Praktyki akwizytorów - poznaj swoje prawa

data dodania: 16.10.2015 | czytany: 30 419 razy
Praktyki akwizytorów - poznaj swoje prawa
Akwizytor zapukał do Twoich drzwi lub do Ciebie zadzwonił? Zastanawiasz się czy możesz zrezygnować z zakupionego w tej formie towaru lub usługi? Jakie są Twoje prawa w sprzedaży bezpośredniej? Odpowiedzi na te i inne konsumenckie dylematy już od 9 miesięcy możesz otrzymać na Infolinii Konsumenckiej pod bezpłatnym numerem 800 889 866.
17 października obchodzony jest dzień sprzedaży bezpośredniej. Sprzedaż bezpośrednia może mieć miejsce m.in. podczas wizyty akwizytora w domu konsumenta, ale też na pokazach w świetlicy osiedlowej, w sanatorium, centrum handlowym, a nawet podczas wycieczek do miejsc kultu religijnego. Kupując poza stałymi punktami sprzedaży detalicznej zawieramy umowę poza lokalem przedsiębiorcy. W takiej sytuacji konsumentowi przysługuje prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni (wystarczy wysłać oświadczenie pocztą). Natomiast do obowiązków przedsiębiorcy należy m.in. poinformowanie o tym prawie konsumenta i wręczenie mu formularza ułatwiającego rezygnację z transakcji.
 
O tym, na co zwrócić szczególną uwagę zawierając umowę poza lokalem przedsiębiorstwa możemy przeczytać w krótkim artykule tutaj.
 
W razie problemów z przedsiębiorcami możemy zadzwonić po pomoc na Infolinię Konsumencką prowadzoną przez Stowarzyszenie Konsumentów Polskich i Fundację Konsumentów, a finansowaną przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Infolinia jest dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00 pod numerem 800 889 866. Darmowa pomoc prawna udzielana jest każdemu konsumentowi, mającemu problem z przedsiębiorcą. Porady nie są natomiast udzielane samym przedsiębiorcom.
 
Stowarzyszenie Konsumentów Polskich zostało również partnerem akcji informacyjnej UOKiK dotyczącej sprzedaży bezpośredniej. O szczegółach akcji przeczytamy tutaj.
 
 
Copyright © 2021 Fundacja Konsumentów
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]