne ustalanie kursów walut obcych w umowach kredytowych
24.09.2020
Prezes UOKiK uznał za niedozwolone klauzule dotyczące zasad ustalania kursów walut, na podstawie których naliczane są raty kredytów indeksowanych m.in. do euro i franka szwajcarskiego. Efektem są kary finansowe w wysokości: 26,6 mln zł dla BNP Paribas, 10,5 mln zł dla Millennium oraz 23,6 mln zł dla Santander Bank, oraz zakaz stosowania zakwestionowanych klauzul.
Ile czasu ma bank na zwrot środków przy nieautoryzowanej transakcji?
23.09.2020
Po wejściu na moje konto stwierdziłem, że ktoś posłużył się moją kartą kredytową i dokonał transakcji na znaczną sumę. Ja ich nie autoryzowałem w żaden sposób. Od razu zgłosiłem to do banku prowadzącego mój rachunek. Słyszałem, że bank odpowiada za nieautoryzowane transakcje płatnicze powyżej kwoty 50 euro. Bank odpowiedział mi, że muszę czekać na zwrot pieniędzy 30 albo nawet i 60 dni, bo taki termin obowiązuje bank na rozpatrzenie reklamacji. Czy naprawdę muszę czekać tak długo?
Wznowienie usługi w trakcie epidemii – czy muszę się zgodzić na nowy termin?
26.08.2020
Justyna zawarła umowę na kurs szybkiego czytania. Kurs miał odbyć się od 1 marca do 1 czerwca 2020 roku. Ze względu na epidemię, kurs 13 marca został przerwany. Na początku sierpnia kursanci otrzymali informację, że zajęcia odbędą się od września do listopada. Justynie jednak to nie pasuje, gdyż wyjeżdża na studia do innego miasta. Czy musi zgodzić się na nowy termin kursu?
Czy bez dowodu osobistego wypłacisz pieniądze z banku?
14.08.2020
Pani Anna mieszka na stałe we Francji i podczas pobytu w Polsce chciała wypłacić pieniądze z konta w swoim banku. Posługiwała się paszportem, gdyż zgubiła swój dowód osobisty. Bank odmówił jej wypłaty pieniędzy z powodu braku dowodu tożsamości. Czy miał do tego prawo?
115 mln zł kary od UOKiK dla Biedronki za wyższe ceny przy kasie
12.08.2020
"Biedronka - codziennie niskie ceny" głosi slogan marketingowy sieci dyskontów. A tymczasem liczne skargi konsumentów wskazują na to, że co najmniej od 2016 r. ceny w kasie bywały wyższe niż te umieszczone na półce lub w ogóle brak było informacji o cenie produktu. Za te naruszenia praw konsumentów Prezes UOKiK nałożył na właściciela sieci Biedronka - spółkę Jeronimo Martins Polska – karę w wysokości 115 milionów złotych.
Copyright © 2020 Fundacja Konsumentów
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]