Promocje, wyprzedaże – czy mamy prawo do reklamacji?

data dodania: 22.08.2019 | czytany: 1 063 razy
Promocje, wyprzedaże – czy mamy prawo do reklamacji?
W świecie sprzedaży i usług zewsząd kuszą nas promocje. Wyprzedaż sezonowa, czarny czwartek, oferty last minute, rabaty dla posiadaczy kart członkowskich, itp. Ważne, aby pamiętać, że zakup towaru lub usługi w ramach promocji, nie może ograniczać odpowiedzialności przedsiębiorcy w stosunku do konsumenta za jakość tego towaru lub usługi.
 
Zasady są takie same, jak przy zawieraniu umowy poza promocją. Nawet na towar kupiony za symboliczną złotówkę (np. do innego towaru) mamy prawo złożyć reklamację z tytułu rękojmi i zażądać np. nieodpłatnej wymiany lub naprawy (innymi żądaniami są: obniżenie ceny i odstąpienie od umowy). Podobnie jest z usługami – np. usługa fryzjerska jest umową o dzieło i możemy od fryzjera niezależnie od promocji, domagać się nieodpłatnych poprawek, obniżenia ceny, a nawet zwrotu ceny, jeżeli będziemy w stanie wykazać, że wykonanie usługi odbiega od wcześniejszych ustaleń. W pewnych przypadkach, jeżeli niezbędne są poprawki u innego fachowca, możemy domagać się odszkodowania. Warto wspomnieć, że jeżeli reklamujemy usługę, co do której nie ma szczególnych przepisów reklamacyjnych (np. pobyt w hotelu, organizacja imprezy okolicznościowej, wynajęcie dj’a, gokarty) termin na odpowiedź wynosi 30 dni, a w razie braku takiej odpowiedzi uznaje się, że przedsiębiorca uznał reklamację.
 
Podstawa prawna: art. 7a Ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 134).
 
 
---------------------
Porady prawne są także dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16,
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora. 
 
---------------------
Przydatne informacje dla konsumentów i sprzedawców można znaleźć także na stronie projektu Consumer Law Ready, którego partnerem jest Fundacja Konsumentów
 
 
 
 
Copyright © 2020 Fundacja Konsumentów
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]