Aktualności

Wznowienie usługi w trakcie epidemii – czy muszę się zgodzić na nowy termin?
26.08.2020
Justyna zawarła umowę na kurs szybkiego czytania. Kurs miał odbyć się od 1 marca do 1 czerwca 2020 roku. Ze względu na epidemię, kurs 13 marca został przerwany. Na początku sierpnia kursanci otrzymali informację, że zajęcia odbędą się od września do listopada. Justynie jednak to nie pasuje, gdyż wyjeżdża na studia do innego miasta. Czy musi zgodzić się na nowy termin kursu?
Czy bez dowodu osobistego wypłacisz pieniądze z banku?
14.08.2020
Pani Anna mieszka na stałe we Francji i podczas pobytu w Polsce chciała wypłacić pieniądze z konta w swoim banku. Posługiwała się paszportem, gdyż zgubiła swój dowód osobisty. Bank odmówił jej wypłaty pieniędzy z powodu braku dowodu tożsamości. Czy miał do tego prawo?
115 mln zł kary od UOKiK dla Biedronki za wyższe ceny przy kasie
12.08.2020
"Biedronka - codziennie niskie ceny" głosi slogan marketingowy sieci dyskontów. A tymczasem liczne skargi konsumentów wskazują na to, że co najmniej od 2016 r. ceny w kasie bywały wyższe niż te umieszczone na półce lub w ogóle brak było informacji o cenie produktu. Za te naruszenia praw konsumentów Prezes UOKiK nałożył na właściciela sieci Biedronka - spółkę Jeronimo Martins Polska – karę w wysokości 115 milionów złotych.
Omyłkowa wpłata na niewłaściwe konto - co robić?
11.08.2020
Wpisując numer konta łatwo o pomyłkę. Wówczas pieniądze trafiają nie do tej osoby, co trzeba. Czy bank ma obowiązek sprawdzić zgodność między numerem konta a danymi posiadacza rachunku? Albo czy powinien obowiązkowo korygować nasze pomyłki? A może powinien pomóc nam ustalić, do kogo rzeczywiście trafił przelew? Co robić w przypadku omyłkowej wpłaty na niewłaściwe konto?
Czy 3,5 mln zł kary od UOKiK dla Comfort Med+ przełoży się na realne wsparcie dla konsumentów?
06.08.2020
Prezes UOKiK nałożył na Comfort Med+ 3,5 mln zł kary i nakazał natychmiastowe zaniechanie nieuczciwych praktyk. Comfort Med+ wprowadzał konsumentów w błąd, przekazując zaproszenia na pokazy i podczas prezentacji produktów. Naruszał też ich prawa w zakresie odstąpienia od umowy. 
 
To bardzo dobrze, że przedsiębiorcy ponoszą odpowiedzialność za stosowanie nieuczciwych praktyk. Powraca jednak pytanie w jaki sposób kary za łamanie praw konsumentów przełożą się na pomoc samym konsumentom? Czy eliminowanie wykrytych nieuczciwych praktyk i ewentualne odstraszanie innych wystarczy? Na co są przeznaczane środki pochodzące z kar od UOKiK? Może czas na przeznaczenie tych środków na realne wsparcie dla konsumentów?
 
Organizacje konsumenckie nie mają w Polsce systemowego finansowania, a przy takim wsparciu mogłyby skutecznie wdrożyć liczne rozwiązania pomocne każdemu konsumentowi, od prowadzenia na szeroką skalę niezależnych testów produktów, poprzez szybką pomoc prawną, aż do reprezentowania konsumentów przed sądami. Może już czas na systemowe zmiany i wprowadzenie tego typu rozwiązania? 
213 mln zł kary od UOKiK dla Gazpromu
04.08.2020
Prezes UOKiK nałożył blisko 213 mln zł kary na Gazprom na skutek braku współpracy w dochodzeniu prowadzonym w związku z budową gazociągu Nord Stream 2. Obowiązek takiej współpracy wynika z przepisów europejskich, na których opiera się polska ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów.
Co zrobić gdy sprzedawca wymienił towar na inny od tego, który reklamowaliśmy?
30.07.2020
Kupiłem 9 lampek do podświetlania schodów. Jedna się zepsuła, więc zareklamowałem ją z rękojmi. Wymieniono mi lampkę na nową, ale ta jest inna, świeci innym światłem, nie pasuje do reszty. Sprzedawca już nie ma takiej lampki jak te pozostałe, co teraz mogę zrobić?
Czy sprzedawca ma prawo uzależnić naprawę telefonu od wcześniejszej wymiany uszkodzonej szybki lub wyświetlacza?
21.07.2020
Chcesz zareklamować niedziałający mikrofon czy głośnik w telefonie a sprzedawca odmawia naprawy wskazując że najpierw należy naprawić uszkodzenia mechaniczne np. zbity wyświetlacz. Czy sprzedawca może uzależniać spełnienie swoich obowiązków z rękojmi za wady od dokonania przez nas odpłatnej naprawy innej wady?
 
Zwrot opłat za wcześniejszą spłatę kredytu konsumenckiego
13.07.2020
14 największych banków stosuje zwrot pobranych części opłat w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego z zastosowaniem metody liniowej. Każdy konsument może na stronie finanse.uokik.gov.pl sprawdzić na kalkulatorze orientacyjną kwotę zwrotu.
Czy można zwrócić kosmetyki kupione w sklepie internetowym?
30.06.2020
Pani Iwona kupiła nowe kosmetyki w sklepie internetowym. Okazało się, iż nie będzie potrzebować ich wszystkich i chciałaby część oddać. Zastanawia się teraz czy może odstąpić od umowy korzystając z przepisów o umowach zawieranych na odległość i odesłać towar?
Copyright © 2020 Fundacja Konsumentów
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]