Skip to content

Co zrobić gdy sprzedawca wymienił towar na inny od tego, który reklamowaliśmy?

 
Najpierw trzezba ustalić czy pierwotnie zakupiony towar jest wciąż dostępny na rynku. Jeśli tak jest i bez trudu można taki towar zakupić sprzedawca ma obowiązek go sprowadzić i wymienić. Nie ma znaczenia czy sprzedawca ma go u siebie aktualnie na stanie.
 
Jeżeli wymiana jest niemożliwa (np. towaru już nie ma na rynku wskutek zaprzestania produkcji), albo gdy sprzedawca nie jest w stanie czy nie chce wykonać wymiany w rozsądnym czasie, bez nadmiernych niedogodności dla konsumenta, to konsument powinien rozważyć:
  • wystąpienie z żądaniem obniżenia ceny albo
  • złożenie oświadczenia o odstąpienia od umowy i domaganie się zwrotu pieniędzy za zwrotem towaru.
 
Jeśli zakupiono kilka rzeczy i tylko jedna rzecz jest wadliwa, to co do zasady uprawnienie konsumenta do odstąpienia od umowy ogranicza się do rzeczy wadliwej (tj. 1 wadliwej lampki z 9).
 
Jednak, jak to często się zdarza, od zasady przewidziano wyjątek. Jeśli rzeczy wadliwej nie da się odłączyć od rzeczy niewadliwych bez szkody dla kupującego, może on odstąpić od całości zakupu czyli wszystkich zakupionych rzeczy.
 
W przedstawionym przypadku mamy do czynienia z sytuacją, gdy odstąpienie jedynie co do jednej lampki powodowałoby szkodę dla konsumenta. Zostałby on albo z niekompletnym oświetleniem albo, wobec braku możliwości znalezienia towaru na wymianę, musiałby uzupełniać je niepasującymi lampkami.
 
Lampki do oświetlenia schodów, oprócz funkcji czysto użytkowej (zapewnienie lepszej widoczności), dla przeciętnego konsumenta mają również walory estetyczne i raczej nikt urządzając dom nie chce, żeby każda była z innego źródła i wywoływała efekt chaosu, „pstrokacizny” czy sprawiała wrażenie, że właściciel je dobierał przypadkowo. Te względy również mają wpływ na ocenę, jaki był cel i treść umowy, co będzie ewentualną szkodą dla konsumenta i, co za tym idzie, jakie są uprawnienia konsumenta (możliwość odstąpienia od zakupu kompletu, czyli w tym przypadku 9 lampek).
 
Podstawa prawna:
– art. 560 § 1, art. 561 §1, § 2 i § 3 zdanie pierwsze, art. 565 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r. poz. 1145).
 
———————
Porady prawne są dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach naszej Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.
 
 

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger