Aktualności

Jak mogę zwrócić towar, skoro sklep został zamknięty?
09.04.2020
Zakupiłem towar w sklepie stacjonarnym. Sklep ten pozwala na zwroty produktów w terminie 30 dni. Ale mieści się on w galerii handlowej i jest obecnie zamknięty. W jaki sposób mogę zrealizować zwrot?
Czy sklep może zabronić wejścia z dzieckiem?
06.04.2020
Pani Ania poszła do sklepu ale nie została wpuszczona ponieważ była z małym dzieckiem a do sklepu „wchodzimy pojedynczo” czy to prawidłowe działanie sprzedawcy?
Czy w związku z epidemią COVID-19 w sklepach nie można płacić gotówką?
06.04.2020
W moim osiedlowym sklepie została wywieszona kartka o „zaleceniach Głównego Inspektora Sanitarnego” w przedmiocie płatności bezgotówkowych? Czy teraz nie będzie można płacić gotówką?
Czy seniorzy mogą przebywać w sklepach wyłącznie w wyznaczonych godzinach?
02.04.2020
W związku z koronawirusem wyznaczone zostały godziny, w których w sklepach mogą przebywać wyłącznie seniorzy. Pan Witold ma 70 lat i lubi robić zakupy świeżego pieczywa z samego rana, jeszcze przed śniadaniem. Czy teraz będzie miał taką możliwość? 
Ilu kupujących może teraz przebywać w sklepie?
02.04.2020
Zgodnie z wprowadzonymi ograniczeniami ze względu na epidemię koronawirusa w okresie od dnia 1 kwietnia 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r. w sklepach mogą przybywać maksymalnie:
  • 3 osoby robiące zakupy na jedno stanowisko kasowe. 
  • 3 osoby na jedno miejsce prowadzenia sprzedaży – w przypadku handlu na straganie lub targowisku.
  • 3 osoby na jedno stanowisko kasowe – w przypadku stacji paliw płynnych.
Do powyższych limitów nie są liczone osoby stanowiące obsługę tych obiektów, placówek, targowisk oraz straganów.
Czy sklepy mogą podnosić ceny towarów w czasie epidemii koronawirusa?
31.03.2020
W obcenym czasie epidemii w kraju ceny niektórych artykułów „poszybowały” w górę. Czy to normalne, aby z dnia na dzień drób zdrożał o 200% a ceny żeli dezynfekujących wzrosły trzykrotnie? Czy możemy z tym coś zrobić?
Wzrost cen żywności i artykułów higienicznych - UOKiK reaguje
18.03.2020
Codziennie konsumenci na naszej Infolinii Konsumenckiej zgłaszają problem wzrostu cen niektórych produktów żywnościowych i artykułów higienicznych z powodu epidemii koronawirusa. Prezes UOKiK podjął właśnie decyzję o powołaniu zespołu, który przyjrzy się wzrostom cen. Jeśli praktyki zostaną potwierdzone, mają być podjęte dalsze działania ograniczające tego typu negatywne zachowania.
Czy dostaniesz zwrot pieniędzy za usługę niewykonaną ze względu na koronawirusa?
12.03.2020
Z uwagi na występowanie koronawirusa (COVID-19) w Polsce niektóre miejsca zostały czasowo zamknięte np. szkoły, przedszkola i żłobki, poszczególne usługi nie będą wykonane, a część wydarzeń zostało odwołanych. Czy w wymienionych sytuacjach konsument może zażądać od przedsiębiorcy zwrotu wpłaconych pieniędzy?
Czy odstąpienie od umowy jest skuteczne jeżeli towar uległ uszkodzeniu w czasie transportu do sprzedawcy?
10.03.2020
Zamówiłem towar - a konkretnie telewizor – przez Internet. Po odebraniu telewizora sprawdziłem jego działanie oraz funkcje i doszedłem do wniosku, że telewizor jednak nie spełnia moich oczekiwań i chcę kupić coś lepszego. Dlatego zdecydowałem się skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny w ciągu 14 dni i odesłałem telewizor do sprzedawcy korzystając z usług firmy kurierskiej. Kiedy sprzedawca odebrał telewizor, stwierdził, iż został on uszkodzony w transporcie. Sprzedawca spisał protokół z kurierem a następnie napisał mi, że nie zwróci mi pieniędzy oraz poradził mi, żebym dochodził odszkodowania od firmy kurierskiej. Czy działanie sprzedawcy jest zgodne z prawem? Czy to ja muszę składać reklamację do firmy kurierskiej?
Sprzedaż czy najem telefonu, oto jest pytanie
11.02.2020
W ostatnim czasie otrzymujemy sporo pytań od konsumentów dotyczących sklepów internetowych oferujących nabycie telefonów po bardzo atrakcyjnych cenach. Rzecz jednak w tym, że zdaniem przedstawicieli tych sklepów sprzedaż nie jest wcale sprzedażą, tylko najmem. Zaniepokojeni konsumenci martwią się czy w tej sytuacji towar, który otrzymali, jest ich własnością. Długie, nieczytelne i nieprzejrzyste regulaminy tych sklepów mogą skłaniać do wniosku, iż rzeczywiście mamy do czynienia z umową najmu. Czy jednak faktycznie tak jest?
 
Copyright © 2020 Fundacja Konsumentów
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]