REKLAMACJA WYROBÓW ZE SREBRA

kategoria: Reklamacje | czytany: 8 344 razy
Czy do wyrobów ze srebra stosuje się przepisy o rękojmi w Kodeksie cywilnym? Kupiłam srebrną broszkę, w której przy kolejnym zakładaniu odpadło zapięcie. Tymczasem sprzedawca uchyla się od rozpatrzenia mojej reklamacji na podstawie przepisów o rękojmi, mówiąc, że jeśli podejmie się naprawy, to będzie to wynikało tylko z jego dobrej woli. Czy ma rację?
Sprzedawca nie ma racji, sugerując, że do wyrobów ze srebra nie mają zastosowania przepisy o rękojmi. Przepisy o rękojmi w Kodeksie cywilnym nie zawierają jakichkolwiek wyłączeń odpowiedzialności sprzedawcy odnoszących się do jakichś kategorii towarów.
 
Kupiona przez Panią broszka okazała się wadliwa - jest niezgodna z umową, bowiem nie może Pani z niej korzystać, jeśli nie da się jej zapiąć. Jeżeli od zakupu nie upłynęły jeszcze dwa lata, powinna Pani złożyć reklamację w formie pisemnej. W ramach reklamacji można żądać naprawy, wymiany, obniżenia ceny lub nawet odstąpić od umowy, jeśli wada jest istotna. Należy jednak zaznaczyć, iż raz odstąpienie od umowy może być zablokowane przez sprzedawcę, jeśli niezwłocznie naprawi lub wymieni on towar.
 
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r., poz.121 ze zm.).
 
 

 

 
Copyright © 2021 Fundacja Konsumentów
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]