Aktualności

Omyłkowa wpłata na niewłaściwe konto - co robić?
11.08.2020
Wpisując numer konta łatwo o pomyłkę. Wówczas pieniądze trafiają nie do tej osoby, co trzeba. Czy bank ma obowiązek sprawdzić zgodność między numerem konta a danymi posiadacza rachunku? Albo czy powinien obowiązkowo korygować nasze pomyłki? A może powinien pomóc nam ustalić, do kogo rzeczywiście trafił przelew? Co robić w przypadku omyłkowej wpłaty na niewłaściwe konto?
Czy 3,5 mln zł kary od UOKiK dla Comfort Med+ przełoży się na realne wsparcie dla konsumentów?
06.08.2020
Prezes UOKiK nałożył na Comfort Med+ 3,5 mln zł kary i nakazał natychmiastowe zaniechanie nieuczciwych praktyk. Comfort Med+ wprowadzał konsumentów w błąd, przekazując zaproszenia na pokazy i podczas prezentacji produktów. Naruszał też ich prawa w zakresie odstąpienia od umowy. 
 
To bardzo dobrze, że przedsiębiorcy ponoszą odpowiedzialność za stosowanie nieuczciwych praktyk. Powraca jednak pytanie w jaki sposób kary za łamanie praw konsumentów przełożą się na pomoc samym konsumentom? Czy eliminowanie wykrytych nieuczciwych praktyk i ewentualne odstraszanie innych wystarczy? Na co są przeznaczane środki pochodzące z kar od UOKiK? Może czas na przeznaczenie tych środków na realne wsparcie dla konsumentów?
 
Organizacje konsumenckie nie mają w Polsce systemowego finansowania, a przy takim wsparciu mogłyby skutecznie wdrożyć liczne rozwiązania pomocne każdemu konsumentowi, od prowadzenia na szeroką skalę niezależnych testów produktów, poprzez szybką pomoc prawną, aż do reprezentowania konsumentów przed sądami. Może już czas na systemowe zmiany i wprowadzenie tego typu rozwiązania? 
213 mln zł kary od UOKiK dla Gazpromu
04.08.2020
Prezes UOKiK nałożył blisko 213 mln zł kary na Gazprom na skutek braku współpracy w dochodzeniu prowadzonym w związku z budową gazociągu Nord Stream 2. Obowiązek takiej współpracy wynika z przepisów europejskich, na których opiera się polska ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów.
Co zrobić gdy sprzedawca wymienił towar na inny od tego, który reklamowaliśmy?
30.07.2020
Kupiłem 9 lampek do podświetlania schodów. Jedna się zepsuła, więc zareklamowałem ją z rękojmi. Wymieniono mi lampkę na nową, ale ta jest inna, świeci innym światłem, nie pasuje do reszty. Sprzedawca już nie ma takiej lampki jak te pozostałe, co teraz mogę zrobić?
Czy sprzedawca ma prawo uzależnić naprawę telefonu od wcześniejszej wymiany uszkodzonej szybki lub wyświetlacza?
21.07.2020
Chcesz zareklamować niedziałający mikrofon czy głośnik w telefonie a sprzedawca odmawia naprawy wskazując że najpierw należy naprawić uszkodzenia mechaniczne np. zbity wyświetlacz. Czy sprzedawca może uzależniać spełnienie swoich obowiązków z rękojmi za wady od dokonania przez nas odpłatnej naprawy innej wady?
 
Zwrot opłat za wcześniejszą spłatę kredytu konsumenckiego
13.07.2020
14 największych banków stosuje zwrot pobranych części opłat w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego z zastosowaniem metody liniowej. Każdy konsument może na stronie finanse.uokik.gov.pl sprawdzić na kalkulatorze orientacyjną kwotę zwrotu.
Czy można zwrócić kosmetyki kupione w sklepie internetowym?
30.06.2020
Pani Iwona kupiła nowe kosmetyki w sklepie internetowym. Okazało się, iż nie będzie potrzebować ich wszystkich i chciałaby część oddać. Zastanawia się teraz czy może odstąpić od umowy korzystając z przepisów o umowach zawieranych na odległość i odesłać towar?
Glifosat w kaszach jaglanych - ponad 10 tys. pobrań naszego raportu
24.06.2020
Nasz raport „Prześwietlamy kasze jaglane” został pobrany przez konsumentów w ciągu miesiąca ponad 10 tys. razy. Cieszymy się, że udało nam się kolejny raz wpłynąć na wzrost świadomości Polaków odnośnie zdrowych produktów spożywczych, ale też, że zapoczątkowaliśmy dyskusję w branży spożywczej, na temat coraz większej trudności w dotarciu do surowców spełniających obowiązujące normy.
Czy obecnie odwołanie wesela ze względu na epidemię naraża na kary umowne?
19.06.2020
Od 6 czerwca organizowanie wesel stało się ponownie możliwe. Nagła zmiana przepisów sprawia, że zostało już zbyt mało czasu na organizację wesela? Goście boją się przyjść, a sala i zespół weselny naciskają na realizację umowy? Czy w takiej sytuacji odzyskamy zadatek lub będziemy zmuszeni zapłacić karę umowną?
Ponad 26 proc. rowerów i fotelików dziecięcych z wadami
12.06.2020
W III kwartale 2019 roku Inspekcja Handlowa przeprowadziła kontrolę bezpieczeństwa rowerów dziecięcych i fotelików rowerowych. Inspektorzy sprawdzili 239 partii produktów (168 rowerów i 71 fotelików) i zakwestionowali 63 z nich (46 rowerów i 17 fotelików), czyli nieco ponad 26 proc. W przypadku 14 zakwestionowanych partii (nieco ponad 22 proc. zakwestionowanych) stwierdzone wady mogły mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo użytkowników. Jednym z najczęstszych błędów było zastosowanie zacisków jako regulacji wysokości siodełka, co mogło powodować zbyt łatwą samodzielną regulację przez dziecko.
Copyright © 2020 Fundacja Konsumentów
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]